Состојба на патиштата

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата …

Continue Reading

На денешен ден

Светски ден за заштита на водните живеалишта. 1509.- Португалците под команда на Франсиско де Алмејде ја уништиле муслиманската флота во битката во Индискиот Океан, во близина на градот Ди во северозападна Индија, по што воспоставиле контрола во водите околу индискиот потконтинент. 1536.- Основан бил Буенос Аирес, главен град на Аргентина. 1556.- Во еден од најголемите земјотреси во историјата на човештвото …

Continue Reading

Астрономски календар

Денеска е четврток, 2 февруари 2023 година, 33-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат 332 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 46 минути, а ќе зајде во 16 часот и 48 минути. Денов трае 10 часа и 3 минути. Месечината која е во фаза прва четвртина, нема да изгрее ова деноноќие, а ќе зајде во …

Continue Reading

Без струја утре улицата „Финска“, без вода дел од општините Центар и Карпош

Поради технички зафати во електро – дистрибутивната мрежа, утре без струја од 9:00 до 11:00 часот ќе бидат дел од корисниците на ул. „Финска“ од бр. 100 до бр. 108 во Општина Гази Баба, информираат од РЦУК на Град Скопје. Оттаму посочуваат дека поради поврзување од стара на нова водоводна мрежа на ул. „Митрополит Теодосиј Гологанов“ бб, од 9:00 часот …

Continue Reading

Утре сончево со умерена облачност, попладнето со повремени врнежи

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен правец. Попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат претежно од снег со слаб до умерен интензитет. Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 0, а максималната ќе достигне од 5 до 12 степени. Во …

Continue Reading

Сончево со слаб северозападен ветер и температура до 10 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до 0, а максималната од 2 до 10 степени. Во Скопје, времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се …

Continue Reading

Состојба на патиштата

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Крива Паланка, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. …

Continue Reading

На денешен ден

1328.- Роден е францускиот крал Шарл Четврти Убавиот, последниот директен потомок на династијата Капет на престолот на Франција, кој воедно бил и крал на Навара, како Шарл Први. Во текот на владеењето од 1322 година, ја реформирал администрацијата со настојување да ја зајакне монархијата, а во 1327 година склучил мир со Англија. 1650.- Умрел францускиот филозоф, математичар и физичар Рене Декрет, основач …

Continue Reading

Астрономски календар

Денеска е среда, 1 февруари 2023 година, 32-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат 333 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 47 минути, а ќе зајде во 16 часот и 48 минути. Денов трае 10 часа и 1 минута. Месечината која е во фаза прва четвртина, нема да изгрее ова деноноќие,  а ќе зајде во …

Continue Reading

Слаби врнежи од снег кај Страцин и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има кај Страцин и на планинскиот премин Ѓавато, но нема пречки во сообраќајот, информира АМСМ во вечерашниот извештај за состојба на патиштата. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез …

Continue Reading