Соларни панели ќе го напојуваат новиот аеродромски терминал во Њујорк

Новиот терминал 1 на Меѓународниот аеродром „Џон Ф. Кенеди“ во Њујорк, САД, наскоро делумно ќе се напојува најголемата мрежа кровни сончеви панели во градот, објави „Бизнис инсајдер“ (Business Insider). Откако ќе биде завршен, новиот енергетски систем ќе се состои од повеќе од 13.000 соларни панели, што го прави најголемиот во Њујорк и на кој било аеродромски терминал во САД. Новиот …

Continue Reading

Се продава дел од хрватскиот „Остров на љубовта“

 Во Хрватска осамна оглас за продажба на дел од островот Галешњак, препознатлив по својот облик на срце. Површината се продава за 10 милиони евра. „Може да направите нешто навистина уникатно со овој имот, особено кога имате гости со јахти како Бијонсе и Џеј Зи (Бијонсе дури еднаш го прослави и роденденот таму), Џеф Безос, Мајкл Џордан итн., бидејќи на крајот …

Continue Reading

„Ербас“ го тестира самоуправувачкиот систем „Драгонфлај“

Самоуправувачките системи за помош не се резервирани само за автомобили. „Ербас“ почна со тестирање систем за помош на пилотите на авиони. Станува збор за „Драгонфлај“ (DragonFly) што би можел да значи и спас за авион во критична состојба. Овој систем може автоматски да го пренасочи авионот, да избере рута до најсоодветниот аеродром земајќи ги предвид факторите како што се правилата …

Continue Reading

Плажата Хокаидо во Јапонија – Несекојдневен спој од море, песок и снег

Многумина се прашуваат дали повеќе сакаат плажа и море, или снег?… Има едно место коешто, на некој начин, ги нуди и двете. Се работи за плажата Хокаидо во Јапонија. Светскиот геопарк под заштита на УНЕСКО, Сан’ин Кајган, од којшто плажата е дел, се протега од западниот брег на Тотори до источниот ‘рт Ќогамисаки во Кјото. Во овој геопарк има бројни …

Continue Reading

„Стелантис“ ќе произведува електрични летечки такси од 2024 година

Меѓународниот конзорциум на производители на автомобили „Стелантис“ денеска на Саемот за електроника ЦЕС во Лас Вегас објави дека ќе произведува електрични летала развиени од американската компанија „Арчер“, наменети како летачко такси. „Стелантис“, чиишто водечки компании-членови се „Пежо“, „Ситроен“ и „Џип“, ќе му даде до 150 милиони долари на „Арчер“ за тн. авион со вертикално полетување и слетување (е-ВТОЛ), што ќе …

Continue Reading

„Престолнината на забавите“ ги намалува даноците за алкохол за 30 отсто

Можеби најпознатиот град во Обединетите Арапски Емирати, Дубаи ги намали даночните стапки за алкохол за 30 отсто со цел да го поттикне туризмот. Во Дубаи веќе извесно време се олабавени прописите и можно е да се купува алкохол дневно и за време на рамазанскиот пост, а дозволена е и испорака. Ќе престане и издавањето поединечни дозволи за пиење алкохол, коишто …

Continue Reading

Совети за во авион од стјуард: Без бермуди!

Стјуардот Томи Симато на Тикток-видео објасни што вообичаено треба да се избегнува при летање со авион. Главно се работи за нешта кои речиси никој не ги зема предвид… – Не ни помислувајте да носите бермуди додека сте во авион. Истото важи и за прозорците на авионот, немате поим колку може да бидат валкани… Носете долги панталони бидејќи на тој начин помалку бактерии …

Continue Reading

Егзотични места каде што автомобилите се забранети

Автомобилот вообичаено го скратува патувањето од точка А до точка Б, а движењето со сопствено возило е удобно бидејќи може да застанеме каде што ќе посакаме. Сепак, да замислиме свет без автомобили – воздухот би бил почист, улиците потивки, а тоа заедно со повеќе пешачење и повеќе велосипеди би значело и поздрав живот. Има седум места каде што луѓето го …

Continue Reading

Можеби најпознатиот панда-мажјак во Холандија, испадна девојче

 Фан Ксинг е првата џиновска панда родена во Холандија. Но, можеби уште позанимливо околу неа е тоа што полот ѝ е утврден дури сега, две години по раѓањето, на превентивен преглед под анестезија. Се работи за женка, и сѐ тоа привлече големо внимание во земјата. Пандата е родена на 1 мај 2020 година и стручњаците морале да ѝ го дадат …

Continue Reading

Патување со еден најбрзите возови во светот

Возот „Шинкансен“ во Јапонија достигнува брзина до 320 километри на час и важи за еден најбрзите во светот. Босанскиот авантурист и блог-патеписец Роберт Дацешин документираше едно свое патување со таков воз. – Јапонците се многу познати по својата култура на возови и се една од водечките земји во светот во однос на стапката на нивната употреба во споредба со другите …

Continue Reading