Повеќе стимулативни мерки за младите од Крива Паланка усвоени од Советот

Со одлука на Советот на Општина Крива Паланка усвоени се нови мерки за субвенционирање на младите, студенти и млади-невработени лица од општината. Новите сет мерки се воведуваат првпат од оваа година и ќе се финансираат од буџетот за 2023. -Младите се постојано во фокусот на нашата работа бидејќи тие се иднината. Моите заложби заедно со Советот на Општина Крива Паланка, …

Continue Reading

Во Пехчево реализирана акцијата ,,Едно капаче, една надеж”

Во градот Пехчево успешно е реализирана акцијата „Едно капаче, една надеж”, која се спроведе по иницијатива на Здружението за жени на овој град. Како што информираа од Здружението собрани се 76.000 пластични капачиња со вкупна тежина од околу 380 килограми. -Во акцијата која се реализираше во соработка со Пакомак, самите граѓани вклучувајки ги и младите и вработени во фирми и …

Continue Reading

Средношколците од Земјоделското училиште Кавадарци се вклучуваат во одбележувањето на „Свети Трифун”

Средношколците од Земјоделското училиште од Кавадарци се вклучуваат во одбележувањето на „Свети Трифун”, информираа попладнево од воспитно-образовната установа што постои 66 години. – Верскиот празник „Свети Трифун” се смета за заштитник на лозарите и винарите. По тој повод учениците од нашето земјоделско-шумарско училиште, подготвуваат настани во училишните простории, но и во Вински музеј Кавадарци. На денот кога традиционално во најголемиот …

Continue Reading

Општина Велес превзема санкции против граѓани кои узурпирале државно земјиште

 На барање на граѓаните од велешката  населба „ Керамидна“  заедно со градежните инспектори вчера на увид бил градоначалникот Марко Колев, а со цел  за утврдување на ситуацијата на терен, каде што несовесни сограѓани незаконски узурпираат државно земјиште,информира денеска градоначалникот Колев. Тој појаснува дека  за двајца од нив е покрената постапка, а  најави дека истото следува и за сите останати. Воедно додава дека по вчерашниот увид на терен денеска  општинските службите постапиле кон отстранување на …

Continue Reading

Стефковски на протест заедно со граѓаните на Автокоманда

Вечерва во Урбаната заедница Автокоманда се оддржа граѓански протест на кој на покана на граѓаните се приклучи и обрати градоначалникот Бобан Стефковски. За протестот градоначалникот Стефковски објави на својата официјална страна на фејсбук на која напиша: Барањата на граѓаните на Автокоманда се и мои барања Вечерва на повик на граѓаните се приклучив на граѓанскиот протест на жителите на Автокоманда. Неможе …

Continue Reading

Кавадарци објави повик за апликации за буџетска поддршка за спортски клубови, здруженија и активности

Кавадарци, 1 февруари 2023  – Општина Кавадарци денеска објави јавен повик за прибирање на апликации за финансиска поддршка од буџетот за 2023 година, наменета за спортски клубови и здруженија, општински и училишни сојузи, како и поддршка на манифестации, турнири и проекти во областа на спортот од интерес на општината Кавадарци. – Средствата се наменети за сите што го поттикнуваат и …

Continue Reading

Германскиот амбасадор Граф ја посети Општина Струга

ad_1 Струга, 1 февруари 2023 (МИА) – Проблемите со кои се соочува Струга, но и можностите кои ги нуди градот за инвестирање биле во фокусот на денешната средба на градоначалникот Рамис Мерко со в.д. амбасадорот на Сојузна Република Германија Ото Граф. Градоначалникот, како што соопшти општинската прес-служба, изразил благодарност за соработката со германската Амбасада, посочувајќи дека интеграцијата на државата во …

Continue Reading

Муцунски на работна средба со претставници на Стејт департментот: Потврдени одличните билатерални односи помеѓу Македонија и САД

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, од вчера престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на посетата тој оствари работна средба со високи претставници на Стејт Департментот. „Во рамките на средбата со Стивен Џи, Директор во Директоратот за Јужно-Централна Европа и Бенсон Сивек, офицер кој е одговорен за Македонија ги потврдивме одличните билатерални односи помеѓу нашата држава …

Continue Reading

Отстранета лимената ограда во центарот на Штип

Лимената заштитна ограда околу зградата на Стопанска банка во централно градско подрачје во Штип е отстранета. Оградата која подолг временски период зафаќаше дел од  тротоарската површина во Штип заради изведување на градежни активности од страна на приватна фирма веќе ја нема. Комуналниот инспектор при Општина Штип истакна дека од нивна страна неправилности нема, упатувајќи не за повеќе информации кај градежниот …

Continue Reading

Нови постојки за автобуските станици во селата Велмеј, Лешани и Злести

Во рамки на проектот „Нови можности за безбеден зимски авантуристички туризам” Општина Дебрца постави три современи настрешници за автобуските постојки во селата Велмеј, Лешани и Злести. Проектот е реализиран во рамките на Програмата за прекугранична соработка Македонија-Албанија, во која покрај Општина Охрид од македонска страна уште партиципираат Општинската организација на Црвениот крст од Охрид и Алпинистичкото друштво „Патагонија“, како и …

Continue Reading