Време денес повремено со пороен дожд и грмежи, температурата ќе достигне 14 степени

Вренето денес ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, наместа пообилни (и над 20 л/м²) и поројни, проследени со грмежи особено во западните и јужните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието и во источните делови повремено засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а максималната …

Continue Reading

Мицкоски: Важно е разликата помеѓу Гордана и Стево да биде огромна, за да се спречат сите завери кои ги коваат Али и Ковачевски

е повикувам на мобилизација. Излезете и гласајте против оваа завера што и се прави на Македонија. Ние резервна татковина немаме и одговорот ќе го дадеме преку заокружување на бројот 2 и изборот за професорката Гордана Силјановска Давков, да и посакаме добредојде на идната претседателка Гордана Силјановска Давкова, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот митинг во Штип. „Запомнете, задутре …

Continue Reading

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ и Давкова: Немој да си играте со судбината на Македонија

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва во Битола го одржа завршниот митинг од кампањата за првиот круг на изборите, од каде испрати порака до ВМРО-ДПМНЕ и нивната кандидатка за претседател. „Денеска ја чув и најновата иновација на главната противкандидатка од ВМРО-ДПМНЕ која спомнува дека времето на овој Устав поминало, дека имаме потреба од нов Устав и вели дека особено во …

Continue Reading

Таравари: За нас пријателството со САД е свето

Кандидатот за претседател на ВЛЕН, Арбен Таравари заедно со лидерите на коалицијата ВЛЕН денеска на плоштадот „Скендербег“ го одржаа последниот митинг во Скопје. Во својот говор, Таравари истакна дека собирот во Скопје доаѓа по многуте средби и собири низ државата, вклучително и дијаспората, и дека внимателно ги слушале проблемите на граѓаните со кои се соочуваат веќе 22 години. „Овде доаѓаме …

Continue Reading

Лукаревска од Велес: Tука сме, со вас сме, ние не бегаме ниту од одговорноста, ниту од народот, ниту од државата

Почитувани граѓани, верувам во вашата љубов кон државата, сакате да биде безбедна, а вашите животи побогати и посигурни. Заедно одиме кон таа цел. Ви ветувам, ќе дадаме сè од себе за да ги оправдаме вашите очекувања и верба во нас. Од минатото добро знаеме дека она што ќе го посееме сега, ќе го жнееме утре. Затоа мора да сме будни, …

Continue Reading

(Видео) Силјановска-Давкова: Во очите на луѓето гледам надеж, се наоѓаме пред портите на четвртиот Илинден

Се наоѓаме пред портите на четвртиот Илинден каде ќе имаме реформи, европски стандарди, одговорност и безмилосна битка со корупцијата и криминалот, бидејќи ниту една област како образование, здравство, еконoмија, социјалнa заштита, наука и сл. не може да се помести ниту педа напред, истакна  професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, на денешниот митинг во Пробиштип. Таа рече дека не смееме да дозвилиме македонското …

Continue Reading

Максим Димитриевски: Ахмети не смее да си дозволи да си игра со соживотот

Кандидатот за претседател на Македонија од Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски, се обрати пред граѓаните на Струмица. „Се собравме тука за да им кажеме на сите оние кои триесет години во круг не вртат дека гладни и желни за власт, заборавија на народот и едноставно ги интересираат неколку нешта. Тоа е личниот профит, стабилност за нивниот дом …

Continue Reading

Мицкоски повика на масовна излезност на претседателските избори: Поддржете ја Силјановска

„За два дена од денеска во среда одлучуваме за тоа каква иднина ќе имаат вашите семејства, вашите сограѓани, а потоа нашата заедничка татковина Македонија. Ве молам немојте да заборавите дека во среда, за два дена од денеска носите одлука за тоа каква иднина во Македонија ќе има вашето семејство, ова е лична одлука и немојте да дозволите било кој на …

Continue Reading

Ковачевски: Нема откажување, само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во општеството

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги подобриме состојбите во сите сегменти на општеството. Од ова, нема откажување!, порача претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски од предизборниот митинг на СДСМ и Коалицијата во Свети Николе. Ковачевски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ нуди план кој не е план. Христијан Мицковски е новиот Никола …

Continue Reading