Две грешки кои повеќето луѓе ги прават со капсулите за перење

Капсулите за перење ако не се користат правилно можат да направат повеќе штета отколку корист. Меѓутоа, ако ги совладате основните чекори, ќе сфатите дека тие се многу практични. Доколку забележавте дека ја вадите облеката од машината за перење, а од капсулата има траги од детергент кој не е доволно растворен, ова е знак дека не ја користите правилно, пишува „Best …

Continue Reading

Детоксирајте го телото по летната сезона: Овие растенија можат да ви помогнат

Летото е синоним за одмор. Сепак, во овој период од годината имаме тенденција да ја занемариме општата состојба на телото, бидејќи се препуштаме на атрактивни дестинации, сончање и вкусна храна. Конечно, понекогаш се враќаме од одмор со недостаток на енергија и треба да направиме нешто околу тоа. Како можете да му помогнете на вашето тело (и ум) да бидат во …

Continue Reading

Совети како да ги ублажите симптомите на алергија на полен без лекови

Многу алергични се одлучуваат за антихистаминици, спрејови за нос или таблети за ублажување на симптомите, но има многу начини за ублажување на иритацијата без лекови, пишува Mirror. Чешање, насолзени очи, континуирано кивање, затнат нос и течење на носот дефинитивно може да го уништат денот. Околу 25 отсто од Европејците имаат некаков вид на алергија, а експертите очекуваат тој број да …

Continue Reading

Причината поради која слабееме кога ќе престанеме да јадеме леб

Лебот е омилена храна за многу луѓе и тешко е да се замислат оброци без него, но познато е дека влијае на тежината. Често слушаме од луѓето кои решиле да ослабат дека го исфрлаат лебот од исхраната бидејќи го забрзува слабеењето. Што навистина се случува во телото кога ќе го исфрлиме лебот од исхраната? Губење на вишокот вода Лебот е …

Continue Reading

Кој зеленчук не треба да се јаде премногу често:Можат да бидат опасни по вашето здравје

Секојдневното консумирање на одредени видови зеленчук може да има негативно влијание не само на вашата тежина, туку и на вашата благосостојба. Кој зеленчук не треба да се јаде премногу често? Одредени зеленчуци носат некои потенцијални здравствени ризици, иако тоа обично зависи од тоа како се подготвува храната. На пример, ако го посипете зеленчукот со сол и го пржите, тогаш е …

Continue Reading

Овошје кое ја чисти крвта

Тие се неверојатно лековити, имаат двојно повеќе витамин Ц од боровинките и не се ни приближно популарни како малините. Порано капините важеа за сезонско уживање, но денес во продавниците можеме да ги најдеме во текот на целата година. Покрај тоа што се вкусна закуска, тие имаат многу придобивки за нашето здравје благодарение на многуте хранливи материи што ги содржат, известуваат …

Continue Reading

Каква треба да биде исхраната кај децата до три години?!

Неретко родителите не се сигурни кој е правилниот избор на исхрана за своето дете, колку треба да бидат чести оброците. Првата препорака на СЗО е дека доколку мајката е во можност детето би требало да се дои до 2 години, но после првата година тоа да се сведе на два пати дневно- најдобро рано наутро и пред заспивање. Во исхраната …

Continue Reading

Што се случува со нашето тело ако јадеме само еден оброк дневно?

Иако наоѓањето балансиран внес на калории е важно за губење на тежината, јадењето редовни и хранливи оброци во текот на денот е исто така важно. Храната му ги обезбедува на телото сите потребни хранливи материи за преживување, а со консумирање само еден оброк дневно, телото се лишува од потребните хранливи материи. Освен тоа, има и други негативни ефекти врз организмот …

Continue Reading

Знак дека користите премногу детергент кога перете во машина за перење алишта

Сигурно многу пати сте ја извадиле облеката од машината за перење, очекувајќи нешто меко и нежно, но сте завршиле со куп ткаенина која е многу цврста и непријатна за носење. Шансите се дека користите премногу детергент за перење. Иако детергентот ќе ги исчисти нечистотиите и дамките, сепак на крајот ќе создаде нов проблем. Имено, остатоците од детергент кои не се …

Continue Reading