Австрија протера четворица руски дипломати поради кршење на меѓународни договори

Австрија протерува четворица руски дипломати поради наводно однесување кое не е во согласност со меѓународните договори, соопшти денеска австриското Министерство за надворешни работи. Двајца од четворицата дипломати беа прогласени за персона нон грата и им било наредено да ја напуштат државата до 8 февруари. Тие работеле во руската амбасада во Австрија, додека другите двајца работеле во руската мисија во Обединетите …

Continue Reading

Урсула фон дер Лајен и Жозеп Борел пристигнаа во Киев на самитот Украина-ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел, денеска пристигнаа во Киев, каде што ќе присуствуваат на самитот Украина-ЕУ. – Убаво е да се вратам во Киев. Ова е моја четврта посета од инвазијата на Русија. Овој пат, со мојот тим на комесари, напиша Фон дер Лајен на …

Continue Reading

Русија побара седницата на СБ на ОН за Украина да се одржи на 8 февруари

Постојаната претставничка на Малта во Советот за безбедност на Обединетите нации, Ванеса Фрејзер, земјата која во моментов претседава со ова тело на ОН, денеака изјави дека Русија побарала седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина да се одржи на 8 февруари. Првиот заменик претставник на Руската Федерација во ОН, Дмитриј Полјански, појасни дека средбата ќе биде посветена …

Continue Reading

Петмина загинати во пожар на Крим

Пет лица загинаа во пожар во зграда во која се сместени градежни работници во пристанишниот град Севастопол, на црноморскиот полуостров Крим, пренесе ДПА. Телата на загинатите мажи биле откриени откако пожарот бил изгаснат. Причината за пожарот сè уште не е позната. Русија во 2014 година незаконски го анектираше Крим, кој повеќето земји го признаваат како украинска територија.

Continue Reading

Резников: Русија планира голема офанзива на 24 февруари, на годишнината од инвазијата врз Украина

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников најавува дека Русија подготвува нова голема офанзива во неговата земја и предупреди дека таа може да почне на 24 февруари. Резников изјави дека Москва мобилизирала илјадници војници за да може „нешто да се обиде“ на одбележувањето на годишнината од почетокот на инвазијата во 2022 година. Со таков напад би се одбележал и Денот на …

Continue Reading

Иран го обвини Израел пред ОН за нападот со беспилотни летала врз фабриката за муниција во Исфахан

Иран го обвини Израел пред Обединетите нации (ОН) за напад со беспилотно летало врз фабрика за муниција во градот Исфахан, во близина на локацијата што му припаѓа на Иранскиот центар за вселенски истражувања, кој беше санкциониран од САД за неговата работа на иранската програма за балистички проектили, објави денеска новинската агенција ИСНА. Нападот се случи во услови на тензии меѓу …

Continue Reading

Финската премиерка во Шведска

Премиерите на земјите кандидати за НАТО Шведска и Финска денеска треба да се сретнат Стокхолм, еден ден откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Хелсинки може да добие зелено светло од Анкара, но не и Стокхолм за влез во Алијансата. Финската премиерка Сана Марин е првата шефица на влада што ќе биде примена од нејзиниот шведски колега Улф Кристерсон …

Continue Reading

Продолжува вонредната состојба во Мјанмар, неизвесно одржувањето на изборите

Воената влада на Мјанмар на втората годишнина од преземањето на власта соопшти дека ја продолжува вонредната состојба која е на сила од почетокот на 2021 година. Националниот совет за одбрана и безбедност ја продолжи вонредната состојба за уште шест месеци. Советот оцени дека состојбата во земјата се уште не е нормализирана и дека е потребно време земјата да се подготви …

Continue Reading

Австралија ја менува банкнотата од пет долари со ликот на покојната кралица Елизабета

Австралија ќе ја замени својата банкнота од пет австралиски долари на која е портрет на кралицата Елизабета Втора со нов дизајн што ќе ја одразува и почитува историјата на домородната култура на континентот, соопшти денеска Националната банка на земјата. Одлуката уследи по консултациите со федералната влада, која ја поддржува промената, се вели во соопштението. Додаваат дека од другата страна на …

Continue Reading

Џефри Сакс: Путин не сонува за руска империја

Војната во Украина можеше да се спречи преку три чекори: ако Украина останеше неутрална со запирање на проширувањето на НАТО, ако Русија продолжи да го држи Крим или со договор или де факто, и ако договорот Минск-2 насочен кон Донбас беше имплементиран, рече професорот на Универзитетот Колумбија Џефри Сакс. На дискусијата „Зимата на нашето незадоволство“ организирана од Центарот за меѓународна …

Continue Reading