Медиуми: Напаѓачот во Љубљана имал и бомба

Локалната полиција во околината на Љубљана пронашла мртов маж за кој се сомнева дека е напаѓачот кој уби две лица во главниот град на Словенија. Наводно, пукањето се случило во барот „Сомбреро“. Според неофицијални информации од СТА, сторителот наводно побегнал со автомобил, а со себе наводно имал повеќе оружје и рачна бомба. Тој го запрел автомобилот во Поље, излегол од …

Continue Reading

Две жртви во пукање во Љубљана

Во Љубљана околу 15 часот се слушнале истрели од огнено оружје, а локалната полициска управа соопшти дека две лица починале од прострелни рани на местото на настанот. Напаѓачот сè уште е во бегство, соопштија полициските службеници кои го обезбедуваат местото на престрелката и трагаат по сторителот. – Ве молиме да ги почитувате упатствата на полициските службеници за да не ја …

Continue Reading

Рама: Заедно со демократскиот свет да се стави крај на заканувачкиот апсурд на северот во Косово

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека конфликтот на северот во Косово мора да се реши рамо до рамо со демократскиот свет. Рама на социјалните мрежи објави слики од средбата во Молдавија со претседателката на Европската комисија, Урсула фон Дер Лајен, холандскиот премиер Марк Руте и српскиот претседател Александар Вучиќ. – Регионот мора да влезе во нови односи со ЕУ, …

Continue Reading

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска во Белград изјави дека САД се „апсолутно против“ потезите на владата на косовскиот премиер Албин Курти. Хил потсети на зборовите на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Приштина ќе ги сноси последиците за потезите што се спротивни на советите на САД. – Многу јасно и ставивме до знаење на Приштина дека сме апсолутно …

Continue Reading

Стано: Дијалогот меѓу Белград и Приштина не е мртов

Портпаролот на Европската унија Петер Стано денеска изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина „не е мртов“ и дека ЕУ сега работи уште поинтензивно за да им помогне на двете страни да најдат решение во рамките на дијалогот и да ја смират ситуацијата. „Оваа ситуација не настана ненадејно. Тоа е последица на поширок проблем меѓу двете страни кој трае подолго …

Continue Reading

Вучиќ го откажа патувањето во Братислава: За безбедност на луѓето во Косово, Квинта треба да исполни два услови

Српскиот претседател Александар Вучиќ соопшти дека го откажал патувањето во Братислава и воедно упати порака до Квинта да исполни два услови, јави дописникот на МИА од Белград. На Инстаграм профилот „Иднината на Србија“, Вучиќ истакна дека за безбедноста на луѓето во Косово е важно Квинта да исполни два услови: -Вчерашниот ден беше исклучително тежок за српскиот народ. Убеден сум дека …

Continue Reading

Запалени и оштетени возила и нападнати новинари на косовски медиуми во северно Косово

Возило на телевизијата ТЕВЕ1 беше запалено во Зубин Поток, откако претходно беа нападнати новинари и беа оштетени, исцртани со српски и руски националистички симболи и исфарбани со боја, неколку други возила на медиуми на албански јазик кои известуваат од протестите на локалните Срби во северно Косово, јави МИА од Приштина. Новинарот на ТЕВЕ1, Члиримтар Морина, кој известува од протестите на …

Continue Reading

Распуштен грчкиот Парламент и официјално распишани новите избори во Грција

Грчкиот Парламент помалку од 24 часа откако беше отворен, попладнево се распушти согласно издадениот претседателски декрет потпишан од претседателката Катерина Сакеларопулу и премиерот Јоанис Сармас, со што и официјално се распишани изборите во Грција на 25 јуни, јави дописничката на МИА од Атина. Претседателскиот декрет беше закачен на влезната врата на Парламентот, а предвидува новиот парламентарен состав што ќе произлезе …

Continue Reading

Пленковиќ најави стратешко партнерство меѓу Хрватска и Израел

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска најави развој на стратешко партнерство меѓу Хрватска и Израел на средбата со шефот на израелската дипломатија Ели Коен. Пленковиќ на средбата истакнал дека е задоволен од зајакнувањето на билатералните односи меѓу двете земји и нивното најавено стратешко партнерство, соопшти кабинетот на премиерот. Тема на средбата биле и безбедносните предизвици и справувањето со последиците од руската …

Continue Reading

Курти: За настаните на северот на Косово ќе зборувам подоцна

Премиерот на Косово, Албин Курти најави дека подоцна денеска ќе зборува за настаните на северот на Косово, односно за интервенцијата на косовската полиција кога новите градоначалници влегоа во зградите на локалната власт во Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ. За време на неговата посета на Косовската академија за јавна безбедност во Вучитрн, Курти одби да одговори на прашањата на новинарите за …

Continue Reading