Сообраќајка на регионалниот пат Делчево – Пехчево

– Поради сообраќајна несреќа кај месноста Попов Мост, отежнат е сообраќајот на регионалниот пат Делчево – Пехчево. На местото на несреќата во моментот полициски екипи вршат увид, а оттаму информираат дека до несреќата дошло откако автомобил Ауди се забил во неосветлен трактор. Според првичните информации во сообраќајната несреќа нема повредени лица. Повеќе информации за причината за несреќата од полицијата најавија …

Continue Reading

Запленета дрога во Битола, приведени пет лица

– Полициски службеници од СВР Битола вчера на ул.„Краварски пат“ во Битола запленија околу четири килограми марихуана и лишија од слобода пет лица: Г.К.(54) и В.И.(38), двајцата од Битола, А.Д.(34) и А.С.(23) двајцата од село Мало Турчане, гостиварско и А.Џ.(36) од Гостивар. Како што соопшти МВР, од страна на полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола, во битолското село …

Continue Reading

Грабеж во обложувалница во Бутел, во МВР не е пријавен грабеж кај Скопјанка

Грабеж утринава се случил во обложувалница на подрачјето на општина Бутел. Со закана со оружје две лица одзеле пари од вработен во обложувалницата. Случајот го потврди Министерството за внатрешни работи од каде информираа дека пријавата е стигната во 10:20 часот. Претходно, дел од медиумите објавија дека е извршен грабеж спроти Скопјанка во општина Аеродром и дека на терен се повеќе …

Continue Reading

Изменет режим на сообраќај на патниот правец Кичево – Охрид, од Песочан до Врбјани

На патниот правец Кичево – Охрид, од Песочан до Врбјани, денеска околу 16:00 часот ќе има изменет режим на сообраќај. Поставена е соодветна сигнализација. Од АМСМ информираат дека поради асфалтирање, делницата Велес – Градско (делот од с. Виничани до Винарија Стоби) од 30.03.2023 година до 01.04.2023 година ќе биде затворена за сообраќај од 08:00 до 16:00 часот. АМСМ препорачува прилагодена …

Continue Reading

На територија на СВР Битола изречени 87 казни за брзо возење

– На територијата на СВР Битола денеска во периодот од 14.00 до 19.00 часот спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 87. Од нив, информираа од МВР, 52 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 35 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се …

Continue Reading

Претрес во Прилеп, пронајдена дрога

– По претходно добиена судска наредба, денеска околу 10:30 часот, од страна на полициски службеници од СВР Битола извршен е претрес во дом кај В.И. во Прилеп, при што се пронајдени и одземени марихуана, дигитална вага, бела грутчеста материја, четири шишиња со течност со темно зелена боја. Како што соопштија од МВР, В.И. е лишен од слобода и против него …

Continue Reading

Кривична пријава за кочанчанец за злоупотреба на лични податоци

– СВР Штип поднесе кривична пријава против В.С. (37) од Кочани, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. -Во временски период од 3 октомври 2022 до 21 ноември 2022 пријавениот, без знаење и дозвола на П.Д. од Штип, ги обезбедил и искористил неговите лични податоци и телефонски број и извршил онлајн нарачки на разни производи …

Continue Reading

Поднесена кривична пријава против две лица од Скопје за давање поткуп

ОВР Кавадарци денеска поднесе кривична пријава против Б.С.(34) и Ј.С.(60), двајцата од Скопје, поради постоење на основано сомнение дека извршиле кривично дело „давање поткуп“, предвиден и казнив по член 358 став 1 од Кривичниот законик, информираат од МВР. -Двете лица кривичното дело го сториле на 29.12.2022 околу 09.30 часот во Општина Кавадарци, при што на вработена во Одделението за урбанизам, дале поткуп во износ од 500 …

Continue Reading

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

– Полициски службеници од СВР Скопје-Единица за недозволена трговија со дрога го приведоа А.М. (37). При претрес во дом во Скопје, кај А.М. се пронајдени 61 пакувања и една тегла со марихуана, соопшти МВР. Тој е приведен во полициска станица и до надлежното обвинителство е поднесена соодветна кривична пријава, по што од судија му е одредена мерка оритвор од 30 …

Continue Reading

Приведен криминалец баран со потерница

– Полициски службеници во Битола денска го приведле Н.П. (35), кој бил баран со потерница по наредба од битолскиот Основен суд за издржување затворска казна во траење од една година. Н.П. е спроведен до КПУ Затвор Битола за издржување на казната, соопшти МВР

Continue Reading