Направете го вашиот дом ултрамодерен со најновите Samsung Galaxy уреди

Следејќи ја својата визија да ви го олесни секојдневното живеење во вашиот дом, Samsung ви нуди широка палета на паметни уреди и апарати направени според најсовремените иновативни технологии. Современите трендови кои ги внесувате во вашиот дом преку најновите модели на телевизори, мобилни телефони, таблети, кујнски апарати и други апарати за домаќинството ви ја носат иднината дома правејќи го вашиот дом …

Continue Reading

Бекамови купуваат вила на јадранот вредна 12 милиони евра

Дејвид и Викторија Бекам наводно сакаат да купат луксузна вила на Јадранот, поточно во Црна Гора, проценета на 12 милиони евра. Познатата двојка, според официјално непотврдени извори, неодамна испратила и официјално барање до агентите за понуда за имотот што веќе некое време се продава, пишува „Индекс“. Луксузната куќа се наоѓа во градот Доња Ластва, „со неверојатен поглед на морето“, а …

Continue Reading

Тикток-совети: Восок од свеќа против бигорот на чешмите

Бигорот е чест проблем во бањата, кај туш-кабината и чешмите, поради вишокот минерали што се наоѓаат во тн. тврда вода, па тие тврдокорни дамки може да бидат доста тешки за чистење. Но, како совет, „тиктокерката“ посветена на домашната чистота, Мерилин сподели видео и порача: „Животна лекција… Втријте восок од свеќа на Вашата славина. Водата веднаш ќе исчезне. Нема повеќе дамки …

Continue Reading

Тоалетната хартија ја отстранува непријатната миризба во фрижидерот

– Тоалетната хартија, според познавачите, помага да се отстранат силните и непријатни мириси во фрижидерот – од риба, свежо месо и некои плодови. Влагата од кондензацијата (што се јавува кога фрижидерот не е доволно ладен), исто така, предизвикува непријатен мирис. Постапката е едноставна – ролната хартија се зема неодмотана од новоотворено пакување и се става на една од полиците на фрижидерот. …

Continue Reading

Крпите и чаршафите не треба се перат заедно

– Хигиената на крпите и постелнината е битна, особено налето. Затоа, стручњаците советуваат дека тие два вида ткаенина не треба се перат заедно. Разлика има, пред сѐ, во тежината, бидејќи чаршафите се тенки и меки, додека крпите се дебели и погруби, па бараат различни циклуси на перење и сушење, а дебелиот и тежок материјал може да доведе до оштетување и кинење …

Continue Reading

Совети за посвеж дом во лето

Одредени подробности при уредувањето на домот може да станат „проблем“ во лето, покрај високите температури и да придонесат за дополнително загревање на внатрешноста на куќата. Тука спаѓаат изборот на бои, употреба на одредени апарати и несоодветна изолација. При високите дневни температури и силна сончева енергија, лекарите ги советуваат луѓето да го ограничат своето време надвор. Сепак, неретко во домот е …

Continue Reading

Како чадот од тутунот влијае на домашните растенија?

Чадот од цигарите е штетен не само за оние кои го вдишуваат, туку и за другите околу себе. Како и кај луѓето, овој чад негативно влијае и на другите живи суштества кои коегзистираат во околината, како што се домашните растенија. Кога пушите цигара, се создава облак од чад кој содржи до 4.000 хемикалии, вклучувајќи катран, јаглерод моноксид, пестициди и формалдехид. …

Continue Reading

По шест месеци, Томи Хилфигер ја продаде вилата на Флорида за над 41 милион долари

Модниот дизајнер Томи Хилфигер ја продаде вилата во медитерански стил во Палм Бич, Флорида, САД, за над 41 милион долари. Имотот важи за една од поспецифичните резиденции на Флорида, а Томи го поседуваше помалку од шест месеци. Тој ја купи вилата за 36,85 милиони долари, а неодамна ја објави на пазарот за 47,95 милиони долари. Реновирањето сега е завршено, како …

Continue Reading

Со лице кон природата, со грб кон вревата: ХАЛКБАНК со нова креативна кампања за станбен кредит

Халкбанк, банката што постојано наоѓа креативни и иновативни начини за комуникација на своите производи, го најде идеалниот начин да пренесе порака во која, како и досега – важна е природата. Во изминатиот период, низ главните крстосници во Скопје осамнаа билборди што директно зборуваат за алтернативниот, не толку популарен начин на домување: подалеку од вревата, поблиску до природата. Користејќи ја задната, …

Continue Reading