Спасов: Со валкана игра Ахмети се обидува одново да си ја поврати својата изгубена политичка моќ и позиција - МИА
Власт

Спасов: Со валкана игра Ахмети се обидува одново да си ја поврати својата изгубена политичка моќ и позиција

Скопје, 10 август 2020 () – Универзитетскиот професор и поранешен дипломат, Ѓорѓи Спасов со објава на својот Фејсбук профил реагира на денешната покана од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со челниците на […]

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат - МИА
Политика

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Скопје, 10 август 2020 () – На средбата на лидерите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети што се одржа попладнево не е постигнат договор за формирање влада, но разговорите ќе продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]

ВМРО-ДПМНЕ: На денот од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет - МИА
Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ го осудува зголемувањето на струјата, за кое Заев и СДСМ се колнеа дека нема да се случи. Уште еднаш ја измамија јавноста и граѓаните.

  За тоа колку е способен Ковачевски за да ги санира штетите од поплавите во РЕК Битола за ископ и транспорт на јаглен говори фактот што сеуште нема набавка за неопходни технички ресурси, па помош […]

Средба на министерот Нухиу со Јурај Смолек, шеф на Оддел за сигурност и подрршка на заедниците при Мисијата на ОБСЕ во Скопје - МИА
Политика

Средба на министерот Нухиу со Јурај Смолек, шеф на Оддел за сигурност и подрршка на заедниците при Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Скопје, 10 август 2020 () – Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу одржа работна средба со Јурај Смолек, шеф на Оддел за сигурност и подрршка на заедниците при Мисијата на ОБСЕ во Скопје. – Двајцата […]

Реакција на АД ЕСМ на соопштение од ВМРО-ДПМНЕ - МИА
Политика

Реакција на АД ЕСМ на соопштение од ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 10 август 2020 Опозициската партија ВМРО ДПМНЕ се залага АД ЕСМ да не му ја продава на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум целата електрична енергија која му е потребна за снабдување на граѓаните, туку само […]

Заев: Поканата на Ахмети за средба со албанските лидери е притисок врз мене за премиерското место - МИА
Власт

Заев: Поканата на Ахмети за средба со албанските лидери е притисок врз мене за премиерското место

Скопје, 10 август 2020 () – Претседателот на СДСМ Зоран Заев ја оценува како притисок врз него поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со челниците на партиите од албанскиот политички блок […]

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови - МИА
Политика

Со верификација на мандатите на пратениците Собранието е конституирано, велат од кабинетот на Пендаровски

Скопје, 10 август 2020 () – Согласно уставните одредби во член 90 став 1 рокот за доделување на мандатот е десет дена од констиуирањето на Собранието. Со денот на верификација на мандатите на пратениците се смета […]

Шекеринска положи венец во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски бачила - МИА
Политика

Шекеринска положи венец во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски бачила

Скопје, 10 август 2020 () – Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите бранители, во спомен на осумтемина припадници на резервниот […]

Опозиција

Арсовски: ДКСК да отвори случај за СДСМ што немаат покритие за над 700.000 евра

  Неколку дена апелираме и говориме на една тема, а тоа е финансирањето на политичките партии во време на кампањата за предвремените парламентарни избори. А, истите тие неколку дена СДСМ и Коалицијата „Можеме“ ги игнорираат […]