Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада - МИА
Балкан

Дачиќ: За мене е понижување странски амбасади да ургираат да бидам во идната влада

Белград, 4 август 2020 () – Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, реагирајќи на денешната изјава на премиерката Ана Брнабиќ, порача дека социјалистите се сигурен коалициски партнер на Српската напредна партија (СНС) […]

Казни за десет правни субјекти на охридското крајбрежје - МИА
Општини

Казни за десет правни субјекти на охридското крајбрежје

Охрид, 4 август 2020 () – Општинскиот инспекторат од Охрид во текот на празничниот викенд, во координација со Државниот пазарен инспекторат, Управата за јавни приходи и Државниот инспекторат за труд спроведоа заеднички контроли и извршија […]

Апел за рационално користење на водата за пиење во Дебар - МИА
Општини

Апел за рационално користење на водата за пиење во Дебар

Дебар, 4 август 2020 () – Дебарското јавното комунално претпријатија „Стандард“ упати апел до кориснците за рационално користење на водата за пиење. Тоа, поради зголемената побарувачка заради високите температури, но најмногу поради злоупотребата. -Апелираме до […]

Потпишан меморандум за соработка меѓу ДЗР и ИОРРМ - МИА
Политика

Потпишан меморандум за соработка меѓу ДЗР и ИОРРМ

Скопје, 4 август 2020 () – Државниот завод за ревизија (ДЗР) претставуван од главниот државен ревизор Максим Ацевски и Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ), претставуван од претседателот на институтот Димитар Димитров потпишаа Меморандум […]

Скопјанец обвинет за убиство во Долно Дупени - МИА
Политика

Скопјанец обвинет за убиство во Долно Дупени

Скопје, 4 август 2020 () – Основното јавно обвинителство – Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против скопјанец поради постоење основано сомнение за кривично дело – убиство од член 123 став 1 од Кривичниот […]

Бензините од полноќ поскапи за 3,5 денари - МИА
Бизнис

За половина денар поскапи бензините, за исто толку поевтин дизелот

Скопје, 4 август 2020 () – За половина денар од полноќ поскапуваат бензините, а за исто толку поевтинува дизелот. Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. […]

Вакцината против новиот коронавирус најверојатно во две дози, најавуваат научници - МИА
Свет

Русија ќе ја тестира вакцината против коронавирус на деца следната година

Москва, 4 август 2020 () – Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца во периодот јануари – февруари следната година, изјави директорот на Центарот, Александар […]

Гевгелискиот Црвен крст дистрибураше 140 хуманитарни пакети - МИА
Општини

Гевгелискиот Црвен крст дистрибураше 140 хуманитарни пакети

Гевгелија, 4 август 2020 () – Волонтерите на општинската организација на Црвениот крст од Гевгелија денеска завршија со распределбата на 140 пакети со храна и средства за хигиена на примателите на социјална пензија. Пакетите се дел […]

Нови 90 корпи за отпадоци низ Карпош - МИА
Општини

Нови 90 корпи за отпадоци низ Карпош

Скопје, 4 август 2020 () – Во согласност со планираните активности на Секторот за екологија и енергетска ефикасност, продолжува акцијата на Општина Карпош за континуирано поставување на нови корпи за отпадоци на своја територија. Од […]

Нов здравствен биланс за ситуацијата со коронавирусот во Франција: 178 смртни случаи за 24 часа - МИА
Свет

Францускиот научен комитет со предупредување за нов бран на Ковид-19 наесен или во зима

Париз, 4 август 2020 () – Францускиот научен комитет предупреди денеска дека е „многу веројатно“ појава на уште еден бран на новиот коронавирус наесен или во зима. „Франција ја има ситуацијата под контрола, но неизвесна […]