Зошто јогуртот Баланс+ е корисен за постигнување баланс во целиот организам?

Сите сакаме да уживаме во храната, но кај некои уживањето во различни вкусови е проследено со абдоминални болки после јадење што создава голема непријатност. Некогаш болките и подуеноста се поврзуваат со нетолерантност на некоја храна, прејадување, нарушен баланс но во ретки случаи може да значат и почеток на некакви проблеми во дигестивниот систем. Ако станува збор само за подуеност, грчеви, …

Continue Reading

„Вијаграта“ ја намалува опасноста од смрт кај мажите

Мажите кои земаат „Вијагра“ против еректилна дисфункција, се чини, имаат помала опасност од рана смрт, покажува ново истражување. Финансирано од фармацевтската компанија „Санофи“, испитувањата ги разгледуваа 14-годишните медицински досиеја на повеќе од 23.000 Американци на кои им е препишан инхибитор на фосфодиестераза тип 5 („ПДЕ-5и“) – лекот попознат како „Вијагра“. Анализата ги споредила тие податоци со оние на 48.000 мажи …

Continue Reading

Теглите за зачини се можеби најподложни на налеппување бактерии и вируси во кујната

 Теглите во коишто се чуваат зачини, се меѓу оние места во кујната кои имаат најмногу патогени бактерии и вируси, покажа неодамнешно истражување во САД. Имено, американското Министерство за земјоделство, т.е. Одделот за безбедност на храната нарача испитвање на распространетоста и степенот на вкрстена контаминација на различни површини во кујната при подготовка на оброците. Проценките говорат дека еден од пет случаи …

Continue Reading

Истражување: Мравките можат да намирисаат рак во урината

 Познато е дека неколку видови рак го менуваат мирисот на урината, но новите сознанија говорат дека мравките може да ја детектираат оваа промена. Затоа, научниците посочуваат дека овие инсекти би можеле да се користат како исплатлив начин за идентификување на рак кај пациентите. – Мравките може да се користат како биодетектори за да се разликуваат здравите индивидуи од оние со …

Continue Reading

Истражување: Антидепресивите предизвикуваат бесчувствителност

Антидепресивите предизвикуваат „емоционална бесчувствителност“, според истражувањето кое нуди нови сознанија за тоа како лековите можат да делуваат и нивните можни несакани ефекти. Трудот посочува дека самите лекови (и тоа од оние што се најкористени) може да предизвикаат „отапеност“ на емоциите кај човек. – Овие лекови одземаат дел од емоционалната болка кај луѓето со депресија, но за жал, се чини, отстрануваат …

Continue Reading

Мрзеливоста не е главна причина за одложување на плановите

Луѓето некогаш се наоѓаат во состојба кога едноставно не можат да направат нешто, па ги одложуваат своите обврски и планови. Недостатокот на мотивација често се смета за главна причина за таа „мрзеливост“, но се чини, тоа не е точно. Ако некогаш некој се нашол во нешто што изгледа како бесконечно одолговлекување, вина и хаос, веројатно следело прашањето – зошто се …

Continue Reading

Златно млеко- напиток со бројни здравствени придобивки

Овој совршен напиток кој го носи името златно млеко овозможува не само квалитетно спиење, туку со редовно конзумирање ќе си обезбедите и подобар имунитет и контрола на високиот крвен притисок. Содржи неколку важни состојки од кои најосновна е куркумата. Куркумата има бројни бенефиции за вашето здравје, преполна е со антиоксиданси и се бори против воспаленија. Заедно со куркумата во напитокот …

Continue Reading

Диети за подолг живот препорачани од Харвард

Истражувачи од Универзитетот Харвард посочија четири шеми на здрава исхрана коишто можат да помогнат во намалување на ризикот од прерана смрт до 20 отсто. Новото истражување објавено во медицинското списание „JAMA“ ја испитува врската меѓу диетите и прераната смрт од оваа болест кај Американците. Д-р Френк Ху, професор и претседател на Одделот за исхрана на Харвард, изјави рече дека нивните …

Continue Reading

Само 10 минути трчање на ден го продолжува животот

Трчањето е еден од најпопуларните облици на вежбање во светот. Има многу придобивки од тоа, а според познавачите, потребни се само 10 минути дневно. Основниот мотив на повеќето луѓе е да ја подобрат својата состојба, а истражувањата покажуваат дека речиси 80 отсто од оние кои трчаат, го прават тоа за да останат во форма или да го одржат своето здравје. …

Continue Reading

Детоксикација на организмот после празниците

Според нутриционистите детоксикацијата на организмот особено после празниците кои изобилуваа со вкусни и богати трпези преполни со солени и слатки деликатеси и внесувањето на поголеми количини храна е многу важна за правилно функционирање на телото. Акумулирањето на тешката храна богата со многу маснотии и шеќери може да го забави метаболизмот, да направи да чувствувате замор, главоболки, депресија и анксиозност. Затоа …

Continue Reading