Премиерот на Косово: Заедницата на српските општини не може да биде услов за нормализирање на односите

Косовскиот премиер Албин Курти во Брисел изјави дека не може да прифати дека формирањето на заедница на општини со српско мнозинство е предуслов за спроведување на договорот за нормализација на односите и дека пред тоа е неопходно да се постигне договор. за планот за имплементација на тој договор. „Тоа не може да биде предуслов за спроведување на договорот за нормализација …

Continue Reading

Познатата катедрала во Киев од денеска и на листата на загрозено светско наследство

Катедралата Света Софија во Киев и средновековното јадро на градот Лавов на западот на Украина се ставени на листата на УНЕСКО на загрозени светско наследство, објави агенцијата на Обединетите нации (ОН). Познатата катедрала во Киев и центарот на Лавов веќе се на листата на светско културно наследство на УНЕСКО, но од денеска се и на листата на загрозено светско наследство. …

Continue Reading

Напредок на Кина во производството на електрична енергија од топлинска енергија на океаните

Кинеските научници и инженери го завршија тестирањето на уредот за производство на електрична енергија од топлинска енергија на океаните во Јужното Кинеско Море, според Ксинхуа. Уредот од 20 киловати, кој во голема мера беше развиен од страна на Морскиот геолошки институт Гуангжу, под директна контрола на Кинескиот геолошки институт, по тестирањето беше вратен во Гуангжу, главниот град на јужната кинеска …

Continue Reading

Петер Стано за средбата во Брисел: ЕУ не виде подготвеност на страните за напредок

Портпаролот на Европската комисија Петер Стано изјави дека последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина не донела напредок, бидејќи ЕУ не видела подготвеност на страните да најдат компромис и, како што вели, за ова ќе бидат информирани земјите-членки. , а од нив ќе се побараат насоки за тоа какви мерки треба да се преземат., пренесува агенцијата Фонет. Стано на …

Continue Reading

Зголемен паричниот износ на Нобелова награда

Добитниците на овогодинешните Нобелови награди ќе добијат дополнителен милион шведски круни (84.000 евра), со што вкупната финансиска награда ќе се зголеми на 11 милиони круни (920.000 евра), објави Нобеловата фондација, која ги администрира наградите. Паричната награда одеше нагоре и надолу во последниве години, а членовите на наградната комисија рекоа дека сумата се зголемува оваа година за да ја одрази посилната …

Continue Reading

Американски санкции за турски компании поради трговијата со Русија

Кабинетот на американскиот претседател Џо Бајден воведе санкции за група турски компании поради водење бизнис со Русија, како дел од поширокиот пакет мерки што ги вклучува и рускиот Автоваз и две компании со седиште во Финска, пренесува Хина повикувајќи се на Ројтерс. Санкциите се насочени кон бродските и трговските компании обвинети за помагање во поправка на санкционирани бродови поврзани со …

Continue Reading

ОН: Помош во Либија е потребна за околу 823.000 луѓе

Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања (OCHA) процени дека во Либија, поради тековната политичка нестабилност, конфликти и влошена економија, помошта е неопходна за околу 823.000 луѓе, вклучително и 240.000 деца, а особено ќе биде изразена во следните три месеци. Проценката доаѓа во време кога две брани во планините над пристаништето Дерна пукнаа во поплавите по бурата Даниел …

Continue Reading

ЕУ повеќе нема да организира средби меѓу главните преговарачи на Белград и Приштина

Европската унија во консултација со земјите членки и САД ќе одлучи за понатамошните чекори во дијалогот меѓу Белград и Приштина и можните позитивни и негативни мерки кон страните, изјави висок европски функционер и нагласи дека ЕУ повеќе нема да организира нови состаноци на лидери и главни преговарачи под сегашните околности, јави денеска РТС. Официјалниот претставник, кој не сакаше да биде …

Continue Reading

Самсунг донесува светски уметнички дела на Д Фрејм во соработка со Метрополитан музејот за уметност

Од Ван Гог до древниот Египет, корисниците на Самсунг Арт Стор можат да бираат меѓу 38 познати дела. Самсунг Електроникс денес објави дека, во соработка со Метрополитен музејот за уметност во Њујорк, некои од најзначајните дела кои ги поседува овој музеј, ги донесува на Д Фрејм (The Frame). Селектираните скапоцени уметнички дела ќе бидат откриени денес на платформата Самсунг Арт …

Continue Reading