Samsung ја претстави серијата на паметни телефони Galaxy S23 за врвно искуство на денешницата

Најнапредна камера, гејминг перформанси од следната генерација и еколошки напреден дизајн на моделот Galaxy S23 Ultra комбинирани во најиновативната серија Samsung Galaxy S досега – Компанијата Samsung Electronics ги претстави моделите Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ и Galaxy S23, а со тоа и новата ера на супериорно искуство на користење на Samsung Galaxy телефоните. Познатата камера Samsung Galaxy им дава …

Continue Reading

„Самсунг“ ги претставува новите паметни телефони „Галакси С-23“

„Самсунг“ денеска официјално ќе ја претстави новата серија паметни телефони „Галакси С-23“, а во меѓувреме беше претставена и новата верзија на мелодијата „Over The Horizon“. Музиката е специјално создадена за новите уреди на „Самсунг“, а новото, годинешно издание беше развиено во соработка со Јаеџи – корејско-американска уметница, со цел да се слави „позитивноста и оптимизмот“ во светот во развој. Музичката …

Continue Reading

Samsung, во соработка со наградуваниот режисер Чарли Кауфман, го претставува врвното искуство со Galaxy камерата

Во кампањата Filmed#withGalaxy, познатиот филмски режисер ја користи премиум функцијата на Galaxy – Nightography  — Компанијата Samsung Electronics објави дека соработува со сценаристот и режисер Чарли Кауфман, добитник на Оскар, за да покаже дека секој може да снима и споделува спектакуларни филмови со најсовремената Galaxy камера. Најпознат по „Бесконечниот сјај на безгрешниот ум“ и „Синекдоха, Њујорк“, Кауфман ги користи можностите …

Continue Reading

Samsung, во соработка со наградуваниот режисер Чарли Кауфман, го претставува врвното искуство со Galaxy камерата

СКопје, 31. јануари 2023 — Компанијата Samsung Electronics објави дека соработува со сценаристот и режисер Чарли Кауфман, добитник на Оскар, за да покаже дека секој може да снима и споделува спектакуларни филмови со најсовремената Galaxy камера. Најпознат по „Бесконечниот сјај на безгрешниот ум“ и „Синекдоха, Њујорк“, Кауфман ги користи можностите за снимање на Galaxy S22 Ultra за да создаде краток …

Continue Reading

Над 60% од корисниците на паметни часовници бираат класичен наместо спортски дизајн

Huawei, водечкиот светски производител на паметни уреди за носење, го претстави Smartwatch Market Insight Report – извештај заснован на интерно истражување и партнерства со реномирани агенции како што се Ipsos Poland, Pollster и GfK. Извештајот дава длабинска анализа на однесувањето на потрошувачите во контекст на паметните часовници. Паметните часовници се издржливи, мобилни и лесни за користење, а тоа се покажува …

Continue Reading

ЕСА ја испраќа роботската рака СТА за праќање почва од Марс на Земјата

Европската вселенска агенција (ЕСА) објави дека ја испраќа роботската рака „Сампл трансфер арм“ (СТА) и ќе ја користи во мисијата за праќање примероци од почвата од Марс на Земјата. „Тоа е роботска рака долга 2,5 метри што ќе ги подига цевките полни бесценета почва од Марс и ќе ги пренесе во ракетата, за историска меѓупланетарна испорака. Роботот може да изведе …

Continue Reading

Во тек изборот за екипаж за „Артемис 2“

Во првата половина на оваа година, НАСА ќе го избере екипажот од четири лица за својата програма „Артемис“ за праќање на астронаути на Месечината, првпат по 50 години. Закажана за 2024 година, „Артемис 2“ ќе биде првата мисија на програмата, со цел заобиколување на Месечината со летало и посада, летајќи подалеку во вселената од кој било човек од програмата „Аполо“, …

Continue Reading

Како се препознаваат скриени камери со мобилниот телефон?

Мобилните телефони добиваат разни нови опции функции од година в година, па денес една од нив е и препознавањето скриени камери. Како да проверите дали вашата мобилна камера може да открие инфрацрвена светлина? Со далечинскиот управувач на телевизорот. Просто, се вклучува камерата и се насочува кон предната светилка од далечинското. Притиснете некое копче на него и набљудувајте го екранот на телефонот. …

Continue Reading

Конгресмен во САД одржа говор, делумно напишан од вештачка интелигенција

 Говорот на американскиот конгресмен Џејк Окинклос за нацрт-законот за создавање американско-израелски центар за вештачка интелигенција во Претставничкиот дом на САД, по негова замисла, бил напишан со помош вештачка интелигенција. Кусиот говор од два пасуса, прочитан во Претставничкиот дом од демократот од Масачусетс, е создаден од интернет-четбот вештачка интелигенција наречена „Чет-ГПТ“ (ChatGPT). Конгресменот рече дека ѝ дал задача на програмата „да напише …

Continue Reading

Израелски научници ја споија современата технологија со – скакулец

Истражувачи од Универзитетот на Тел Авив го создадоа можеби најчувствителниот уред за идентификација на мирис во светот со комбинирање на денешната врвна електроника и вештачка интелигенција со „технологија“ стара стотици милиони години – антена на скакулец. Некои аеродроми користат „роботи со вештачки нос“ за откривање криумчарења, на пр. на марихуана. Сепак, оние понапредните аеродроми користат кучиња, бидејќи вештачките технологии сè …

Continue Reading