Интервјуа

Клуге: Нема место за паника, само пет отсто од заболените од коронавирус се во критична состојба

Подготвеноста на властите во справувањето со корона вирусот е одлична. Им честитам на властите, бидејќи Македонија направи проценка на капацитетите дали има доволно човечки ресурси и инфраструктура, дури и пред да се појави првиот случај […]

Интервјуа

Јовески: Во определени случаи е тешко да се дојде до создавачот на прислушуваните разговори

Обвинителството до отпочнување  со важност на новиот Закон за јавното обвинителство (30 јуни 2020) ќе работи по постојниот Закон и нема никакви ограничувања во делот на користењето на нови прислушувани разговори, доколку се разбира има […]

Издвојуваме

Александар Матовски-Цако: Сакам да покажам и докажам дека и невозможното може да биде возможно

– Песните што ги пишувал десетина години, Александар Матовски-Цако ги објави во стихозбирка која ќе биде промовирана во вторник (25 февруари) од 19 часот во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар. Насловот „Јас сум Цако“ […]

Интервјуа

Матлиески за МИА: Медитеранските ракометни игри во Атина, големо искуство за македонската кадетска репрезентација

– Со убедливата победа над Кувајт со 22-13, македонската кадетска репрезентација го освои десеттото место на 17-те Медитерански ракометни игри што се одржуваат во грчката престолнина, што воедно е прво вакво големо натпреварување за нашите ракометари, […]

Вести

Јанушев за МИА: Кампања со директен контакт со граѓаните и посета на населените места, на листите некомпромитирани кадри

– Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на Републичкиот изборен штаб на партијата Игор Јанушев во интервју за МИА зборува за финализирање на програмата на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните предвремени парламентарни избори на 12 април и […]

Доза Здравје

Интервју со Маја Тодоровска: Довербата на 250.000 пациенти и направени 1,5 милион анализи само лани се најдобар доказ за големината на Синлаб

  Појавата на приватната здравствена установа Адриалаб, денес Синлаб, пред речиси две децении, овозможи лабораториските услуги да станат подостапни за пациентите, но и за лекарите во земјава, особено оние во делот на примарната здравствена заштита. Оваа […]

Интервјуа

Успехот на „Преспав“ се должи на мултиталентираните актери

– Продуцентот на првиот македонски ситком „Преспав“, Пеце Талески, изјави дека по 101 снимена епизода очигледен е успехот. Тој додаде дека успехот на серијата „Преспав“ пред сè се должи на мултиталентираните актери. Талески додаде дека […]

Вести

Деркоски за МИА: Граѓаните и сега преку вебот на ДИК можат да проверат дали се во Избирачкиот список

– Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Оливер Деркоски во интервју за МИА рече дека иако не се уште распишани, Комисијата се подготвува за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 12 април. […]

Интервјуа

Кој е Дејан Кулушевски? Новиот бисер на Јуве ги претпочита Меси и Тоти над Роналдо и Дел Пјеро

Италијанскиот хегемон Јувентус и официјално го привлече шведскиот бисер Дејан Кулушевски. За неговите права Аталанта ќе добие 35 милиони евра, сумата може да се зголеми за уште 9 милиони евра со бонуси. 19-годишниот напаѓач ќе […]

Интервјуа

Ангеловска-Бежоска: Денарот ќе биде стабилен и во 2020 година

Народната банка и во 2020 година гарантира дека денарот ќе биде стабилен, вели гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за МИА. Како централна банка располагаат со редица механизми со кои секогаш се подготвени да ја гарантираат […]