Апарати за домаќинство кои трошат најмногу енергија кога не се во употреба

Некои апарати во домаќинството, како што се полначи или конзоли за игри може да донесат дополнителни трошоци кога се приклучени, иако се вон употреба. Следат неколку совети кои може да заштедат пари кога станува збор за сметките за струја. Фрижидер / замрзнувач Бидејќи фрижидерот и замрзнувачот треба постојано да се вклучени, не е изненадување тоа што повеќе од 12 отсто …

Continue Reading

Новиот дом на Џенифер Лопез и Бен Афлек во богата населба во Лос Анџелес

Џенифер Лопез и Бен Афлек бараат совршен дом уште од нивната венчавка, па изгледа и го пронајдоа – во Калифорнија. Имотот вреди 64 милиони долари. Двојката минатиот месец стави депозит од 34,5 милиони долари на имотот во Лос Анџелес, т.е. во богатата населба Пацифик Палисејдс, но се откажа од купувањето. Наместо тоа, се чини дека тие конечно ќе се населат …

Continue Reading

Скромен дом во Бразил прогласен за „Куќа на годината“

Скромно здание од 66 квадратни метри на уметникот Кду дос Анжус е прогласено за „Куќа на годината“ на престижен конкурс на списанието за архитектура, „Арх-дејли“. Куќата се наоѓа во фавелата (населба од збиен тип, обично сиромашна) Англомерадо да Сера, којашто е во склоп на градот Бело Хоризонте. Таа е дело на архитектонскиот колектив „Леванте“, којшто дизајнира бесплатно или со минимален …

Continue Reading

Велшка еколошка куќа од бајка, чини 3.300 евра

Сајмон Дејл од Велс, отвори блог на којшто објавува слики од својот дом, па стана вистинска сензација, бидејќи се работи за мала еко-куќа, како од бајките. Британецот изградил сопствен дом за забава, но и за подигање на еколошката свест и одржување на животната средина. Тој користел едноставни алатки како што се лопати, длета и чекани, а повеќето од материјалите се …

Continue Reading

Во Њујорк се продава стан од 60-тите, чини скоро два милиона долари

Неодамна на пазарот на недвижности во Њујорк, САД, се појави уникатен стан чија внатрешност изгледа непроменета од 1960-тите и е целосно покриена со дрво. Станот „замрзнат“ во времето неодамна се најде на продажба во њујоршкиот „Гринич вилиџ“, а просторот со две спални соби и две бањи чини за 1,79 милиони долари. Покрај тоа што изгледа како сè уште да е во …

Continue Reading

Јапонија нуди пари за иселување од Токио

Јапонија е подготвена да им плаќа на семејства со деца кои имаат намера да се иселат од пренаселениот град Токио, според новата програма којашто нуди милион јени (околу 7.110 евра) по дете за помош. Властите им плаќаат на луѓето поради загриженоста дека населението и стопанството на земјата стануваат премногу концентрирани во главниот град. Бројките покажуваат дека 28 отсто од Јапонците …

Continue Reading

Божиќна ѕвезда – украс за новогодишните и божиќните празници

– Голем број семејства за новогодишните и божиќните празници, освен со китење на елката, домот го украсуваат и со цвеќето божиќна ѕвезда, кое цвета во периодот околу Божик. Цветовите на божиќната ѕвезда всушност не се вистински цветови, туку се листови на растението, кои можат да бидат во различни бои: црвена, жолта, портокалова, бела и крем. Вистинските цветови се многу мали …

Continue Reading

Луѓето кои живеат на приземје почесто заболуваат од белодробни болести

Познато е дека, меѓу другото, и катот влијае на цената на станот. Се чини, сепак, висината на којашто се наоѓа домот, влијае и на човековото здравје, според ново, обемно истражување на Универзитетот на Берн, во Швајцарија. Имено, научниците истражувале 142.590 смртни случаи во земјата (опфаќајќи луѓе кои живееле во високи згради) меѓу 2000. и 2008 година. Со тоа, откриено е …

Continue Reading

Средновековен замок се продава за два милиона евра

 Средновековниот замок и земјиштето кај селото Серавале во Италија се продаваат за околу два милиона евра. Тие се наоѓаат меѓу градовите Модена и Болоња во областа Емилија Ромања на северот од земјата. Во огласот се наведува дека имотот е вселив и бара минимално дополнително вложување. Сместено меѓу ридовите, на земјиштето има замок изграден на урнатини на претхристијански населби, дворец од …

Continue Reading

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

  Градот Пресиче, на југот од областа Пуља во Италија, е уште еден во низата што ќе им плаќа на заинтересираните за зголемување на тамошното население, ветувајќи им до 30.000 евра, Иако, како и секогаш, има услови… Оние кои ќе ја прифатат понудата мора да ги искористат парите за да купат празен, т.е. напуштен имот, што чини околу 25.000 евра и …

Continue Reading