Грковска – Ескобар: Северна Македонија е на правиот пат да ги оствари своите цели и се смета за пример во регионот

– Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше средба со Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, на која се разговараше за важната улога во регионот која Република Северна Македонија ја има во очите на САД како добар партнер, но и сојузник што означува уште повисоко …

Continue Reading

Ахмети: Со самото членството во ЕУ ја запираме миграцијата од нашата земја

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, вечерва ги продолжи средбите со граѓаните во општина Брвеница. Пред присутните, покрај претседателот Ахмети, се обратија и првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, министерот за надворешни работи Бујар Османи, како и претседателот на огранокот на ДУИ во Брвеница, Аркин Јахији.Али Ахмети – претседател на ДУИСекоја добро организирана политичка …

Continue Reading

Владата ја одржа 122-та седница

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 122-та владина седница. Владата ја разгледа Информација од Министерството за здравство за потребата од обезбедување дополнителни финансиски средства за ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести Скопје, зa набавка на терапија за пациентите со Цистична фиброза. Заклучено е Министерството за финансии, Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување да одржат координативен состанок, со …

Continue Reading

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската комисија на Македонија и се одобрени уште три проекти, преку повикот за инвестициски грантови во вредност од 53,015,968 евра. – Денеска добив одлична вест од Брисел која веднаш ја споделувам со вас, граѓаните. Европската комисија одобри 53.015.968 евра за Македонија, за три нови проекти …

Continue Reading

Реакција од СДСМ на изнесените ставови на Христијан Мицкоски

Магиите на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски во општините: над 16 милиони евра долгови за граѓаните за ништо   Скоро година и половина ВМРО-ДПМНЕ има градоначалници и мнозинство советници во најголем дел од општините во државата. Тоа е година и половина на масовна партизација, на поскапи услуги за граѓаните и на задолжување на општините, тоа е учинокот на ВМРО-ДПМНЕ и шпицниот градоначалник …

Continue Reading

Тренчевска: Целта е да креираме законско решение кое ќе содржи точни и прецизни одредби

Во Клубот на пратеници денеска се одржа јавна расправа за новиот Предлог закон за работни односи на која од страна на претставниците на Министерството за труд и социјална политика беа презентирани клучните новини во новото предлог законско решение. На расправата присуствуваа  претставници на адвокатската комора, адвокати, судии, јавни обвинители, професори и експерти по трудово право, претставници на здружение на млади …

Continue Reading

МОН и ОБСЕ ја продолжуваат соработката за меѓуетничката интеграција во образованието

 Министерот за образование и наука и Јетон Шаќири и шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје Килиан Вал потпишаа два меморандума за разбирање,за спроведување заеднички активности во образованието и за проектот „Градиме нови мостови“ кој се однесува на меѓуетничката интеграција. Шаќири по потпишувањето рече дека меѓуетничката интеграција, почитувањето и разбирањето се предуслов за градење удобна и пријатна училишна средина особено …

Continue Reading

Каевски: Наместо проекти и решенија, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Масовна партизација, поскапи услуги за граѓаните и задолжување на општините, тоа е учинокот на градоначалницитена ВМРО-ДПМНЕ и шпицниот градоначалник Христијан Мицкоски за првите 16 месеци власт. Наместо проекти и решенија за развој, градоначалниците и советничките групи од ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините кои важат за едни од најбогатите и финансиски најстабилните. Градоначалникот на Гази Баба со обврзница од пет милиони евра …

Continue Reading

Шаќири: Повеќе од 90 отсто од учебниците се доставени, идната учебна година ќе нема доцнење

 Повеќе од 90 отсто од учебниците се доставени за прво, второ, четврто и петто – одделенијата во кои децата учат според нови наставни програми согласно со Концепцијата за основно образование од 2020 година,  рече денеска  министерот Јетон Шаќири и соопшти дека деновиве се доставуваат и последните учебници што недостигаа. Идната година со нови наставни програми, согласно Концепцијата,  ќе бидат опфатени трето и шесто …

Continue Reading

СДСМ: Соработката со Алијанса ќе биде додадена вредност за граѓаните и државата

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ се зголемува, како чекор напред за проширување на сојузот за поддршка на членството во ЕУ. Извршниот одбор (ИО) на СДСМ едногласно одлучи да продолжат разговорите со Алијанса за Албанците за влез на оваа партија во владината коалиција. Соработката со Алијанса ќе биде додадена вредност за граѓаните и државата во реализацијата на европската агенда. Ова истовремено претставува јасна диференцијација …

Continue Reading