SAD

Средба на претставниците на Романија, ЕУ, САД и Молдавија за алтернативни рути за транспорт на украинско жито

Претставници на САД, ЕУ, Молдавија и Романија денеска во источниот романски град Галац ќе разговараат за изнаоѓање алтернативни рути за

Прочитај повеќе »

Официјален протест на Пекинг поради одлуката на САД да ги ограничи инвестициите во кинеската технологија

Пекинг официјално испрати протест до САД поради наредбата на американскиот претседател Џозеф Бајден за ограничување на технолошките инвестиции во Кина,

Прочитај повеќе »

Американски санкции против шефот на разузнавачката служба на Србија, Александар Вулин

Министерството за финансии на Соединетите Американски Држави на списокот санкции го стави директорот на Безбедносно-информативната агенција на Србија, Александар Вулин.

Прочитај повеќе »

Трамп бара судењето за доверливите документи да му се одложи до претседателските избори во 2024 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп побара од федералниот судија задолжен за случајот со задржувањето доверливи документи во неговиот дом во

Прочитај повеќе »

Маричиќ: Стратешкото партнерство со САД значајно за брзи реформи и напредок во процесот на преговори со ЕУ

Билатералните односи, процесот на евроинтеграции, регионалната соработка и актуелни политички случувања во регионот биле теми на кои денеска дискутирале вицепремиерот

Прочитај повеќе »