Утре сончево со умерена облачност, попладнето со повремени врнежи

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен правец. Попладне и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи кои ќе бидат претежно од снег со слаб до умерен интензитет. Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 0, а максималната ќе достигне од 5 до 12 степени. Во …

Continue Reading

Сончево со слаб северозападен ветер и температура до 10 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до 0, а максималната од 2 до 10 степени. Во Скопје, времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се …

Continue Reading

Неделава студено, од четврток умерени врнежи претежно од снег

Во следните денови ќе се задржи студено време со утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула. В четврток кон крајот на денот и во текот на ноќта, како и в сабота ќе има врнежи претежно од снег со слаб до умерен интензитет. Како што најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи, в петок и за време на викендот ќе дува …

Continue Reading

На Попова Шапка 74 сантиметри снег

Утрово е најстудено на Попова Шапка, -8 степени, а има и најмногу снег, 74 сантиметри. Како што соопшти УХМР, до 08:30 часот се измерени -6 степени во Берово, -5 во Маврови Анови, -4 во Крива Паланка, Битола, Прилеп и Крушево, -3 во Тетово, -2 во Скопје – Петровец, Охрид, Претор, Штип, Демир Капија, Виница и Струмица, -1 во Скопје – …

Continue Reading

Времето денеска променливо облачно со слаби врнежи од снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а локално ќе има слаби врнежи од снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до 0, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени, соопштија од Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, во делови од котлината со …

Continue Reading

Следните денови студено, од четврток локални врнежи претежно од снег

Во следните денови ќе се задржи студено време со утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула, најавуваат од УХМР. Утре локално ќе има слаби врнежи од снег и ќе дува засилен северен ветер. Во среда ќе има преодно стабилизирање на времето, а од четврток попладне повторно се очекуваат локални врнежи претежно од снег.

Continue Reading

На Попова Шапка утрово измерени -12 степени

Во повеќе градови и населени места, како и на планините утрово беа измерени минусни температури. Најниска беше температурата на Попова Шапка -12 степени, во Маврови Анови беа измерени -7 степени, во Берово и Крушево -6, во Дебар -4, во Струмица и во Охрид -3, во Прилеп, Претор и Крива Паланка -2, во Битола и Виница -1, во Куманово, Штип и …

Continue Reading

Променливо облачно и студено со слаб до умерен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до -2, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени. Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, …

Continue Reading

Променливо облачно и студено

– Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно и студено, во северните планински делови со провејување на слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец кој вдолж Повардарието ќе засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до 1, а максималната ќе достигне од 1 до 6 степени. Во Скопје променливо облачно со умерен до …

Continue Reading

Најстудено на Попова Шапка, најтопло во Гевгелија

– Во текот на ноќта и утрово времето беше облачно со слаб до умерен ветер од северен правец. Утрово најладно беше на Попова Шапка каде е измерена температура од – 10 степни Целзиусови, а најтопло во Гевгелија со 4 степени. Во текот на денов ќе биде променливо облачно и студено, а во планинските региони претежно на север на места со …

Continue Reading