Ембид: Навикнат сум на непочитување, па не би бил изненаден ако не ме повикаат на Ол-стар натпреварот

Центарот на Филаделфија, Џоел Ембид, се изјасни за евентуалниот повик на НБА Ол-стар натпреварот. Ембид остана надвор од стартната петорка, но тој би можел да биде избран, откако ќе бидат објавени резултатите од гласањето на тренерите. – Не знам дали ќе стигнам до Ол-стар натпреварот. Како да знам. Како што кажав неодамна, веќе сум навикнат на непочитување, па нема да …

Continue Reading

Манчестер јунајтед по шест години избори финале во Лига купот

Манчестер јунајтед се пласираше во финалето на англискиот Лига куп за прв пат по шест сезони. Синоќа Јунајтед и во реваншот го победи (2:0) Нотингем форест и со вкупни 5:0 оди во финалето. Избраниците на Ерик тен Хег ќе се сретнат со Њукасл во решавачкиот меч. Мечот е закажан за 26 февруари. Последен пат Манчестер јунајтед се пласираше во финалето …

Continue Reading

Мурињо по елиминацијата од Купот на Италија: Честитки за Кремонезе, научив да не плачам по поразот

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо го коментираше поразот (1:2) од Кремонезе во четвртфиналето од Купот на Италија. – Честитки за Кремонезе. Победија два тешки меча против Наполи и против Рома на гости. Тоа е чудно натпреварување кое ги зголемува шансите за тимови кои не беа во Серија А минатата сезона, како Кремонезе, или кои завршија на дното на табелата. Ова …

Continue Reading

Македонската репрезентација до 21 година утре ги дознава ривалите за квалификациите за ЕУРО2025

– Македонската фудбалска репрезентација до 21 година утре ќе ги дознае противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи во 2025 година во Словачка. Жрепката е закажана со почеток во 9 часот во седиштето на УЕФА во Нион. Македонските фудбалери ја очекуваат жрепката од третиот „шешир“ заедно со селекциите на БиХ; Бугарија, Унгарија, Турција, Велс, Белорусија, …

Continue Reading

Латвија се закани со бојкот на ОИ во Париз

– Латвија денеска се закани дека ќе ги бојкотира Олимписките игри (ОИ) 2024 година во Париз доколку на нив им биде дозволен настап на руските спортисти, кои заедно со спортистите од Белорусија се исклучени од речиси сите меѓународни натпреварувања поради руската инвазија врз Украина. Олимпискиот комитет на Латвија, кој воедно е првиот национален олимписки комитет покрај украинскиот што се закани …

Continue Reading

Премиерна победа на Вардар 1961 во СЕХА лигата

– Македонскиот ракометен шампион Вардар 1961 ја забележа првата победа во новата сезона во регионалната СЕХА лига, откако вечерва во Скопје го совлада белградски Партизан со 31-26 во рамки на 2. коло во групата Б. По стартниот пораз на гостински терен од словачки Татран, ракометарите на Вардар влегоа мотивирано во дуелот со српскиот претставник и на полувреме имаа водство од 16-14. Гостинскиот …

Continue Reading

Легендарниот Брејди „дефинитивно ја заврши кариерата“

Најдобриот играч, според многумина, во историјата на американскиот фудбал, Том Брејди, објави денеска на својот Твитер профил дека „дефинитивно ја завршува кариерата“. „Се повлекувам засекогаш. Ви благодарам луѓе што ми дозволивте да го живеат својот сон“, објави 45-годишниот Брејди во видео порака во траење од 53 секунди. Објавата доаѓа точно една година откако Брејди соопшти дека става крај на кариерата, а само …

Continue Reading

Перковац нов селектор на хрватските ракометари

Освојувачот на златниот медал од Летните олимписки игри 1996. Горан Перковац (60) е назначен денеска за нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Поранешниот хрватски репрезентативец доаѓа на чело на репрезентацијата со која како играч беше олимписки првак на Игрите во Атланта на местото на Хрвоје Хорват, кој беше разрешен од должноста. Новиот хрватски селектор во минатото ги предводеше репрезентациите на Грција …

Continue Reading

Навас продолжува во Нотингем Форест

 Костариканскиот репрезентативен голман Кејлор Навас до крајот на сезоната ќе го носи дресот на премиерлигашот Нотингем Форест, откако на последниот ден од јануарскиот преоден рок беше позајмен од францускиот првак ПСЖ. Навас (36), кој во текот на кариерата со Реал Мадрид освои три последователни титули во Лигата на шампиони, е еден од тројцата нови играчи во редовите на англискиот прволигаш …

Continue Reading

Рекордна потрошувачка на клубовите од Премиер лигата во јануарскиот преоден рок

 Клубовите од Премиер лигата потрошија рекордни 815 милиони фунти во зимскиот преоден рок, покажуваат резултатите од анализата на ревизорската куќа Дилојт Спорт Бизнис груп (Deloitte’s Sports Business Group). На чело на листата е Челзи, кој потрошил 37 отсто од вкупниот износ, што е повеќе од вкупната потрошувачка на сите клубови во Бундеслигата, Ла Лига, Серија А и Лига 1, се наведува во извештајот. Лондонскиот …

Continue Reading