Македонскиот BtoBet со раст од 92% во 2022

Македонскиот BtoBet дел од NeoGames групацијата која котира на њујоршката Nasdaq берза забележа рекорден финансиски раст во 2022 година. IT компанијата објави зголемување од 92.2 отсто на нето приходите во 2022 споредено со резултатите од 2021 година, и тоа не сметајќи ги трансакциите остварени меѓу компаниите од групацијата. Само во четвртиот квартал на претходната 2022 компанијата остварила пораст од рекордни …

Continue Reading

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт денеска од 12 часот почна бојкот, а во 14:30 часот, како што најавуваат, нема да тргне ниту возот за Битола. Бараат зголемување на вредноста на бодот за 30 проценти, исплата на вториот дел од платата за февруари, исплата на ноќна работа за кондуктерите и исплата на намален број на извршители согласно член 168 …

Continue Reading

Пораки за жените во науката, ИТ секторот, состојба и предизвици на конференцијата „Гласно и храбро ги поместуваме границите“

На регионалната конференција, „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот на патот кон ЕУ-Гласно и храбро ги поместуваме границите“ која денеска се одржува втор ден во Скопје во организација на Министерството за труд и социјална политика со поддршка на UN WOMEN, учесници од регионот и пошироко дадоа осврт на моменталната состојба со родовата еднаквост, и каде треба сите да …

Continue Reading

АД ЕСМ и косовската КЕК потпишаа меморандум за разбирање

АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) и  косовската државна енергетска компанија – КЕК (Korporata Energjetike E Kosovës Sh.a. – KEK) денеска потпишаа Меморандум за разбирање. -АД ЕСМ е најголемото јавно претпријатие за електрична енергија во Северна Македонија, кое обезбедува околу 90% од целокупното домашно производство и со инсталирана моќност во термоцентралите од 824 MW, во хидроцентралите од 556,8 MW и …

Continue Reading

Во Народната банка се одржа 46. сесија на Клубот на истражувачите

Во Народната банка се одржа 46. сесија на Клубот на истражувачите, на која се презентирани два научни труда, „Преговарај за својот удел: Улогата на преговарачката моќ на работниците за трудовиот удел, со осврт на економиите во транзиција“, од авторите Марјан Петрески и Стефан Таневски и „Влијанието на кредитирањето врз економската активност во Република Северна Македонија“ од авторите Борче Треновски и Дашмир Саити. Сесијата ја …

Continue Reading

Владејачкото мнозинство во Прилеп со одлука побара издавање обврзници од 5 милиони евра, опозицијата остро се противи

– Прилепскиот совет ја донесе одлуката да се издаде општинска обврзница со што Прилеп се задолжува за 5 милиона евра. Мнозинството советници на вчерашната целодневна седница ја донесе одлуката да почне постапката за издавање општинска обврзница. Како што објаснува претседателот на Советот Дејан Проданоски, почнува постапката низ сите институции да се проследи информацијата за солвентноста на буџетот на Општината. -Ќе …

Continue Reading

Собраниската комисија за економски прашања продолжува со работа по точките од 20.седница

– Собраниската Комисија за економски прашања денеска треба да продолжи со расправа по точките од 20. седница. На дневен ред се Предлог законот за задруги во второ читање, Финансискиот план на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги за 2023 година, како и Предлог-одлуката за утврдување на процентот на искористеност во однос на вкупниот годишен приход, за финансирање на работењето …

Continue Reading

Конференција за предизвиците и можностите за поголема соработка меѓу економиите од Западен Балкан

– Регионалната соработка овозможува раст и развој на економите. Предизвиците не се пречка, тие се шанса за заедно да ги надминеме и заедно да ги мултиплицираме шансите и можностите што се отвораат пред нас. Ова го порача вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на регионалната конференција „Како да се обезбеди поголема соработка помеѓу економиите од Западен Балкан – предизвици и …

Continue Reading

МАТТО ќе гради ново училиште во Малатија кое ќе се вика Република Северна Македонија

– Стопанската комора на Македонска Турција (МАТТО) ќе гради ново училиште на местото на срушеното училиште во реонот Малатија, Република Турција, кое беше погодено од земјотресот. Името на училиштето ќе биде „Република Северна Македонија“. Ова го соопшти претседателот на МАТТО, Ајдован Адемоски на синоќешната ифтарска вечера што ја организираше Комората. Адемоски истакна дека во знак на благодарност, надлежните органи во …

Continue Reading

Азески: Регионалниот развој е основа за понатамошниот развој на државите од Западен Балкан

– Регионалниот развој е основа за нашиот понатамошен развој на државата и на економијата, а Коморскиот инвестициски форум (КИФ) е гласот на приватниот сектор на шесте земји на Западен Балкан. Работиме на подобрување на инфраструктурата, решавање на бариерите кои постојат меѓу нас за да го забрзаме протокот на стоки и услуги, да направиме заедничка авиокомпанија која ќе не поврзе директно …

Continue Reading