Мустафа: На Косово ќе му треба многу време за да ја врати довербата на САД и ЕУ

Поранешниот косовски премиер, Иса Мустафа смета дека Косово, предводено од актуелниот претседател на Владата, Албин Курти, „треба да го смени односот кон самото себе, па дури потоа да очекува другите да го сменат односот кон него“, јави дописникот на МИА од Приштина. Мустафа вели дека е скептичен оти писмото кое неколку десетици западноевропски политичари деновиве го упатија до САД, Европската …

Continue Reading

ЕУ во извештајот за човекови права наведува дека ситуацијата на северот на Косово и понатаму е предизвикувачка

Во извештајот за човековите права, Европската унија посочи дека ситуацијата на северот на Косово останува предизвикувачка, особено во врска со корупцијата, организираниот криминал и условите за слобода на изразување, вклучително и напади врз медиумски професионалци. Во извештајот се наведува дека масовното повлекување на косовските Срби од јавните институции и последователното воспоставување контролни пунктови имало негативно влијание врз безбедноста и оти …

Continue Reading

Меморандум за взаемно признавање на лиценци за трговија и снабдување со електрична енергија со Косово

Македонските снабдувачи и трговци со електрична енергија ќе може да тргуваат, но и да ги снабдуваат корисниците на косовскиот пазар, а истата можност ќе ја имаат и косовските трговци и снабдувачи кои имаат лиценца. Тоа е овозможено со Меморандумот што го склучија Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) и Канцеларија на енергетскиот регулатор од Република Косово – ЕРО …

Continue Reading

Курти: Логично е мерките на ЕУ да бидат укинати пред новите избори на северот на Косово

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека е логично мерките што ги воведе Европската унија во Косово да бидат укинати пред да дојде време за одржување нови избори во општините на север на Косово. „Се подготвуваме за вонредните избори на север и за овие мерки кои се преземени против нас и кои се нарекуваат привремени и реверзибилни, секако очекуваме што …

Continue Reading

Шефот на Канцеларијата на ЕУ во Приштина: Разочарувачки сцени на насилство во парламентот

Шефот на Канцеларијата на Европската унија во Приштина, Томаш Суниог ги осуди физичките пресметки меѓу власта и опозицијата што се случија вчера во приштинскиот парламент. Суниог овие сцени ги нарече разочарувачки и рече дека во парламентот нема место за физички напади, туку треба да надвладее политичкиот дискурс и размената на идеи. „Денес во парламентот беа видени разочарувачки сцени на насилство“, …

Continue Reading

Пратениците на ДПК повторно ја блокираа говорницата на косовскиот Парламент

Пратениците на Демократската партија на Косово (ДПК) уште еднаш ја блокираа говорницата на косовското Собрание, откако претседателот Глаук Коњуфца најави одржување на вонредна пленарна седница, која беше прекината претходно во денот поради насилство во Собранието. Неколку членови на Алијансата за иднината на Косово (АБК) им се придружија на членовите на ДПК во блокирањето на седницата. Претседателот на Собранието Коњуфца изјави …

Continue Reading

Бегај-Пирц Мусар за Косово: Дијалогот е неопходен, без решавање на ова прашање нема мир во регионот

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој е во дводневна официјална посета на Словенија и неговата колешка Наташа Пирц Мусар, на денешната заедничка прес-конференција, покрај другото се задржале и на ситуацијата на северот на Косово. Нагласувајќи ја важноста на стабилноста во регионот, албанскиот претседател изјавил дека секое „старо или ново прашање во регионот треба да се реши со дијалог“. -Албанија промовира мир, …

Continue Reading

Курти одби да се сретне со Рама во Приштина, бара одржување на седница на двете влади

Косовскиот премиер, Албин Курти одби да се сретне со неговиот албански колега, Еди Рама, кој утре ќе допатува во дводневна посета на Косово, и нагласи дека тоа ќе го направи единствено на заедничка седница на двете влади, јави дописникот на МИА од Приштина. По денешната владина седница, Курти пред новинарите изјави дека заедничката седница на двете влади, која требаше да …

Continue Reading

Преминувањето гранични премини со Косово на едно место засега само одлука, допрва треба да се потпишува договорот

За да сè поминува на граничен премин со Косово само на една контролна точка има само одлука, додека конечната имплементација ќе следи откако двете страни ќе потпишат договор, рече денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој е овластен од Владата за потпишувањето. -Има три одлуки за заеднички премин или таканаречено Уан стоп. Еден за Србија, една со Албанија и …

Continue Reading