Стоилковски: Влегувањето на Алијанса на Албанците во владата на СДСМ и ДУИ е за ухлебување на партиското членство и личните интереси на Таравари

Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Анализа на ТВ 24 вели дека влегувањето на Алијанса на Албанците во владата на СДСМ и ДУИ е само обид за ухлебување на дел од партиското членство, исполнување на личните интереси на Арбен Таравари, како и можност за создавање на кворум во собранието, бидејќи владиното мнозинство не може да обезбеди …

Continue Reading

Мицкоски на средба со Вал: Владата не е реформска и не решава проблеми

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија Килијан Вал. На средбата, како што соопшти партијата, се разговараше за актуелната политичка состојба и евроинтегративниот процес на државата.-Претседателот Мицкоски информираше за предизвиците со кои се соочува Македонија на политички и економски план, како и дека треба поголема подготвеност и енергичност во решавање на …

Continue Reading

Мицкоски: Повикувам на мирно, чесно и достоинствено чествување на великанот Гоце Делчев, за секое нарушување на безбедносната состојба одговорни ќе бидат власта и Спасовски

При денешната посета на општина Карбинци, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски одговарајќи  на новинарско прашање во однос на што настанот на 4 февруари ќе биде настан од виск ризик и дали членови се повикувани во полициска станица на информативни разговори  истакна дека има такви информации за такви информативни разговори и ги повика граѓаните во Македонија да не подлегнуваат …

Continue Reading

Мицкоски и Паунов на увид во градежни активности во Карбинци

Градоначалникот на Општина Карбинци, Виктор Паунов и претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска извршија увид во градежните работи во село Таринци, каде што се асфалтира улица. Се работи на проект за реконструкција на дел од главната улица во селото Таринци, која што е со површина од 2.600 метри квадратни и која што вклучува комплетно санирање односно изградба на атмосферска …

Continue Reading

Мицкоски смета дека извештајот за корупција е девастирачки и понижувачки

Ако министерот за правда и мој колега од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, редовен професор е мотивирачки да сме во друштвото на Суринам, Тунис и Индија наместо во Европската Унија, за мене тоа е девастирачки и понижувачки. Се надевам дека нашите студенти не ги воспитуваме и учиме на вредностите на Тунис, Суринам и Индија со сета почит кон тие држави, …

Continue Reading

Мицкоски: Коалицијата власта со АА ја поистоветувам со естрада, нема капацитет за реформи

 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја поистоветува со естрада најавената можна нова владина коалиција со приклучување на Алијансата за Албанците и оценува дека таа нема капацитет за реформи. Тој се уште е оптимист за предвремени парламентарни избори и верува дека поддржувачите на владиното мнозинство, кои се „незадоволни од состојбите“, нема да ги поддржат министрите што би ги предложил премиерот Димитар Ковачевски. …

Continue Reading

Мицкоски: Достоинствено да чествуваме на 4 февруари, граѓаните да не подлегнуваат на провокации

 Доколку Министерството за внатрешни работи (МВР) ги слуша апелите и добро се организира на 4 февруари нема да има нарушување на јавниот ред и мир, а ако не сака ќе дојде до тоа, порача денеска лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. -Доколку има било каква несакана случка на 4 февруари тоа ќе биде грев на Владата и на МВР. Ги повикувам …

Continue Reading

Левица: Студентите оставени без оброк и стипендии

Иако МОН им ветија на студентите дека најдоцна до 31.01.2023 година на студентите ќе им ги исплатат средствата за студентски оброк со задоцнување од 30 – тина дена, сепак денеска илјадници студенти повторно останаа без средствата кои им следуваат за да го остварат правото на студентски субвенциониран оброк, а веќе утре треба да почне исплатата на студентскиот оброк за месец …

Continue Reading

ВМРО-НП: Дали државата има некаков доказ за Ванчо Михајлов кој укажува на неговата наводна соработка со фашизмот

Во поглед на се почестите нагласувања на тоа дека треба да се забрани и затвори македонскиот клуб „Ванчо Михајлов“ поради контроверзноста на неговиот лик и негова наводна колаборација со фашистичките власти, а во насока на почитување и унапредување на правната држава како еден од столбовите на Северна Македонија прашуваме дали државата има некаков доказ кој укажува на негова наводна соработка …

Continue Reading

Муцунски оствари работна средба со високи претставници на Стејт департментот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на посетата тој оствари работна средба со високи претставници на Стејт департментот. Во рамките на средбата со Стивен Џи, Директор во Директоратот за Јужно – Централна Европа и Бенсон Сивек, офицер кој е одговорен за Македонија, беа потврдени одличните билатерални односи помеѓу нашата држава и …

Continue Reading