Девет пријави за угостителски објекти од пазарните инспектори за непочитување на протоколите - МИА
Хроника

Девет пријави за угостителски објекти од пазарните инспектори за непочитување на протоколите

Скопје, 6 јуни 2020 () – Девет пријави за непочитување на протоколот за работа на угостителските објекти во услови на Ковид-19 поднел Државниот пазарен инспекторат за време на продолжениот викенд. Државниот инспекторат за труд донел […]

Дисциплинска за инспектор, објавил видео на Фејсбук и го нарушил угледот на МВР - МИА
Хроника

Приведено лице во „Ѓорче Петров“ за навреда на полицајци

Скопје, 6 јуни 2020 () – Полицијата привела алкохолизирано лице во скопската населба Ѓорче Петров кое ги навредувало и омаловажувало униформираните службеници кои  на пријава на граѓани го предупредиле за нарушување на јавниот ред и […]

Хроника

Приведен С.Д.(53) од Охрид поради постоење сомнение за неовластено снимање и омаловажување на полициски службеници

На 04.06.2020 околу 14.00 часот во СВР Охрид бил приведен С.Д.(53) од Охрид поради постоење сомнение за неовластено снимање и омаловажување на полициски службеници кои преземале службени дејствија во близина на охридското село Подмолје. Истиот […]

Полицијата приведе 36 лица за непочитување на забраната за движење - МИА
Хроника

Татко со чекан го нападнал неговиот син

На 04.06.2020 во СВР Скопје било пријавено дека околу 22.00 часот во с.Трубарево, скопско, Р.Б.(72) во семејниот дом со чекан го нападнал неговиот син Ј.Б.(46) и му нанел повреда на главата. Ј.Б. бил пренесен во […]

Хроника

Групна тепачка на бул.„Борис Трајковски“

На 04.06.2020 околу 22.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Борис Трајковски“, по вербална расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу лицата М.И.(48), С.М.(53) и М.Н.(56), сите од Скопје. […]

Хроника

Пукање во угостителски објект на ул.„Џон Кенеди“

На 04.06.2020 околу 10.30 часот во СВР Скопје било пријавено има пукање во угостителски објект на ул.„Џон Кенеди“. Полициски службеници излегле на местото и во разговор со нив сопственикот на објектот Б.Х.(36) изјавил дека три […]

Хроника

Вработени во ЕВН добивале закани

На 04.06.2020 во 13.45 часот во ОВР Прилеп, вработен во ЕВН Македонија пријавил дека на екипа на ЕВН, која имала работен налог за смена на броило на ул.„Беровска“ во Прилеп, чиј корисник е А.Р.(59), од […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Хроника

Полициски службеници пронашле 25 илегални мигранти и три патнички возила – „ауди“, „фоклсваген“ и „мерцедес“(било превртено)

На 04.06.2020 во 04.00 часот на автопатот Велес-Скопје, после пунктот „Македонија пат“ после Велес, полициски службеници пронашле 25 илегални мигранти и три патнички возила – „ауди“, „фоклсваген“ и „мерцедес“(било превртено), сите со скопски регистарски ознаки. […]