Исландскиот селектор доби отказ

– Раководството на Фудбалската федерација на Исланд (КСИ) му врачи отказ на селекторот Арнар Видарсон само неколку денови по убедливиот триумф од 7-0 над Лихтенштајн во евроквалификациите, но за 45-годишниот стратег тоа беше само шеста победа на исландската клупа на 31 натпревар. „Ова, секако, е тешка одлука, но ја сметаме за потребна и исправна“, соопшти синоќа КСИ. „Арнар направи многу …

Continue Reading

Финансиска помош за македонскиот женски клупски фудбал

– Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) финансиски да ги помогне 11. клубови од Првата македонска фудбалска женска лига (ЖМФЛ) со по 10.000 илјади евра за подмирување на административни потреби. Средствата, како што е соопштено, се обезбедени од солидарниот Фонд на УЕФА од женската Лига на шампиони за сезоната 2021/22. Во насока на спроведувањето на стратегијата за развој на женскиот фудбал …

Continue Reading

У19: Македонските фудбалерки се подготвуваат за квалификацискиот турнир во Скопје

– Македонската женска фудбалска репрезентација до 19 години се подготвува во Кичево за претстојниот УЕФА квалификациски турнир од втората рунда во Б – Лигата на нации што идната недела ќе се одржи во Скопје. Во рамките на групата Б1, младата селекција на Македонија ќе одигра три квалификациски натпревари против Израел, Грузија и Гибралтар на тренинг центарот „Петар Милошевски“. Избраничките на …

Continue Reading

Марокански фудбалер влета со автомобил во спортска сала

Мароканскиот фудбалер Софијан Кијине (25) доживеа тешка сообраќајна несреќа, откако управувајќи со својот автомобил буквално влета во спортска сала во белгискиот град Лиеж, јавија денеска локалните медиуми, додавајќи оти играчот на Оуд Хеверле Лојвен е повреден и пренесен во болница, но е надвор од животна опасност. Возејќи со голема брзина Кијине загубил контрола врз своето возило, по што на кружен …

Continue Reading

Купот на африкански нации ќе се игра идната година во Брегот на Слоновата коска

– Африканската фудбалска конфедерација (ЦАФ) соопшти денеска дека Купот на африкански нации ќе се одржи идната година од 13 јануари до 11 февруари во Брегот на Слоновата коска. Африканскиот турнир првично беше планирано да се игра оваа година во јуни и јули, но беше одложен за 2024. поради периодот на дождови во текот на летото во западна Африка. Раководството на …

Continue Reading

Пекинг Гуан го промовираше Адеми за ново засилување

– Кинескиот фудбалски прволигаш Пекинг Гуан денеска официјално го претстави македонскиот репрезентативец Аријан Адеми како еден од своите осум нови фудбалери за новата сезона. Адеми (31) се пресели во Кина од редовите на Динамо Загреб, чиј дрес го носеше од 2010 година и стекна култен статус во актуелниот хрватски првак. Кинескиот клуб соопшти дека Адеми во новата сезона ќе го …

Continue Reading

Ренар официјално нов селектор на француските фудбалерки

– Францускиот стратег Ерв Ренар, кој на машкиот Мундијал во Катар ја предводеше Саудиска Арабија, е назначен за нов селектор на женската фудбалска репрезентација на Франција. За 54-годишниот Ренар ова е прв ангажман во женскиот фудбал. „По одличниот состанок на Извршниот одбор овој четврток, Француската фудбалска федерација (ФФФ) со задоволство го објавува назначувањето на Ерв Ренар за тренер на француската …

Continue Reading

Фиго: Манчестер сити и Баерн фаворити за титулата во ЛШ

– Прославениот португалски фудбалски репрезентативец Луис Фиго изјави денеска дека Манчестер сити и Баерн Минхен се главни фаворити за освојување на Лигата на шампиони (ЛШ) оваа сезона. „Ќе мораат да се борат со Реал Мадрид, но, моите фаворити се Манчестер сити и Баерн. Интер можеби има премногу комплицирана ситуација“, оцени Фиго во изјава за шпанскиот весник „Марка“. Фиго, кој во …

Continue Reading

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер јунајтед

– Шпанскиот чувар на мрежата на Манчестер јунајтед, Давид де Хеа, одби да ја продолжи соработката со клубот од „Олд Трафорд“, пренесуваат денеска медиумите во Шпанија. Тренерот Ерик тен Хаг е задоволен од настапите на 32-годишниот Де Хеа оваа сезона и побарал од клупското раководство продолжување на договорот, но Шпанецот ја одбил понудата да потпише нов договор која вклучувала намалување …

Continue Reading

Мбапе најплатен фудбалер во француското првенство

– Килијан Мбапе е најдобро платен фудбалер во француската Лига 1 и еден од најплатените спортисти во светски рамки, со шест милиони евра бруто приход месечно, објави денеска спортскиот весник „Л‘ Екип“. Мбапе, кој со Франција ја освои титулата светски првак во 2018 година, е меѓу Топ 3 најплатени фудбалери, заедно со неговите соиграчи од ПСЖ, Бразилецот Нејмар (3.675 милиони евра) и Аргентинецот Лионел Меси …

Continue Reading