Македонците консумираат најмалку месо во Европа

Македонија, Албанија, Турција и Молдавија се земји каде што најмалку се консумира месо. Според мапата за потрошувачката на месо по земји во Европа што ја објави веб-страницата „Landgeist“ базирана на податоци од Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО), Македонците, Албанците, Турците и жителите на Молдавија годишно консумираат по 39 килограми месо.  Од земјите во регионот, најголема потрошувачка на …

Continue Reading

Науката потврди: Склоноста кон слатки и масни јадења зависи од мозокот

Склоноста кон слатки и масни закуски е нешто што мозокот самиот го учи и тоа нема многу врска со „недостатокот на волја“ за нивно избегнување, посочува ново истражување на германски научници.  Иако човек знае дека не треба, тој / таа сепак ќе посегне по благо или масно јадење. Тука спаѓаат чоколадо, чипс, помфрит и други „причинители“ на зависност… И, „во …

Continue Reading

Штетни последици од поместувањето на часовникот

Часовниците викендов се префрлија од зимско на летно сметање на времето. Но, последниве неколку години сѐ поголем број лекари се против тоа „поместување на стрелките“… Се верува дека тоа е причина за своевидно нарушување на спиењето и предизвикува тн. социјална нерамнотежа во спиењето. Оваа појава се јавува како последица на десинхронизација на внатрешниот и надворешниот ритам на будност и сон. …

Continue Reading

Загреб: Киоск стар над 100 години ќе биде пренаменет во галерија

Музејот на градот Загреб презеде киоск стар над 100 години со цел да го реновира, ревитализира и пренамени во мала галерија, објави порталот „Индекс“. „Урбаната опрема е дел од животот на секој град, но премногу често се заборава кога се планира ревитализација на наследството. Меѓутоа, одвреме-навреме, сосем случајно, некое навидум мало наследство добива големо значење… Месната заедница има право да …

Continue Reading

Никотин или кофеин, што носи поголем ризик?

Професорот Нистром нагласи дека е важно да се направи разлика помеѓу опасностите од пушењето тутун и консумирањето на никотин без чад и согорување. Никотинот несомнено предизвикува значителен ризик од зависност, меѓутоа, акутните ефекти врз класичните фактори на ризик за кардиоваскуларни болести, како што е крвниот притисок, се поголеми од консумирањето кофеин отколку од никотинот, рече Фредрик Нистром, професор по интерна …

Continue Reading

Огромен астероид ќе мине блиску до Земјата

Астероид доволно голем да уништи цел град викендов ќе помине помеѓу орбитите на Земјата и Месечината. Објектот наречен 2023 DZ2 е откриен пред еден месец, јавува Би-Би-Си. Тој денеска ќе помине на оддалеченост од 515.000 километри од Месечината, а неколку часа подоцна ќе помине и покрај Земјата. Ретко е толку голем астероид, кој се проценува дека има дијаметар од 40-90 …

Continue Reading

Со гаснење на светилките ќе биде одбележан Часот на планетата Земја

Со гаснење на светилките во траење од еден час денеска ширум светот ќе биде одбележан Часот на планетата Земја. Милиони луѓе ширум светот во исто време симболично во своите домови ќе го исклучат осветлувањето во знак на солидарност за планетата Земја. Кон акцијата неколку години наназад се приклучува и нашата земја. Светилките ќе бидат изгаснати во периодот од 20:30 до 21:30 часот по …

Continue Reading

Дали „Мајкрософт“ ќе ја саботира „Call of Duty“ за „Плејстејшн“?

„Сони“ веќе извесно време пројавува загриженост за купувањето на „Активижн близард“ (Activision Blizzard) од страна на „Мајкрософт“, тврдејќи дека тоа во иднина ќе значи послаби верзии на видеоигрите „Call of Duty“ (КоД) за конзолите на „Плејстејшн“. Меѓу другото, „Сони“ истакна и дека „Battlefield“ не може да се споредува со „КоД“ и дека „Гејм пас“ (Game Pass) значително води во споредба …

Continue Reading

Најавена првата летачка такси-услуга во Чикаго

„Арчер авиејшн“ и „Јунајтед ерлајнс“ склучија партнерство за новата заедничка комерцијална воздушна такси-услуга во Чикаго, САД. Компаниите планираат до 2025 година центарот на градот воздушно да се поврзе со Меѓународниот аеродром „О’Хејр“. – Возбудливата нова технологија дополнително ќе го декарбонизира нашиот превоз, па така ќе направиме нов чекор кон летовите и борбата против климатските промени. Задоволна сум што жителите на …

Continue Reading

Претставена играта „Каунтер-страјк 2“

Компанијата „Валве“ на својот Твитер-профил го претстави „Каунтер-страјк 2“, објавувајќи дека почнува ограничен тест, т.е. пробно играње. Новата видеоигра носи „промени во секој систем, секоја содржина и секој дел од К.С. искуството“, како што вели известувањето на официјалната страница. Се наведува и дека „Каунтер-страјк 2“ претставува „најголем технички скок напред во историјата на игрите“ и ветува надградби и нови функции. …

Continue Reading