Временска прогноза

Денеска сончево и особено топло, температурата до 43 степени

– Времето денеска сончево и особено топло. Од пладне ќе дува умерен до засилен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24, а максималната од 36 до 43 степени. […]

Временска прогноза

Времето денеска сончево и многу топло до 42 степена, продолжува портокаловата фаза

– Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до 23, а максималната од 35 до 43 степени. УВ индексот 9. […]

Вести

Портокалов метео аларм, и денеска над 40 степени

– Сончевото и многу топло време со температури над 40 степени продолжуваат и денеска, поради што во сила е портокаловиот метео аларм, а се издадени и препораки за заштита на населението. УХМР предупредува дека и […]

Временска прогноза

Сончево и натпросечно топло со температура до 43 степени

– Времето денеска ќе биде  сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24, а максималната ќе достигне од 35 до 43 […]

Временска прогноза

Сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец

– Сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24, а максималната ќе достигне од 35 до 43 степени. УВ=9 Во Скопје, […]

Временска прогноза

Многу топло време со високи температури до 6 август, долж Повардарието над 42 степени

– Под влијание на многу топла воздушна маса од југ до 6 август продолжува периодот на стабилно и исклучително многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Aктивирано e портокалово ниво на опасност […]

Временска прогноза

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките за заштита на здравјето

– Шесте региони во државава Скопскиот (северно од Вардар), Осоговско-Малешевскиот, јужно од Вардар, Пелагонискиот и Охридско-Преспанскиот од денеска се зафатени од високи температури во портокалова фаза. Состојбата на топлотен бран, како што соопшти Министерството за […]

Временска прогноза

Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност

– Времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23 а […]

Временска прогноза

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилност, утре до 41 степен

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилноста и ќе се намали и ветерот. Во вечерните часови кон југоисток ќе има мала до умерена облачност која ќе се намалува. Во текот на ноќта облачноста […]