Bo Кина успешно клонирани три „суперкрави“

Научници од Кина успешно клонирале три „суперкрави“ кои можат да произведат невообичаено голема количина млеко, пренесуваат тамошните медиуми. Научниците направиле 120 клон-ембриони од клетките на високопродуктивните крави и ги сместиле во сурогат-крава. Џин Јапинг, предводник на проектот, смета дека клонирањето „суперкрави“ е голем чекор и ѝ овозможува на Кина, „на економски изводлив начин“, да ги одгледува најдобрите раси. – Само …

Continue Reading

SkyShowtime најавува низа серии и филмови пред активирањето во осум нови пазари во Централна и Источна Европа

Новата европска услуга за стримување ќе биде достапна од 14 февруари во Македонија, Албанија, Чешка, Унгарија, Косово, Полска, Романија и Словачка SkyShowtime дава вредност нудејќи разнолик избор на одлична забава – вклучително и изворни холивудски филмови и ексклузивни нови серии од најдобрите светски студија – за одлична цена SkyShowtime – следната одлична услуга за стримување во Европа – ќе продолжи …

Continue Reading

На Блумберговата листа на милионери води Арно, втор е Маск, Безос трети

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска, ситуацијата меѓу петте најбогати луѓе во светот не е променета – прв и понатаму е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“, и неговото богатство се проценува на 191 милијарда долари. Вториот е сопственикот на Твитер и „Тесла“ Илон Маск со 164 милијарди долари. Трет …

Continue Reading

Џенифер Анистон и Џулија Робертс во нова комедија

Џенифер Анистон и Џулија Робертс наскоро ќе се појават заедно во нова комедија. Филмот е сè уште ненасловен, а режисер е Макс Барбаков. По успехот на последниот филм со Џулија и Џорџ Клуни, романтичната комедија „Билет за рајот“ (Ticket to Paradise), не е чудо што бројни студија се борат за претстојната комедија. Инаку, Џулија и Џенифер, и двете среде шестото …

Continue Reading

„Самсунг“ ги претставува новите паметни телефони „Галакси С-23“

„Самсунг“ денеска официјално ќе ја претстави новата серија паметни телефони „Галакси С-23“, а во меѓувреме беше претставена и новата верзија на мелодијата „Over The Horizon“. Музиката е специјално создадена за новите уреди на „Самсунг“, а новото, годинешно издание беше развиено во соработка со Јаеџи – корејско-американска уметница, со цел да се слави „позитивноста и оптимизмот“ во светот во развој. Музичката …

Continue Reading

Родителите понекогаш несвесно создаваат анскиозност кај децата

Анксиозноста е проблем што го има и кај возрасните и кај децата, а клиничките истражувања покажуваат дека над 20 отсто од младите се борат со оваа појава. Затоа, стручњаците препорачуваат дека за родителите е важно што порано да се работи на односот со децата. Најчести признаци за посериозна вознемиреност кај децата се главоболка, забрзано чукање на срцето и стомачни болки, …

Continue Reading

„Боинг“ го произведе последниот „747“ авион

Илјадници работници на „Боинг“ од целиот свет, како и гости меѓу кои и холивудскиот глумец Џон Траволта, присуствуваа на „прошталната“ свеченост за последниот патнички авион „747“ произведен во фабриката на авиокомпанијата северно од Сиетл, САД. Џон Траволта, кој е обучен да управува со „Боинг 747“, како и со „707“ и „737“, одржа говор и го опиша своето искуство со летањето …

Continue Reading

Германец доби над 107 милиони евра на „Евроџекпот“

Во последното коло на европската лотарија „Евроџекпот“, играч од Германија оствари добивка од безмалку 107,5 милиони евра. Поточно, вкупниот износ е 107.469.011,20 евра. Броевите кои биле извлечени, се 20, 21, 30, 41, 43, 10 и 11. Наредното извлекување е в петок, а следниот очекуван „Џекпот“ е 10.000.000 евра.

Continue Reading

Мис Русија: Сите ме избегнуваа поради мојата националност

Мис Русија вели дека натпреварувачите на годинешниот „Избор на мис универзум“, другите натпреварувачки ја избегнувале и оти изборот бил наместен. Во Њу Орлеанс, САД, пред неколку дена се одржа 71. натпревар, а победничка е Американката Р’Бони Габриел. Русинката Ана Линикова и мис Украина, Викторија Апанасенко, исто така, беа меѓу натпреварувачките. Претставничката на Русија вели дека се соочила со постојани напади, …

Continue Reading

Зелена Комета ќе прелета покрај Земјата, првпат 50.000 години

Вселенското тело познато како Зелена Комета, кое кружи околу Сонцето на секои 50.000 години, наскоро ќе прелета покрај Земјата. – Во мигов е невозможно кометата да се види со голо око. Сепак, како што се приближува крајот на јануари, таа ќе станува сѐ посветла и ќе биде видлива со голо око ако небото е ведро и нема многу светлосно загадување …

Continue Reading