„Нови хоризонти“: изложба на Зоран Арсовски – Бабата во Крива Паланка

На 20 јуни од 19.30 часот во НУЦК Крива Паланака беше отворена самостојна изложба на слики на современиот академски визуелен уметник Зоран Арсовски – Бабата со наслов „Нови хоризонти“ којашто е во рамките на манифестацијата Крива Паланка град на културата за 2024 година, а проектот е поддржан од Министерството за култура. На отвореното на изложбата беа присутни многу љубители на …

Continue Reading

Начо официјално го напушти Реал

Капитенот на Реал Мадрид, Начо Фернандез денеска и официјално го напушти „кралскиот клуб“. Реал Мадрид во емотивна објава се прости од Начо, кој како 10-годишник пристигна во клубот, во далечната 2001 година. Тој напредуваше низ младинските редови на академијата на Реал се додека не дебитираше за првиот тим во 2012 година. Оттогаш, тој играше 12 сезони во една од најславните …

Continue Reading

Ризикот од глад во Газа расте: повеќе од половина од населението нема пристап до храна

Речиси целото население на Газа е изложено на ризик од глад во следните три месеци, бидејќи војната меѓу Израел и Хамас продолжува, се вели во извештајот објавен од страна на Класификацијата на фазата на интегрирана безбедност на храната (IPC). „Висок ризик од глад постои низ Појасот Газа сè додека конфликтот продолжува и хуманитарниот пристап е ограничен“, се вели во извештајот. …

Continue Reading

Се појавија нови сведоци во случајот со Данка Илиќ

Во случајот со Данка Илиќ се појавија тројца сведоци кои ќе бидат сослушани на 5 јули, потврдија од Вишото јавно обвинителство Заечар. Тие ќе бидат сослушани во врска со истрагата против Дејан Д. и Срѓан Ј., осомничени за убиството на двегодишната Данка, јавува „Danas.rs“. Неофицијално, еден од нив е државјанин на Бор, додека другите двајца се жители од Брестовачка бања …

Continue Reading

Мицкоски за инвестицијата на „Алказар Енерџи“: 55 ветерници ќе произведуваат еден терават час електрична енергија

Ветерен парк со 55 ветерници кои ќе произведуваат еден терават час електрична енергија ќе се гради меѓу Карбинци, Штип и Радовиш. Инвестиција на „Алказар Енерџи“ која беше прмовирана денес е во вредност над 500 милиони долари и ќе преставува 20 проценти од целокупното производство на електрична енергија во земјава. Премиерот Христијан Мицкоски изјави дека ова е најголемата инвестицијата досега во …

Continue Reading

Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење за Шојгу и Герасимов за воени злосторства

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на поранешниот руски министер за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот Валериј Герасимов за меѓународни и воени злосторства, јавува Си-Ен-Ен. Судот во вторникот рече дека двајцата, наводно, се одговорни за две воени злосторства: насочување напади врз цивилни објекти и предизвикување прекумерна случајна штета на цивилите или оштетување на цивилни објекти. Тие, …

Continue Reading
Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

Одлучувачка битка на Србија и Данска

Вечерва фудбалерите на Србија ќе водат одлучувачка битка за влез во осминафиналето. Србската репрезентација игра против Данска во последното трето коло од групата Ц. Победата им гарантира продолжување на европското првенство. Понатаму одат и со нерешен резултат, но во случај англија да ја порази Словенија со најмалку два гола разлика, а потоа во групата Ф Португалија да ја совлада Грузија …

Continue Reading

Непалецот наречен детето Буда е осуден за силување девојче, осомничен е и за исчезнување на луѓе

Контроверзниот непалски духовен водач за кој следбениците веруваа дека е реинкарнација на Буда, е осуден за сексуално злоставување деца, соопштија локалните власти. Рам Бахадур Бомјан (33), познат како момчето Буда, почнал да собира следбеници како тинејџер, откако се раширија гласини дека може да медитира неподвижен со месеци без вода, храна или сон. „Во понеделникот окружниот суд го прогласи Бомјан за …

Continue Reading

Фонтаната Лотос – инспирација за визуелниот идентитет на пакетот за млади Halk EZ

Фонтаната Лотос во Градскиот парк во Скопје, која е урбан симбол на дружење, заедништво и солидарност на голем број генерации млади, е главната инспирација за визуелниот идентитет на Halk EZ (Halk Easy), новиот пакет за млади на Халкбанк. Halk EZ има поинаков концепт односно покрај банкарски услуги, на младите на возраст од 16 до 24 години, ќе им понуди и …

Continue Reading