Свет

Сорио се надева дека АстраЗенека ќе ги исполни очекувањата на ЕУ

Извршниот директор на АстраЗенека, Паскал Сорио, денеска изјави дека се надева оти ќе ги исполни очекувањата на Европската унија за бројот на вакцини против Ковид-19 што компанијата може да ги достави до европскиот блок во вториот квартал […]

Свет

Катар вети 60 милиони долари за гасовод до Газа

Катар денеска вети 60 милиони долари за изградба на гасовод за природен гас од Израел до Појасот Газа со цел да се стави крај на енергетската криза во областa. Планот е природниот гас од наоѓалиштето Левијатан, со […]

Свет

ЕУ ги продолжи санкциите за Лукашенко и функционери од Белорусија

ЕУ донесе одлука за продолжување до 28 февруари 2022 година на рестриктивните мерки насочени против функционерите кои ги смета за одговорни за репресијата и заплашувањето на демонстрантите, членовите на опозицијата и новинарите во Белорусија, како и на одговорните за […]

Свет

Штајнмаер предупредува да не се прекинуваат сите врски со Русија

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска предупреди да не се прекинуваат сите врски со Русија и покрај трнливиот период во односите, нагласувајќи дека Западот и Русија се одговорни за мирот во Европа. – Во оваа тешка фаза од нашите односи, […]

Здравје

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Директорот на фармацевтската компанија КјурВак, Франц-Вернер Хас, денеска изјави дека прелиминарните тестови врз животни покажале дека кандидатот на компанијата за вакцина против Ковид-19 е ефикасен против британските и јужноафриканските мутации. Хас ги информира пратениците во […]

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија - МИА
Свет

ОН: Во Белорусија продолжува системската репресија

Високата комесарка на ООН за човекови права Мишел Башле денеска изјави дека „системската репресија продолжува“ во Белорусија и додаде дека е загрижена за плановите за заострување на казните против мирните демонстранти. – Загрижена сум што […]

Свет

Аеродромот Хитроу ја заврши 2020 година со загуба од 2,8 милијарди долари

Лондонскиот аеродром Хитроу, еден од најпрометните во светот, ја заврши 2020 година со загуба од 2,0 милијарди фунти (2,83 милијарди долари), поради колапсот на воздушниот сообраќај поради мерките за ограничување на патувањето поврзани со корона-кризата. […]

Свет

Блинкен утре во „виртуелна посета“ на Мексико и Канада

Американскиот државен секретар Тони Блинкен утре заминува во „виртуелна посета“ на Канада и Мексико, соопшти Стејт департментот, посочувајќи дека ваквото патување ги става во преден план здравјето и безбедноста на сите присутни, а го демонстрира […]

Свет

Саркисјан: Барам начин за мирно решавање на ситуацијата

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан денеска вети дека ќе преземе мерки за намалување на тензиите во земјата и рече дека бара начини за мирно решавање на ситуацијата. Тој ги повика сите политички сили и власти да […]

Свет

На ЕУ ќе и требаат дополнителни 11 милиони работници во здравството

На Европската унија ќе и бидат потребни дополнителни 11 милиони здравствени работници и вработени за нега на стари лица до 2030 година за да се исполнат барањата кои со себе ги носи стареењето на населението, […]