Временска прогноза

Следува постудено време со снег на планините

Постудено време со врнежи од дожд и снег на повисоките места, најавуваат метеролозите за време на викендот. од УХМР информираат дека под влијание на студена воздушна маса од север следува период на променливо облачно и […]

Информации

Реконструкција на автопатската делница Велес-Градско

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов денеска ќе извршат увид во реконструкцијата на автопатската делница Велес – Градско. Предвидена е реконструкција на делницата Велес-Градско и […]

АМСМ Соопштенија

Намалена видливост поради магла на патот Скопје – Катланово – Велес

Намалена видливост поради појава на магла во раните утрински часови од 100 до 150 метри има на патниот правец Скопје – Катланово, а до 100 метри на патот Велес-Катланово и обратно, соопшти Автомотосојузот на Македонија. […]

АМСМ Соопштенија

АМСМ: Состојба на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ЕВН известува дека од 03.10.2018 година, напојувањето  на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија, ќе биде исклучено. Од оваа причина, напојување […]

АМСМ Соопштенија

Одрон на патот Скопје-Велес кај Сопот, сообраќајот по една лента

На патниот правец Скопје – Велес пред наплатна станица Сопот поради одрон сообраќајот се одвива по една сообраќајна лента во должина од 200 метри, информира Автомотосојузот на Македонија во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. […]

АМСМ Соопштенија

АМСМ: Состојба на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето  на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено неколку денови. […]

АМСМ Соопштенија

Напојувањето на тунелите Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено неколку денови

Напојувањето на тунелите со електрична енергија на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија, како што најави ЕВН, од вчера ќе биде исклучено неколку денови. Од оваа причина напојување ќе има само од […]

АМСМ Соопштенија

Тунелите Демир Капија – Смоквица без електрична енергија неколку денови

Од вчера, како што најави ЕВН, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено неколку денови. Од оваа причина напојување ќе има само од страна на […]

Информации

Затворен патот од Качаник до границата со Македонија поради градежни работи

Патот кој го поврзува Качаник со Генерал Јанковиќ, односно со границата со Македонија на преминот Блаце, денеска ќе биде затворен неколку часа поради градежни работи на таа делница од новиот автопат Приштина-Скопје, јави дописникот на […]

Информации

Зголемен водостојот на Вардар кај Јегуновце

Водостојот на Вардар кај Јегуновце утринава е повеќе од двојно повисок од просекот за октомври, а на мерното место кај Демир Капија е понизок од вообичаениот, покажуваат последните мерење на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). […]