Трибини и работилници за унапредување на менталното здравје кај младите

Денеска го реализиравме вториот настан од серијата трибини, работилници и истражувања насочени кон унапредување на менталното здравје на младите, со особен акцент на зајакнување на капацитетите на средните училишта за препознавање, намалување и спречување на врсничкото насилство.  На денешната трибина на тема како да се намали врсничкото насилство кај младите, членовите на стручните служби на Град Скопје и средните училишта, …

Continue Reading

Градот Скопје ја продолжува соработката со Сојузот на здруженијата на пензионерите и Сојузот на борците

Градот Скопје ја продолжува соработката со Сојузот на здруженијата на пензионерите на Град Скопје и Сојузот на борците и граѓаните кои продолжуваат да го промовираат нивното дело. Како што информираат од Град Скопје, денеска е потпишан договор за поддршка за реализација на активностите на програмите на двете организации, со цел обезбедување повисок квалитет на формите на општествено вклучување на пензионерите …

Continue Reading

Нуредини: Предлог законот за заштита на Кањонот Матка усвоен од Владата, влегува со собраниска постапка

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата. -Со конечното усвојување, после долг период на усогласување, постигнат е консензус во интерес на заштита на ова уникатно национално природно богатство, вели министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. Со …

Continue Reading

Опремен кабинет со компјутери во училиште во општина Сарај

Во Средното училиште на Град Скопје „Сарај“ опремен е нов кабинет со преносни компјутери, каде се обезбедува современа и квалитетна настава за учениците. Како што информира Град Скопје, за таа цел денеска градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска со градоначалникот на општина Сарај Блерим Беџети го посетија и Центарот на младинската заедница во рамки на училиштето. Центарот го координира Незране …

Continue Reading

За две недели направени 85 стерилизации и кастрации во ЈП „Лајка“ – Скопје

Од 11 до 31 јануари 2023 година во стационарот „Лајка“ се направени вкупно 85 стерилизации и кастрации, информира денеска Јавното претпријатие „Лајка“ – Скопје. Од „Лајка“ потсетуваат дека со појавата на првиот случај на distemper во нивното прифатилиште на крајот на минатата година биле воведени и спроведени повеќе превентивни мерки. – Прифатилиштето беше 30 дена под целосен карантин и фокусот …

Continue Reading

Без вода корисниците на улицата „Христо Батанџиев“ и објектите на ЈП „Водовод и канализација“-Скопје, ЕВН и Царинска Управа

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје известува дека денеска без вода ќе бидат корисниците на улицата „Христо Батанџиев“ и објектите на ЈП „Водовод и канализација“-Скопје, ЕВН и Царинска Управа. Поради технички зафат во пумпната станица на улица „Христо Батанџиев“ бб, во општина Ѓорче Петров, денеска од 11:45 часот, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од таа улица. Водоснабдувањето ќе биде прекинато …

Continue Reading

Започна пријавувањето за ПРВ ДО ВРВ 2023

Започна раното пријавување за ПРВ ДО ВРВ Водно 2023, кое оваа година ќе се одржи на 21 мај. Традиционално, на програмата на најмасовниот планински настан во регионот се трките во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, електрични велосипеди и тим-билдинг трката за компании. Пријавувањето за трките се одвива преку веб страната www.prvdovrv.mk. Настанот го организира здружението за спорт и рекреација …

Continue Reading

Стефковски: Нема да дозволам СДСМ да го закочи брзиот развој на Гази Баба

Почитувани, Помина повеќе од една година од Локалните избори на кој граѓаните на општина Гази Баба со разлика од 9000 гласови ја казни политиката на СДСМ во Гази Баба, но со жалење можам да констатирам дека СДСМ не ја прими порака од граѓаните и продолжува да прави обиди да го спречи развојот на општина Гази Баба. Јас сум дојден за …

Continue Reading

Муцунски: Ветив дека ќе работиме поинаку и на дело го покажуваме тоа

Деновиве заврши реконструкцијата на основното училиште „Блаже Конески“ во Аеродром. Проект, кој целосно се реализираше со средства првично планирани за кабинетот на градоначалникот, кои беа пренаменети за овoj проект по инацијатива на градоначалникот Тимчо Муцунски. “Ветив дека ќе работиме поинаку и на дело го покажуваме тоа. Реализираме проекти кои за дечињата значат многу. Сега родителите веќе не треба да водат …

Continue Reading