Балкан

Во изборната ноќ, Шмит наметна измени во изборниот закон во корист на Хрватите

Високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ Кристијан Шмит вечерва, на изборната ноќ, наметна ненајавени измени на изборниот закон поврзани со структурата и функционирањето на Домот на народите на Парламентот на Федерацијата БиХ и начинот […]

Балкан

Паралелно пребројување на 100 отсто: ГЕРБ победи на парламентарните избори во Бугарија

Податоците на социолошката агенција „Галуп“ од паралелното пребројување на 100 отсто од гласовите покажуваат дека на предвремените парламентарни избори во Бугарија победи коалицијата на Бојко Борисов – ГЕРБ-СДС со 23,5 отсто од гласовите. Втора е […]

Балкан

„Алфа Рисрч“: Седум партии во следниот бугарски парламент

Според излезната анкета на агенцијата „Алфа Рисрч“, коалицијата ГЕРБ-СДС предводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија, јавува дописникот на МИА од Софија. ГЕРБ-СДС, според резултатите на агенцијата во 19 часот, покажуваат […]

Балкан

Социолози: Излезноста на гласачите во Бугарија е помала за 3 до 5 отсто во споредба со ноември 2021 година

Одѕивот на гласачите во Бугарија е за 3 до 5 отсто помал во споредба со последните парламентарни избори во ноември 2021 година, изјави за БНТ социологот Борјана Димитрова од „Алфа Рисрч“. Како што јави дописникот […]

Балкан

Затворени избирачките места во БиХ

Избирачките места во Босна и Херцеговина, со неколку исклучоци, беа затворени во 19 часот, со што и официјално заврши гласачкиот процес на овогодинешните општи избори во земјата. Сега се пребројуваат гласовите, а првичните неофицијални резултати […]

Балкан

Според излезните анкети, ГЕРБ-СДС победува на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Според излезната анкета на агенцијата Галуп, ГЕРБ-СДС добила 24,6 отсто од гласовите на бугарскиот електорат, јавува дописникот на МИА од Софија. Втори се „Продолжуваме со промената“ на Кирил Петков и Асен Василев со резултат од […]

Балкан

До 15 часот излезноста во БиХ – 35 отсто

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина ги објави податоците за излезноста на општите избори во земјата до 15:00 часот. Претседателот на ЦИК Суад Арнаутовиќ рече дека е задоволен од вкупниот одѕив на гласачите до […]

Балкан

Излезноста на парламентарните избори во Бугарија до 16 часот е 25,58 отсто

Излезноста на гласачите на предвремените парламентарни избори што се одржуваат во Бугарија до 16 часот по локално време изнесува 25,58 отсто. Највисока е во еден од регионите во Софија – 33,95 отсто, а најниска – […]

Балкан

Албанија за октомври купи струја за 34 милиони евра

Албанската електрокорпорација, КЕШ, обезбеди енергија за да ги задоволи потребите на земјата за месец октомври, во вредност од околу 34 милиони евра. Според податоците, купени се вкупно 74.500 мегавати по просечна цена од 455,24 евра. […]

Балкан

Шмит: По изборите нема сите во БиХ да бидат среќни, но потребно е да се прифатат изборните резултати

Високиот меѓународен претставник во Босна и Херцеговина Кристијан Шмит денеска го посети избирачкото место на Електротехничкиот факултет во Источно Сараево за да се увери, како што наведе, дали таму се почитуваат сите права и процедури. […]