Тениски судија доживотно суспендиран

– Доминиканскиот тениски судија Фабијан Кареро е суспендиран доживотно по серија манипулации со резултати на натпревари, објави Меѓународната агенција за интегритет на тенисот (ИТИА). Кареро на крајот од 2019 година на тениски турнири во Доминиканската Република сторил 16 прекршоци на осум натпревари, манипулирајќи со бодувањето „со цел да овозможи добивки при обложување на одредени поени“. Кареро беше суспендиран во март …

Continue Reading

Рибакина е прва финалистка во Мајами

Казахстанската тенисерка Елена Рибакина е првата финалистка на мастерсот во Мајами, откако во полуфиналниот дуел беше поуспешна од Американката Џесика Пигула со 7-6, 6-4. Дуелот траеше 94 минути, а ова беше трет меѓусебен дуел на двете тенисерки и прва победа на Рибакина. Претходно синоќа чешката тенисерка Петра Квитова обезбеди полуфинале, откако во три сета ја совлада Русинката Екатерина Александрова (6-4, 3-6, …

Continue Reading

Надал: Не можам да потврдам дека ќе играм во Монте Карло

– Дваесет и двократниот грен слем шампион Рафаел Надал изјави дека не знае кога ќе се врати на теренот по повредата на колкот. Претходно беше објавено дека ќе игра во Монте Карло. – Не знам кој добил таква информација, но доколку е вистина, би потврдил. За жал, не можам да го направам ова. Продолжувам да се движам по мојот пат …

Continue Reading

Ѓоковиќ во Надал гледа прв фаворит за триумф на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ нагласи во интервју за Си-Ен-Ен дека Шпанецот Рафаел Надал е фаворит да го освои годинешниот Ролан Гарос во Париз. Ѓоковиќ поради забраната за влез на невакцинирани странци во САД ги пропушти двата турнири од серојата „мастерс 1000“ во Индијан Велс и Мајами. „Ќе сторам сè што е во моја моќ да ја кренам формата и да …

Continue Reading

Ѓоковиќ: Штета што не играм на Индијан Велс и Мајами, се надевам на настап на УС Опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ проговори за тоа дека не доби дозвола да учествува на турнирите во Индијан Велс и Мајами. На 22-кратниот победник на Грен слем му беше забранет влезот во САД поради немање сертификат за вакцинација против коронавирус. – Посакувам да можам да играм во Индијан Велс и Мајами. Ги сакам овие турнири. Имав многу успех таму. Но, во …

Continue Reading

Навратилова го победи ракот

– Една од најуспешните тенисерки на сите времиња Мартина Навратилова објави дека ја добила битката со ракот на дојката и грлото. Шеесетишестгодишната поранешна американска тенисерка од чешко потекло ја објави веста во емотивно интервју во емисија на британскито водител Пирс Морган, која ќе биде емитувана в среда. „Колку што знам, засега немам рак“, рече во интервјуто 18-та освојувачка на грен …

Continue Reading

Алкараз го освои Индијан Велс и се врати на првото место на АТП ранг-листата

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз ноќеска го победи Русинот Данил Медведев со 6:3 и 6:2 во финалето на Мастерсот во Индијан Велс. Деветнаесетгодишниот Алкараз ја прекина победничката серија на Медведев од 19 натпревари. Алкараз ја освои својата осма титула и трет Мастерс во кариерата. Сезонава одигра само три турнири, но освои два трофеи и загуби уште еднаш во финалето. По победата …

Continue Reading

Индиецот Бопана највозрасен тенисер со АТП титула

– Индиецот Рохан Бопана стана највозрасниот тенисер кој освоил титула на АТП мастерс турнирите откако во финалето во машки двојки во Индијан Велс триумфираше со Австралиецот Метју Ебден над најдобро рангираната двојка, Холанѓанецот Весли Колхоф и Британецот Нил Скупски со 6-3, 2-6, 10-8. Бопана со 43 години стана највозрасен освојувач на мастерс турнир, надминувајќи го рекордот што го држеше Канаѓанецот …

Continue Reading

Алкараз со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

– Шпанецот Карлос Алкараз и Русинот Данил Медведев ќе играат во денешното финале на АТП тенискиот турнир од серијата „мастерс 1000“ во Индијан Велс. Алкараз избори место во финалето со победата во полуфиналната пресметка со Јаник Синер од Италија (7-5, 7-6), додека Медведев беше поуспешен од Американецот Френсис Тијафо (7-6, 6-3). Со евентуален триумф над Медведев во денешното финале Алкараз …

Continue Reading

Ѓоковиќ нема да може да настапи ниту во Мајами

– Директорот на големиот АТП турнир од серијата „мастерс 1000“ во Мајами, кој почнува в среда, Џејмс Блејк, потврди дека најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ нема да може да настапи. Ѓоковиќ нема дозвола за влез во САД бидејќи не е вакциниран против коронавирусот. Српскиот тенисер во февруари поднесе барање до американските власти за посебна дозвола за да може да настапи …

Continue Reading