На денешен ден

79.- Во катастрофалната ерупција на Везуф, вулкан во јужниот дел на Италија, од лавината и од пепелта наполно биле затрупани градовите Помпеја и Херкуланум. 1540.- Умрел италијанскиот сликар Пармиџанино, портретист кој тежнеел да ги изрази внатрешните особености на својот модел. 1572.- Во ноќта, токму на празникот Свети Вартоломеј, во Париз и во цела Франција почнал невидениот колеж на хугенотите, оној …

Continue Reading

На денешен ден

1305.- Во Лондон бил погубен Вилијам Волас, легендарниот водач на Шкотска во борбата против Англичаните. 1754.- Роден е францускиот крал Луј Шеснаесетти, кој застанал на престолот во 1774 година. Тој бил последниот предреволуционерен монарх на Франција. 1775.- Британскиот крал Џорџ Втори објавил дека во колониите во Америка избувнал отворен бунт против британските власти. 1839.- Велика Британија на почетокот на Опиумската …

Continue Reading

На денешен ден

1642.- Во Англија почнала граѓанската војна меѓу приврзаниците на круната и Парламентот, по изјавата на кралот Чарлс Први Стјуард дека членовите на Парламентот се предавници. Војната завршила во 1645 година, со пораз на кралот, кој врз основа на пресудата на револуционерниот суд бил погубен во 1649 година. 1846.- САД го анектирале Ново Мексико. 1854.- Потпишана била Женевската конвенција за заштита …

Continue Reading

На денешен ден

16 август 2023   1534.- Шпанскиот благородник Игнацио Лојола во црквата Монмартр во Париз со неколку француски и шпански ученици основал монашки ред кој имал задача да води борба против реформацијата и против сите противници на Католичката црква. Тој ред го одобрил папата Павле Трети на 27 јули 1540 година, па станал столб на католичката реакција во Шпанија, Италија, Португалија и …

Continue Reading

На денешен ден

15 август 2023   1057.- Загинал шкотскиот крал Макбет, чиј живот го инспирирал англискиот писател Вилијам Шекспир, да ја напише една од своите најпознати драми.   1769.- Во Ајачио, на Корзика, е роден Наполеон Бонапарта, француски цар, еден од најголемите свтски војсководци на сите времиња. Во 1904 година бил крунисан за цар. Сакајќи да го освои светот, а претходно покорувајќи ја половина …

Continue Reading

На денешен ден

1784.- На островот Кодијак, на Алјаска била формирана првата руска колонија. Царска Русија ја продала Алјаска на САД во 1867 година за 7,2 милиони американски долари. Во 1963 година Алјаска станала една од сојузните држави на САД.   1867.- Во Кингстон Хил бил роден Џон Голсворди, англиски писател, романсиер, драмски писател и поет. Познати му се пиесите „Сребрена кутија“, „Борба“ …

Continue Reading

На денешен ден

13 август 2023   1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го поставил за прв министер кардиналот Арман Жан ди Плеси Ришелје.   1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, е роден Алфред Џозеф Хичкок, британски филмски режисер. Светска слава доби со филмовите од криминалистичкиот жанр, страв и ужас. Најпознати филмови: „Триесет и девет скали“, „Тајниот агент“, „Човекот кој многу знаеше“, „Ребека“, …

Continue Reading

На денешен ден

12 август 2023   1762.- Роден е Кристоф Вилхем Хуфеланд, германски лекар. Станал познат по делото „Макробиотика“, објавено во 1796 година, кое било преведено речиси на сите европски јазици и на кинески. Според тоа дело е наречена науката за зачувување и за одржување на здравјето. Умрел во Берлин, во 1836 година.   1848.- Во близина на градот Честерфилд умрел Џорџ …

Continue Reading

На денешен ден

1858.- Роден е холандскиот лекар Кристијан Ајкман, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1929 година, пронаоѓач на причинителот на болеста бери-бери. Нобеловата награда ја добил за откривањето на витаминот Б.   1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и претседателот на САД Франклин Рузвелт се сретнале на еден брод во Атлантикот, каде што ја формулирале и на 14 август ја потпишале …

Continue Reading