Бизнис

Унапредување на квалитетот и безбедноста на е-услугите во јавниот сектор

Во време на врвен технолошки напредок сите напредни земји ги развиваат јавните услуги на технолошка платформа која има капацитет да овозможи континуирано подобрување на услугите што јавниот сектор ги нуди на граѓаните и фирмитe. Во […]

Балкан

Азески во Сараево на разговори за регионални проекти на Коморскиот инвестициски форум

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески, кој е и заменик-претседател на Коморскиот инвестициски форум, учествува на конференцијата „Дигитализација на општеството во Босна и Херцеговина“ што од денеска до среда се одржува во Сараево. […]

Бизнис

Учеството на пиратските стоки во глобалната трговија достигна 3,3 отсто 

Глобалните приходи од продажба на пиратски и фалсификувани производи лани пораснаа на 460 милијарди евра, што претставува 3,3 проценти од вкупната светска трговија. се наведува во заеднички извештај на Службата на ЕУ за интелектуална сопственост […]

Бизнис

Два милиони денари за инвестирање во рурален туризам

За инвестиции во рурален туризам годинава Министерството за економија ќе финансира проекти со вкупна вредност од два милиони денари. Ова на денешната средба пред сопствениците на туристичките капацитети од Источна Македонија го соопшти раководителот на […]

Бизнис

Стартуваше „Недела на роботика“ на ФЕИТ

По повод десет години од организирање на манифестацијата „Робомак“ и 60 години од постоење на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), денеска се одржа свечено отворање на „Робомак 2019“ во организација на факултетот. Годинава, […]

Бизнис

Од 1 мај на сила новиот Правилник: Нема веќе плаќате месо – добивате вода

На пакуваните полуготови ќебапчиња и плескавици што може да се купат во маркетите или месарниците, од 1 мај годинава ќе мора да пишува колку протеини и вода имаат, кои адитиви ги содржат,  дали се направени […]

Бизнис

Редовни авионски линии на „Визер“ од Малме и Милано до Охрид

На охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ денеска слета првиот авион на компанијата „Визер“ на нововоспоставената линија од Охрид до Малме, шестиот по големина град во Скандинавија. Утре на охридскиот аеродром ќе се реализира и првиот […]

Бизнис

Поскапуваат бензините, пониска цена на дизелот

Бензинот Еуросупер БС 95 од ноќеска на полноќ поскапува за 1,5 денари, а Еуросупер БС-98 за денар, додека цената на дизелот  и на екстра лесното масло за домаќинствата се намалува за половина денар, одлучи денеска […]

Бизнис

Бешлиев: Извозот во Русија без проблеми, прифатени сертификатите со новото име на државата

Руските царински власти потврдија дека увозот на македонски производи се реализира без никаков проблем. Три камиони свежо овошје и зеленчук или околу 60 тони веќе ја поминале границата со декларација на која стои ПЈРМ и […]

Бизнис

Десет македонски винарници на саем во Дизелдорф

Македонски вина на 10 винарници од земјава се претставени на меѓународниот саем за вино ProWeine во Дизелдорф, Германија, што се одржува од 17 до 19 март. На саемот учествуваат ВВ „Тиквеш“, „Сковин“, „Стоби“, „Далвина“, „Бовин“, […]