Патувања

Поради пандемијата Рио де Жанеиро планира карневалот да го помести за јули 2021 година

Училиштата за самба во Рио де Жанеиро соопштија дека славниот карневал ќе се одржи во јули 2021 година, а вообичаените поворки во февруари се одложени поради епидемијата на коронавирусот. Но, според Лиеса, главната асоцијација на […]

Интересно

Авиокомпанија нуди венчавки во лет

– Британската авиокомпанија „Ер чартер сервис“ отсега ќе нуди т.н. „венчавки на небото“, односно организирање свадба во авион. Компанијата нуди резервации за помали свечености во своите приватни авиони. Во услугата е вклучена храна и пијалак, како […]

Балкан

Анталија – на листата на светски топ дестинации, миленичка на Ататурк

– Анталија се смета за „рај на земјата“, нарекувана е бисер на Медитеранот и центар на турската ривиера. Сите овие метафори се заслужени благодарение на прекрасната природа, тиркизното море, жолтите песоци, смарагдните борови шуми кои […]

Балкан

Будванските села – бисери на јадранскит брег

Будва отсекогаш била позната како атрактивна туристичка дестинација, која посебно во текот на летните месеци претставува место на преубави случувања, ноќна и дневна забава, најатрактивни понуди за сместување, прекрасни плажи, гастро уживања, концерти и спектакли. […]

Магазин

Блу ориџин успешно ја тестираше ракетата за туристи

– Вселенската компанија Блу ориџин, основана од милијардерот Џеф Безос, изведе успешен пробен лет на своја ракета, која еден ден ќе превезува туристи во вселената… Иако, датумот на првиот туристички лет сè уште не е познат. […]

Интересно

Мачу Пикчу отворен за само еден турист од Јапонија

– Перу го отвори Мачу Пикчу само за еден јапонски турист, кој чекаше скоро седум месеци за да влезе во архитектонскиот древен комплекс на Инките. Туристот е „заглавен“ во јужноамериканската земја поради пандемијата на коронавирус. […]

Коронавирусот го запре производството на Сахер торти - МИА
Магазин

Коронавирусот го запре производството на Сахер торти

Виена, 29 април 2020 () – Австрискиот хотел Сахер, познат ширум светот по своите оригинални „Сахер торти”, поради корона-пандемијата, засега веќе не го произведува својот сладок заштитен знак – една од поомилените „туристички атракции“ во […]

Градоначалникот на Венеција со срдечен апел до туристите да се вратат во градот - МИА
Магазин

Градоначалникот на Венеција со срдечен апел до туристите да се вратат во градот

Венеција, 28 април 2020 () – Градоначалникот на Венеција Луиџи Бруњаро упати сензационална молба до туристите денес да се вратат во градот, штом се укинат ограничувањата за пандемијата од новиот коронавирус, јави ДПА. – На […]

Средношколци поради коронавирусот го заменија авионот со брод - МИА
Магазин

Средношколци поради коронавирусот го заменија авионот со брод

Хавана, 28 април 2020 () – Група од 25 средношколци од Холандија успешно препловија преку Атлантскиот Океан и стигнаа од Карибите дома. За пет седмици, тие минаа пат долг 7.000 километри. Откако пандемијата на коронавирусот […]

Турските хотели без „шведска маса“ - МИА
Магазин

Турските хотели без „шведска маса“

Истанбул, 27 април 2020 () – Хотелите во Турција кои добија здравствени сертификати, ќе започнат да се отвораат до крајот на мај, рече министерот за туризам и култура Мехмет Ерсој, истакнувајќи дека нема да има […]