–>

Стано: Белград и Приштина да создадат услови за продолжување на дијалогот

stano
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Портпаролот на Европската унија Петер Стано уште еднаш ги повика Белград и Приштина да создадат услови за продолжување на дијалогот за нормализација на односите.

Стано во изјава за Танјуг, коментирајќи ја најавата на специјалниот пратеник Мирослав Лајчак дека дијалогот ќе продолжи во септември, дека се работи на дијалогот во тек и дека јавноста ќе биде навремено информирана за секоја средба чиј домаќин ќе биде Лајчак. .

„Во изминатите недели постојано изјавивме дека од страната на Европската унија постои јасно очекување од страните да преземат добро дефинирани чекори за деескалација и да создадат услови за продолжување на дијалогот“, вели Стано.

Тој, исто така, наведува дека ЕУ смета дека е од „суштинско значење“ дијалогот да продолжи без натамошни одложувања и дека Договорот за патот кон нормализација на односите и неговиот анекс имплементација ќе продолжат да се спроведуваат.

Лајчак во понеделник најави продолжување на дијалогот во септември, по разговорот со премиерот на приштинските привремени институции, Аљбин Курти, како дел од Бледскиот стратешки форум.

Специјалниот пратеник денеска во Белград разговараше и со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој ја пренесе својата загриженост за ситуацијата на северот на Косово и Метохија.

Претходно, на почетокот на неделата, по средбата со американскиот пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, во Брисел, Лајчак истакна дека предизвиците на Западен Балкан не исчезнале и дека ситуацијата на северот на Р. на Косово е на врвот на неговата агенда.

Тој додаде дека го поканил Ескобар во Брисел на детални дискусии и средби со цел да се подготви за следните месеци и дополнително да ги зајакне заедничките напори.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK