Бизнис и економија

Мега-интервју на Опсервер со Борис Ефтимовски: “Прогресот е возможен без поделби и со правично ресетирање на системот!”

Денес разговараме со Борис Ефтимовски, експерт за стратешки комуникации и основач на Маркетинг365 и Digitron Consultancy. Ефтимовски е меѓународно признат професионалец од областа на маркетингот, медиумите и односите со јавноста, кој изминативе години дури 10 […]

Интервјуа

Илиоски: Преку музиката сакам да го запознаам светот со нашата држава

– Антонио Илиоски уште од шест годишна возраст покажал љубов кон музиката и одлучил да се посвети на  музичка кариера. Со виолончелото се запознал кога се запишал  во Музичко – балетскиот училиштен центар „Илија Николовски-Луј“, […]

Архимандрит Партениј: „Секое зло за добро“ – во ова богодопуштено време да се пронајдеме себе во себеси - МИА
Интервјуа

Да не се прави „теологија“ од вакцинирањето, ова прашање не е во надлежност на црквата, туку на медицината, вели Партениј за МИА

Сосема е непотребно да се прави некаква си „теологија“ за вакцинирањето, а проблематиката за вакцините не е во надлежност на Црквата, туку е работа на научните медицински институции. Ова во интервју за МИА го порача […]

Интервјуа

Партениј: Се надеваме дека наскоро ќе биде исправена повеќедецениската неправда кон православниот народ кај нас

За решавањето на сложени процеси, како што е признавањето на автокефалноста на една помесна црква, потребно е време и искрено се надеваме и веруваме дека наскоро ќе дојде благопријатното време за исправање на повеќедецениската неправда […]

Интервјуа

Епископ Партениј за МИА: Eдинствено од кое треба да се плашиме се егоизмот, страстите во самите нас, себичноста, злорадоста, неблагодарноста, горделивоста

– Радост во верата, добро здравје, благодарност, но и ослободување од нереалните стравови, кои произлегуваат од теориите на заговор и кои немаат никаква врска со православното учење, порача Епископот Антански, г. Партениј, игумен на Свештената […]

Бислимоски: Потрошувачите што ги задржаа своите редовни примања навреме да ги плаќаат сметките - МИА
Интервјуа

Бислимоски за МИА: Не очекуваме зголемување на цената на струјата, се зголемуваат ингеренциите на РКЕ во делот на водни услуги

– Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски во интервју за МИА говори за цената на струјата, кондицијата на енергетските компании, заштитата на потрошувачите од ценовните шокови, водните и комуналните […]

Власт

Димитров за МИА: Европската Унија не може да си дозволи луксуз и оваа 2021 година да помине со неуспех во проширувањето

– Португалија ќе биде заинтересирана да ги продолжи напорите на Германија, Берлин најавува дека останува посветен на ова прашање, мислам дека Европската Унија не може да си дозволи луксуз и оваа 2021 година, да помине […]

Мицкоски по повод Денот на Армијата: Припадниците на АРМ се луѓето на чиј грб почива државноста - МИА
Интервјуа

Мицкоски во интервју за НетПрес: Македонската економија колабира, a власта сервира само лажни ветувања

Актуелната власт нема ниту рецепт, ниту стратегија како да се придвижи македонската економија, а наместо тоа имаме нереализирани проекти и бројни лажни ветувања, изигрување на законите и прописите, од кои големи последици трпат и граѓаните […]

Интервјуа

Димоски: Театарот се приспособи на пандемијата, со успех го изведе интернет-проектот „Тој и таа“, се подготвува програмата за 2021 „Да се почне одново“

– Сашо Димоски од јуни годинава освен како драматург во НУЦК „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ е и на функцијата в. д. директор, а која му е продолжена со нов мандат за уште шест месеци. Велешкиот театар, […]

Балкан

Вселенски Патријарх Вартоломеј: Немам право да направам ниту чекор назад

5 декември 2020 (Марија Антонијаду – То Вима) Пандемијата, младите, внатрешната состојба на Православните цркви, украинскиот „трн“, врските со Московската патријаршија и триесетгодишнината од денот на неговото искачување на престолот на Архиепископот на Константинопол, Нов […]