Пендаровски: Промената на Уставот треба да почне најдоцна следниот месец

– Ако скратувањето на мојот мандат од неколку месеци и помогне на државата да напредува во демократијата или интеграциите, уште денеска ќе поднесам оставка, вели претседателот на државата Стево Пендаровски. Во вечерашното гостување на „Трилинг“, Пендаровски истакна дека постапката за промена на Уставот треба да почне овој или најдоцна идниот месец, а единствен начин за да се дојде до две …

Continue Reading

Инспекторатот за животна средина забележал траги од нафта при вонреден надзор во фирма во Вевчани

– Траги од нафта кај местото викано Ведрани во Вевчани биле забележани при вонредниот инспекциски надзор на Инспекторатот за животна средина во фабриката за медицински канабис „Флауер Пауер“. Надзорот, како што информира Државниот инспекторат за животна средина, бил извршен во присуство на вработени лица од општина Вевчани, а по претходно добиена претставка за еколошка катастрофа за истурен талог од нафта, на …

Continue Reading

„Лесја Украинка“ ги повика руските дипломати во земјава да ја осудат војната против Украина

– Само според Обединетите нации, повеќе од 8 000 лица загинале за време на војната во Украина, од кои 500 се деца. Тоа е официјален податок што можеме да го провериме и да го потврдиме. Но, колку точно луѓе го загубиле животот ќе дознаваме со години, беше речено на денешниот митинг по повод една година од Бучанската трагедија, што се …

Continue Reading

Гори трска во близина на индустриската зона во Струга

– Гори трска во Струга, во близина на индустриската зона, потврди за МИА командирот на Територијалната против пожарна единица Фети Мазари. Пожарот, како што информира, бил пријавен после 17 часот, по што на терен излегол тим со едно против пожарно возило. – Зафатена е мала површина трска, пожарот е ставен под контрола. На терен е екипа со едно возило, изјави Мазари. …

Continue Reading

Во пресрет на Денот на шегата, дефиле на најмалите од Делчево, Берово и Македонска Каменица

 Во пресрет на 1 април – Денот на шегата, денеска во Делчево, Берово и Македонска Каменица околу петстотини деца со маски продефилираа по улиците. Обединети во „Априлијадата“ во Делчево како плод на детската фантазија и соништа продефилираа принцези, пчели, самовили, најразлични животни и ликови од детските бајки. -Годинава домаќини на „Априлијадата“ во Делчево беа ученици од ООУ „Ванчо Прке“, а …

Continue Reading

Димитриевски: Македонија во делот на безбедноста и стабилноста ги затвори сите прашања, треба да се занимава со трансформација од биетничко во мултиетничко општество и да работи на соживотот

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во гостувањето во „Само интервју“ на Канал 5 телевизија изјави дека ние имаме држава благодарејќи на нашите предци, комитското и партизанското движење, но и благодарение на нашиот најголем стратешки партнер Соединетите Американски Држави кои први испратија свои сили во 1991 година да заштитат еден дел од границата. „САД е потврден партнер и имаме потпишано …

Continue Reading

Почувствуван земјотрес во Штип и околината

– Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда ML2.0 и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала, е регистриран попладнево во 16:07 часот на 65 километри југоисточно од Скопје во епицентралното подрачје Свети Николе – Штип. Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека беше земјотресот е почувствуван од населението во Штип и околината.

Continue Reading

Нови едносмерни улици во Тетово со одлука на Советот

– Со одлука донесена на седница на Советот на Општина Тетово нови улици во градот се прогласуваат за едносмерни. Од Одделението за сообраќај на денешната 13-та седница образложија дека воведувањето на едносмерните улици е со цел да се намали сообраќајниот метеж на тие делници. -Со прогласувањето на овие улици за едносмерни, значително ќе се растерети режимот на одвивањето на сообраќајот …

Continue Reading

Триесеттина пливачи на годинашниот Охридски пливачки маратон

– Триесеттина пливачи од светската елита ќе бидат учесници на годинашното 36-то по ред издание на Охридскиот пливачки маратон Претставници на Општина Охрид и на Националната пливачка федерација денеска одржаа состанок посветен на почетокот на подготовките за организирањето на годинешното издание на маратонот, при што е разговарано по однос некои од потребните технички и логистички услови за целокупната организација на …

Continue Reading

Во вторник ќе се воведе времен сообраќаен режим на потегот од Стража до тетовски Групчин

– Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните дека во вторник, на 4 април 2023 година, од 11:45 часот до 13:15 часот, на потегот од Стража до тетовски Групчин, ќе се воведе посебен сообраќаен режим поради одржување на пригодна свеченост по повод започнувањето на градежните работи на автопатот Тетово-Гостивар. Во овој период целосно ќе биде запрен товарниот сообраќај, при …

Continue Reading