Груевски: Македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ

Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ и само тоа ќе донесе траен мир и стабилност на Балканот, наспроти аспирациите на некои соседи. И се додека тоа не се случи, не само што ќе стои отворено, туку ќе предизвикува многу меѓудржавни проблеми, инциденти …

Continue Reading

Азески: Пет прашања до Владата по повод годишнината

Колумна на Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Северна Македонија 1. Започнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд. Во образложението на решението со кое се отфрла нашата иницијатива, а кое, впрочем, го добивме година дена по поднесувањето на иницијативата, Уставниот суд елаборираше дека една од …

Continue Reading

Проф. Најчевска: Бугарија мора да го препознае македонското малцинство на својата територија

Бугарскиот Хелсиншки комитет пишува извештаи за повредите на правата на Македонците во Бугарија. Вели опасно е да се изјасниш како Македонец во Бугарија. Европскиот суд за човекови права носи пресуди во нивна корист. Меѓународни организации известуваат. Само нашата држава молчи. Бугарија мора да го препознае македонското малцинство на својата територија и да овозможи слободно дејствување и афирмација на Македонците во …

Continue Reading

Груевски: Вчерашната иницијатива на адвокатите на луѓето кои низ политички монтиран процес ги осудија на долгогодишни затворски казни за случајот “27. април” е добра, но …

Вчерашната иницијатива на адвокатите на луѓето кои низ политички монтиран процес ги осудија на долгогодишни затворски казни за случајот “27. април” е добра, но не целосна и не со соодветно образложение. Прво, сите осудени во овој процес треба да бидат ослободени веднаш и без одлагање, без селективност и без очекување дека во случај на повторено судење ова заробено и во …

Continue Reading

Проф. Цуцуловски: Ако некому и ова не е јасно, тогаш е барем јасно зошто некому и понатаму не му е јасно

АКО Бугарија и сега се однесува на овој начин кон Македонија, како и кон „нејзините“ во Македонија, тогаш само може да се замисли како ќе се однесува кон „нејзините“ кога тие ќе станат составен дел од Уставот на Република Македонија. Ако некому и ова не е јасно, тогаш е барем јасно зошто некому и понатаму не му е јасно.  

Continue Reading

Утре ќе поднесеме предлог Закон за амнестија на осудените за настаните од 27 Април 2017та година

Адвокатската канцеларија Јанаки Митровски и адвокатската канцеларија Пешевски и Тимовски утре до сите пратенички групи и пратеници при Собранието на Република Македонија ќе поднесат предлог Закон за амнестија на осудените за настаните од 27 Април 2017та година, со предлог сите оние кои се осудени на казни затвор до десет години да бидат ослободени од понатамошно издржување на казна, а за …

Continue Reading

Мицковски: Од големи националисти, квазипатриоти и бранители на Голема Македонија, силни вмровци и војводи не бива Македонец

Што е поуката од личната приказна и конвертитството или апостазијата на Пендиков. Од големи националисти, квазипатриоти и бранители на Голема Македонија, силни вмровци и војводи не бива Македонец. На првата кривина ќе се шитнат. Од друга страна има и прагматичен момент, да се биде граѓанин на Македонија е тешка мака, да се биде патриот во ова криминално и коруптивно невреме …

Continue Reading

Тамара Јованов: Како се тргнати работите, наскоро работниците ќе им прават интервјуа за работа на газдите

Како се тргнати работите, наскоро работниците ќе им прават интервјуа за работа на газдите. Додека газдите си го гледаат својот ќар и профитот, молчејќи за скоро сите ужаси кои ни ги сервираат разни власти, од страв да не им се налутат па да ги казнат, или затоа што животот им е супер комотен како резултат на трудот на работниците, овие …

Continue Reading

Солза Грчева: Што, нема притисоци (или ветувања) врз пратеници?

Што, нема притисоци (или ветувања) врз пратеници? Ајде бе. За уставните измени, поради еден пратеник го изменија Кривичниот Законик, друг го наполнија со тендери, на двајца им е простена затворска казна на близок… За мнозинството минатиот пат, човекон го држеа во бела соба на непозната локација. Сите методи им се во игра. А ако Алијанса од опозиција влезе во власта …

Continue Reading