Магазин

Кристина Ричи го тужи сопругот за насилство

– Американската глумица Кристина Ричи побара судски налог за задолжително растојание за нејзиниот поранешен сопруг, филмскиот камерман Џејмс Хердеген, поради физичка и психичка злоупотреба. Наводите ги потврди адвокатот на Хердеген. Според глумицата и нејзините неодамнешни […]

Интересно со Опсервер

Најдолгиот збор во светската историја и литература

– Грчкиот јазик е еден од најдревните говорени и пишани јазици во светската историја (и покрај очигледните промени низ вековите). Така, на древнохеленскиот јазик му припаѓа и најдолгиот збор. Тој има 172 букви, 78 слогови и […]

Интересно со Опсервер

Откажан годинешниот Карневал во Рио

– Градоначалникот на Рио де Жанеиро објави дека оваа година неговиот град нема да го организира светски познатиот Карневал, поради пандемијата на Ковид-19. „Никогаш не сум ја криел својата страст кон карневалот и го знам […]

Интересно со Опсервер

Во САД падна џекпот од 731,1 милион долари

Џекпот на лотаријата „Пауербол“ од 731,1 милион долари падна, по продаден билет во Лонаконинг, Мериленд, САД. Продавницата во округот Алегени, ќе добие бонус од 100.000 долари за продажба на лозот за петтата најголема добивка на […]

Интересно со Опсервер

Повторно одложена премиерата на новиот „Џејмс Бонд“ филм

– Прикажувањето на новиот „Џејмс Бонд“ филм – „Нема време за умирање“ (No Time to Die), e повторно одложенo – овојпат за 8 октомври, oвaa 2021 година. Последната инкарнација на Даниел Крејг како „агентот 007“ првично требаше […]

Издвојуваме

„Зелена машина“ на Брако ја чистеше Белата куќа пред инаугурацијата на Бајден

Еколошката машина GM500ze на македонската компанија „Грин машинс“ (Green Machines), која е во сопственост на велешки „Брако“, го чистеше дворот на Белата куќа во Вашингтон, во пресрет на вчерашната инаугурација на новиот американски претседател Џо […]

Интересно со Опсервер

Семејството Бајден со нови украси во Белата куќа по заминувањето на Доналд и Меланија

– Новата администрација на американскиот претседател Џо Бајден, се чини, не само што ќе ја промени државната политика, туку веќе го смени и изгледот на Белата куќа. Новиот изглед на објектот, според многумина, е делумно […]

Интересно со Опсервер

(ВИДЕО) „Дизни плус“ ќe ги репризира првите пет сезони од „Мапет шоу“

– Стрим-платформата „Дизни плус“ од февруари ќе ги репризира првите, оригинални пет сезони од „Мапет шоуто“ oд 1970-тите. Како што се вели во известувањето, месечната претплата чини околу седум долари, а покрај куклената класика со […]

Интересно со Опсервер

„Сони плејстејшн 5“ освои две третини од светскиот пазар

– Компанијата за анализа на пазарот, „Гејмингсмарт“ во својот извештај објави дека на крајот на декември, скоро две третини од пазарот ѝ припаѓаат на конзолата „Сони плејстејшн 5“. „Сони панасоник“, инаку, продале 4,48 милиони примероци од […]

Интересно со Опсервер

„Ел-џи“ паметните телефони, најверојатно, заминуваат во историјата

– Јужнокорејската компанија „Ел-џи“ долги години беше добро познато име на пазарот на телефони. Сепак, последниве неколку години, ја губи трката со „поголемите играчи“… Така, за многумина и не е изненадување веста дека Ел-џи телефоните […]