Црногорската опозиција се уште без договор за заеднички кандидат за претседателските избори

Лидерите на црногорските опозициски партии вчера во Подгорица разговараа за претседателските избори закажани за 19 март и заедничкиот опозициски кандидат за нов претседател на Црна Гора. Најголем дел од учесниците на средбата сметаа дека опозицијата мора да претстави заеднички кандидат за претседателските избори. Порталот РТЦГ јавува дека на средбата присуствувале претставници на парламентарната опозиција – Демократската партија на социјалистите (ДПС), …

Continue Reading

Постигнат договор за тројца кандидати за судии на Уставниот суд на Црна Гора

Претседателката на црногорското Собранието, Данијела Ѓуровиќ, изјави дека членовите на Колегиумот на Собранието на Црна Гора и на Уставниот комитет вчера постигнаа договор за избор на тројца кандидати за судии на Уставниот суд. Во соопштението од Собранието се наведува дека до седницата на Уставната комисија ќе се вложат максимални напори за постигнување договор и потребното мнозинство за избор на четвртиот …

Continue Reading

Бериша: На 11 февруари масовен антивладин протест и почеток на најсилната револуција во историјата

На 11 февруари во 12 часот ќе биде означен почетокот на најмоќната револуција која Албанија ја познавала во својата историја, изјави лидерот на побројното крило на албанските опозициски демократи, Сали Бериша, најавувајќи одржување на масовен национален протест. – На 11 февруари, Албанија ќе маршира кон Тирана, каде ќе бидат преполни плоштадите и улиците, на национален протест каков што во земјата …

Continue Reading

Претседателите на Хрватска и Словенија поддржуваат продолжување на Иницијативата Брдо-Бриони

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ и претседателката на Словенија, Наташа Пирц Мусар денеска во Загреб се заложија за продолжување на регионалната иницијатива Брдо-Бриони и ја поддржаа идејата следната средба да се одржи на крајот на годината во Северна Македонија. – Намерите во однос на таа Иницијатива се исти, а тоа се интеграцијата и благосостојбата на земјите од просторот на Западен Балкан, истакна Милановиќ на заедничката прес-конференција. Тој додаде дека …

Continue Reading

За 21 година од босанско државјанство се откажале над 95.000 луѓе

Во изминатите 21 година 95.836 лица се откажале од државјанството на Босна и Херцеговина, објавија босански медиуми. Процесот на откажување од босанско државјанство може да трае од неколку месеци до неколку години, што бара комплетирање на бројни документи. Целата процедура чини околу 800 босански конвертибилни марки. Како причини поради кои луѓето се откажуваат од босанското државјанство се многубројни од полесен пристап …

Continue Reading

Граѓаните од западен Балкан во Албанија ќе може да влегуваат со лична карта

Албанската влада на денешната седница донесе одлука со која на граѓаните од земјите на западен Балкан за влез во земјата нема да им биде потребна патна исправа, туку тоа може да го направат со валидни лични карти, јави државната агенција АТА. Како што изјави министерот за внатрешни работи, Бледи Чучи одлуката влегува во сила веднаш и оти целта е создавање олеснителни …

Continue Reading

Вучиќ: Гасниот интерконектор Бугарија – Србија ќе може да снабдува и други земји од Западен Балкан

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, присуствуваше на почетокот на работите за изградба на гасен интерконектор меѓу Србија и Бугарија на бугарска територија во Костинброд кај Софија. Вучиќ, кој беше пречекан од бугарскиот претседател Румен Радев, рече дека станува збор за важен европски проект и дека Србија ќе може да снабдува и други земји од Западен Балкан. – Сè повеќе трошиме …

Continue Reading

Ердоган: Шведска да не се обидува залудно за влез во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска повтори дека неговата земја се согласува со влезот на Финска во НАТО, но не и на Шведска, на која и порача „да не се обидува залудно“. Ердоган истакна дека процесот за Финска го оценува како позитивен. Но, ние не гледаме позитивно на Шведска … Сè додека вие и вашите безбедносни сили дозволувате да ја запалат и кинат мојата света книга, ние нема да се согласиме со вашето приклучување во НАТО, …

Continue Reading

На локаланите избори во Албанија, електронско гласање и пребројување во три општини

Претседателот на албанската Централната изборна комисија, Илирјан Целибаши, информираше дека по добиените дополнителни средства од владата, на локалните избори во мај годинава електронско гласање ќе има во три општини. -Донесовме одлука, на 14 мај, во три општини Вора, Камез и Елбасан, од вкупно 61 општина, да има електронско гласање и пребројување на гласовите. Со тоа граѓаните на трите општини, откако …

Continue Reading

Курти: Формирање на ЗСО не е можно

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека формирањето на Заедницата на српски општини (ЗСО) во Косово не е можно бидејќи тоа е спротивно на Уставот и дека Србија е таа која треба да плати отштета за војната во 1999 година. Курти, како што пренесуваат приштинските медиуми, рекол дека Косово е мултиетничко „иако од прогласувањето на независноста, 93 отсто од населението …

Continue Reading