Премиерна победа на Вардар 1961 во СЕХА лигата

– Македонскиот ракометен шампион Вардар 1961 ја забележа првата победа во новата сезона во регионалната СЕХА лига, откако вечерва во Скопје го совлада белградски Партизан со 31-26 во рамки на 2. коло во групата Б. По стартниот пораз на гостински терен од словачки Татран, ракометарите на Вардар влегоа мотивирано во дуелот со српскиот претставник и на полувреме имаа водство од 16-14. Гостинскиот …

Continue Reading

Перковац нов селектор на хрватските ракометари

Освојувачот на златниот медал од Летните олимписки игри 1996. Горан Перковац (60) е назначен денеска за нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Поранешниот хрватски репрезентативец доаѓа на чело на репрезентацијата со која како играч беше олимписки првак на Игрите во Атланта на местото на Хрвоје Хорват, кој беше разрешен од должноста. Новиот хрватски селектор во минатото ги предводеше репрезентациите на Грција …

Continue Reading

 Во просториите на Ракометната федерација на Македонија денес беа извлечени четвртфиналните групи од Купот на Македонија во машка конкуренција и женска конкуренција.

Четвртфиналните групи во машка и женска конкуренција ќе се играат на 18/19 март 2023 година. Четирите победници на групите ќе обезбедат пласман на Фајнл Фор турнирот што ќе се игра на 14/15 мај 2023 година. Куп на Македонија – Мажи: Група 1 : РК ВАРДАР 1961 – ГРК ОХРИД РК ЈУНИОР К.В – РК СКОПЈЕ 2020 Група 2 : РК …

Continue Reading

РФМ ја предаде донацијата на Детско село собрана од спектаклот „Сите ѕвезди“

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, денес ја предаде донацијата на СОС Детско село собрана од хуманитарниот натпревар „Сите ѕвезди“ организиран на почетокот на месецот. -Ви благодариме од срце! 460 деца и млади без родителска грижа растат во семејство благодарение на вас – пишува на врамениот дрес кој Ракометната федерација на Македонија го доби од организацијата „СОС Детско …

Continue Reading

Валтер: Против Војводина бевме физички инфериорни

Еурофарм Пелистер, вчеравечер загуби од Војводина на гостински терен со 29:24 во првиот настап сезонава во СЕХА-лигата. Тренерот на битолчани, Ларс Валтер не е задоволен од залагањето на своите избраници. – Агресивната 6-0 одбрана на Војводија ја „уби“ нашата флуидност. Од таа агресивност не можевме да напаѓаме како што планиравме. Не трчавме многу без топка и покажавме физичка инфериорност. Сепак, …

Continue Reading

Ракометарите на Војводина го совладаа Еурофарм Пелистер со 29:24

– Ракометарите на Еурофарм Пелистер со пораз се враќаат од Нови Сад каде вечерва во рамки на првото коло од ракометаната СЕХА лига беа надиграни од домашната Војводина. Домаќините славеа со 29:24, а победата не беше доведена во прашање во ниту еден дел од натпреварот во кој битолчани не покажаа ништо од најавената тактика и борба за успех. Слабостите на Еурофарм …

Continue Reading

Недановски: Треба време за да го видиме вистинскиот Вардар

Тренерот на Вардар, Владо Недановски очекува неговиот тим постепено да ја подига формата, откако тимот се комплетира по завршувањето на Светското првенство. – Немавме многу време за подготовки. Имаме нови играчи и ни треба одреден период да се вклопиме. Конечно се комплетиравме и ќе почнеме да работиме и на одбрана и на напад. Очекувам до реваншот со Татран да ја …

Continue Reading

Објавен Ол-стар тимот на ракометниот Мундијал

Светската ракометна федерација го избра идеалниот тим на Светското првенство 2023. Ол-стар тимот на шампионатот што се играше изминатите дваесетина дена во Полска и Шведска го сочинуваат: голман: Андреас Волф (Германија) десно крило: Никлас Екберг (Шведска) десен бек: Алекс Дујшебаев (Шпанија) среден бек: Недим Ремили (Франција) лев бек: Симон Питлик (Данска) лево крило: Анхел Фернандез Перез(Шпанија) пивот: Лудовик Фабрегас (Франција) …

Continue Reading

Данска трет пат по ред светски шампион во ракомет

– Репрезентација на Данска го освои шампионскиот трофеј на Светското првенство 2023 откако вечерва во финалето ја победи Франција со 34:29. Данска стана првата репрезентација со три освоени титули во низа. Финалето во Стокхолм одлично го судеа Македонците Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Претхоидно во малото финале на Мундијалот во Полска и Шведска, селекцијата на Шпанија забележа победа над домаќинот Шведска …

Continue Reading

Шпанија освои бронза на ракометното СП 2023

Репрезентација на Шпанија го освои бронзениот медал на Светското првенство откако вечерва победи во мечот за третото место против домаќинот Шведска со 39:36. Домаќините не успеаја до медал и покрај доброто прво полувреме и водството од 22:18 по 30 минути. Второто полувреме Шпанците го отворија со серија од 4:0, а по водството со 24:23, веќе не му дозволија на ривалот …

Continue Reading