Колумни

Николоски: Да не беше притисокот на меѓународната заедница – немаше да се случи акцијата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во неговата денешна колумна за „Независен Весник“ открива детали за акцијата на обвинителството во која беше откриена медиумско-рекетарска група. Николоски вели дека на врвот во пирамидата во овој скандал како […]

Интервјуа

Теона Митевска за МИА: Црквата ни одговори дека „Господ постои и тој е маж“

Македонската режисерка, Теона Митевска, чиј последен филм „Господ постои, името и е Петрунија“ излезе во кино салите во Белгија изминатава недела, по успешна премиера на бриселскиот меѓународен филмски фестивал Брифф, во разговор за МИА зборува […]

Интервјуа

Сијарто: Срамно е што ЕУ не донесе одлука за преговори денеска

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во  интервју за МИА дадено за време на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург порачува дека е срамно што  ЕУ денеска нема да донесе одлука за […]

Интервјуа

Вложуваме 1,4 милијарда евра во патишта, но немаме современа лабораторија за контрола на квалитет

Државата, според градежните инженери, треба да инвестира во врвна современа лабораторија за контрола на квалитет на Градежниот факултет во Скопје. Таму сега се вршат испитувања со опрема од крајот на седумдесеттите. Со новата лабораторија, како […]

Интервјуа

Интервју со Висар Рамадани, генерален секретар на Меѓународниот балкански универзитет

Во Меѓународниот Балкански Универзитет ги образуваме лидерите на иднината Висар Рамадани од 2011 година е генерален секретар на Меѓународниот балкански универзитет, скоро три години бил член на Претседателскиот одбор на Младината на Евро-Атлантскиот совет на […]

Колумни

Час по политика на командантот од Мала Речица – пишува Горан Момироски

Без разлика дали на Али Ахмети советници му се странци или домашни експерти тој вчера покажа зошто е неприкосновен албански фактор во македонската политика откако се појави во 2001 година во својот штаб во Шипковица. […]

Колумни

Кога анкетите ќе стивнат – пишува Горан Момироски

„СДСМ според сите анкети ќе го прегази ВМРО- ДПМНЕ на предвремени избори ама не сака да ги забави реформите потребни за ЕУ и да загуби време кое што ќе биде потрошено на економија“. Оваа теза […]

Колумни

Борбата за Македонија никогаш не запира – пишува Горан Момироски

Македонија деновиве ја доживеа својата наголема национална трагедија по Букурешкиот договор. Македонија денеска е тема на влијателни европски медиуми кои прашуваат дали Северна Македонија воопшто има национален идентитет. Каков пораз и понижување. За понижувањето кое […]

Колумни

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 Чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од сите критериуми на демократска, независна и суверена земја, според анализата на Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) во однос на политичко-правната ревизија на потпишувањето и ратификувањето на Преспанскиот Договор:   […]

Колумни

Не со тие куршуми професоре Бучковски – пишува Горан Момироски

Во нашава матна Македонија деновиве речиси се е дозволено и прифатливо. Се кршат закони, се забораваат основни политички принципи, се занемарува воља на 2/3 граѓани на референдум, се создава насилно 2/3 мнозинство за промена на […]