Драмското студио „Летечка театарска трупа“ Тетово со подготовки и за премиера на приказната за „Пепелашка“

– Драмското студио „Летечка театарска трупа“-Тетово се подготува за премиерна изведба на претставата за деца „Пепелашка“ во режија на Владимир Јовановски. Премиерата се подготува за 18 април во 19:00 часот, на големата сцена во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“, а репризата следниот ден на 19 април. -„Пепелашка“ е бајка и првенствено е наменета за публика од предучилишна и училишна возраст …

Continue Reading

Со концерти во Битола и Скопје ќе се пренесе дел од творештвото на Јонче Христовски

 – Во Битола и во Скопје, во организација на битолскиот Камерен оркестар, ќе се одржат два концерта посветени на музичкиот великан Јонче Христовски. Според музичарот Ристо Самарџиев, целта е да пренесат само дел од она огромно творештво, што овој великан на македонската музика го има создадено низ годините. На концертот, освен Ристо Самарџиев, меѓу другото ќе настапат и уметниците Виолета …

Continue Reading

Старова Ќерими за проектот „Пејзажно искуство“: Македонското творештво може да се носи рамо до рамо со светската уметност

– Во изложбениот простор на Чифте амам од вечерва е поставен мултимедијалниот проект „Пејзажно искуство“ на уметниците Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска, кој беше претставен на 59-то издание на меѓународната ликовна изложба на Венециско биенале во 2022 година. Проектот „Landscape Experience“ или „Пејзажно искуство“ на Мотеска и Јанкулоски претставува осмо учество на Националната галерија како официјален организатор на нашата земја …

Continue Reading

Распишан конкурсот за актерска награда за животно дело „Петре Прличко“

– Општина Велес денеска го распиша конкурсот за собирање на предлози за добитник на традиционалната актерската награда за животно дело „Петре Прличко“. Како што информираат од Општината, предлог за добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ можат да поднесат физички и правни лица од областа на драмската уметност како драмски уметници, национални и локални институции и здруженија на …

Continue Reading

Претставување на проектот „Пејзажно искуство“ од 59. Венециско биенале 2022 во Чифте амам

– Мултимедијалниот проект „Пејзажно искуство“ („Landscape Experience“) на уметниците Роберт Јанкулоски и Моника Мотеска од 59. Венециско биенале 2022 вечер ќе биде поставен во објектот Чифте амам. Националната галерија на Република Северна Македонија како координатор на проектот ќе го претстави пред македонската јавност. Изложбата, како што е најавено, ќе ја отвори министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска и директорката на Националната …

Continue Reading

„Кадифе“ со оркестарот на Филхармонија и Шерон Кам

– Оркестарот на Филхармонија вечер ќе го изведе концертот „Кадифе“, посветен на опусот на американскиот композитор Арон Копланд. На програмата се неговата Трета симфонија и Концертот за кларинет и оркестар, а како солистка ќе настапи една од најдобрите кларинетистки на светската музичка сцена во моментов – Шерон Кам. Диригент е маестро Конрад ван Алфен од Холандија.  Арон Копланд (1900-1990) е исклучителен композитор, …

Continue Reading

Ѓоргиевска и Шмидауер проследија изложби и ги посетија Старата скопска чаршија и Чифте амам

– Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска и Дорис Шмидауер, сопруга на австрискиот претседател Александер Ван Дер Белен кои престојуваат во официјална посета на Северна Македонија, денеска се запознаа со проектот за градење вештини за вработување, компетенции и можности за вмрежување на младите којшто се реализира од Националниот младински совет на Северна Македонија. Ѓоргиевска и Шмидауер потоа ја проследија и изложбата на …

Continue Reading

Одлука за основање Центар за култура на турската заедница во Македонија

– Одлука за основање национална установа „Центар за култура на турската заедница во Република Северна Македонија“ – Скопје е донесена денеска на седница на Владата, на предлог на Министерството за култура. Како што информираат од владината прес-служба, НУ „Центар за култура на турската заедница во Република Северна Македонија“ – Скопје ќе има за цел да ги негува, не само класичните …

Continue Reading

„Мојот последен здив“ – промоција на автобиографијата на Луис Буњуел во Кинотека

– Кинотеката на Република Северна Македонија денеска напладне ќе го промовира своето најново печатено издание, автобиографијата на големиот шпански режисер Луис Буњуел, насловена „Мојот последен здив“, со што ова значајно дело станува достапно на македонски јазик. Издавањето на книгата е овозможено благодарение на Шпанската агенција за меѓународна соработка и развој (AECID) и Амбасадата на Кралството Шпанија во Република Северна Македонија. …

Continue Reading

ДФРМ го подготвува 5. издание на „Златна рамка“ кое ќе се одржи од 20 до 23 април

Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) и во текот на оваа година планира да организира и спроведе различни настани и програми со цел да ја промовира македонската кинематографија, да обезбеди континуиран развој на филмската дејност, како и да овозможи стимулирање и унапредување на филмската професија и промоција на филмската уметност и култура. Како иницијатор, основач и организатор на филмската …

Continue Reading