МП: Сите барања во врска со уставните измени ќе бидат предложени и разгледани од работната група

– Од Министерството за правда информираат дека го добиле писмото од Политичката партија БЕСА, во кое се бара при подготовката на уставните измени да се земе предвид и промената на амандманот V од Уставот. -Министерството за правда известува дека сите барања во врска со уставните измени, ќе бидат предложени и разгледани на работната група која ќе биде наскоро формирана, а …

Continue Reading

Влада: Одлуката на Уставниот суд не значи дека автоматски ќе се зголемат платите на сите именувани лица за 78 проценти

– Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица е конечна и треба да се почитува. Но, тоа не значи дека автоматски ќе се зголемат платите на сите именувани лица за 78 проценти како што шпекулира дел од јавноста, се наведува во одговорот од владината прес-служба, на …

Continue Reading

Турскиот парламент го одобри влезот на Финска во НАТО

– Турскиот парламент синоќа ја ратификуваше одлуката со која и се дозволува на Финска да се приклучи на НАТО, отворајќи го патот за Хелсинки да и се приклучи на Алијансата во време на беснеење на војната во Украина, јавија британските медиуми. Турскиот парламент беше последниот од 30-те членки на Алијансата што го ратификуваше членството на Финска, откако унгарскиот законодавен дом …

Continue Reading

Вработените од Министерството за култура и денеска на протест

– Вработените од Министерството за култура, Управата за културно наследство и Агенцијата за филм денеска шести ден ќе одржат протест барајќи средба со надлежните и зголемување на платите. Учесниците на протестот, кој денеска ќе се одржи пред Владата, бараат и средба со министерот за финансии Фатмир Бесими. Тие апелираат министерот за финансии да го одобри Колективниот договор за вработените во …

Continue Reading

Пендаровски: Невкусно е во економска криза да се покачуваат платите од државниот Буџет, да се најде решение

– Претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани лица во Република Македонија, ја повика Владата да се најде законско решение со кое ќе се регулира прашањето преку намалување на бодовите. – Сметам дека е невкусно во време на економска …

Continue Reading

Собранието расправаше за предложените измени на Законот за пензиското и инвалидското осигурување

– Во Собранието попладнево, поради отсуство на претставници за дел од точките од дневниот ред, беше прекината 71 седница на која претходно беше разгледан и Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување, по скратена постапка. Предлог на законот се однесува на усогласување на платите на вработените во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување со …

Continue Reading

Лога го потпиша решението за неусогласеност на името на Здружението ,,Цар Борис III “ Охрид

– Министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението за неусогласеност врз основа на добиеното негативно мислење од Комисијата за употреба на имиња на личности за употреба на името Цар Борис III во називот на Здружението за афирмација на културните вредности на македонските бугари Цар Борис III Охрид, соопшти попладнево  Министерството за правда. Од Министерството за правда укажуваат дека постапуваат согласно со одредбите од Законот …

Continue Reading

Собранието го разгледа Годишниот извештај за работата на ДКСК за 2021

– Собранието на Република Северна Македонија на денешното продолжение на 71. Седница го разгледа Годишниот извештај за работата на Државната комисија за спречување на корупцијата за 2021 година. Пратениците од опозицијата оценија дека разгледувањето на овој извештај е задоцнето и потенцираа дека државава има високо ниво на корупција која според нив претставува пречка за демократски развој. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Мирче …

Continue Reading

Антикорупциската комисија го усвои Годишниот ивештај за работата за 2022 година

– Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 84. седница одржана преку платформата „Зум“ ги усвои Годишниот извештај за работата на Комисијата за 2022 година и Годишниот извештај за спроведување на Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси 2021-2025, за 2022 година. Членот на Комисијата Катица Николовска презентирајќи го Извештајот истакна дека ДКСК за 2022 …

Continue Reading

Презентиран Годишниот извештај за работата на Народниот правобранител

– Детските права, правосудството, граѓанските состојби, потрошувачките права… се дел од областите во кои има констатирано најмногу повреди во 2022 година, кои се посочени во Годишниот извештај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права. Извештајот денеска пред медиумите го презентираше народниот правобранител Насер Зибери и соглaсно законските одредби го достави до Собранието на Република …

Continue Reading