Сончево и топло со мала до умерена облачност

Времето денеска, сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието и во источните делови повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 13, а максималната ќе достигне од 24 до 30 степени. Во Скопје сончево и топло со мала облачност. Ќе дува слаб до …

Continue Reading

Комората на трговски друштва за геодетски работи, со јавен повик до политичките субјекти за прифаќање декларација за развивање и унпаредување на приватниот геодетски сектор

– Комората на трговски друштва за геодетски работи, упати јавен повик до сите политички субјекти во дражавава за прифаќање на усвоената декларација од страна на Собранието на Комората на ден 10.02.2023 година за развивање и унпаредување на приватниот геодетски сектор. “Во текот на вчерашниот ден, до нас беше доставена потпишаната декларација од страна на политичката партија ВМРО – ДПМНЕ. Ова …

Continue Reading

Судбината на Иловица пред три можни разврски

Последниот рудник во земјава е отворен пред четириесет години, а оваа важна индустриска гранка учествува едвај со два процента во бруто-домашниот производ на земјата. Во период кога стручната фела од секторот е се погласна за изработка на национална стратегија за рударството, новите инвестиции се соочуваат со низа предизвици, причинети особено поради негативната перцепција што се креира кај дел од јавноста. …

Continue Reading

Претставен новиот атрактивен визуелен идентитет на автентичниот бренд „Luda Mara“

Со слоганот „Гледај го светот во очи“, винарската визба „Тиквеш“ го претстави комплетниот редизајн на брендот „Luda Mara“, именуван според името на реката што поминува низ Кавадарци. Таа со својата уникатна природа и бројните приказни и митови поврзани со неа, по многу нешта потсетува на автентичниот карактер на овие вина. Под овој вински бренд ќе се задржат омилените вина од …

Continue Reading

Над 60 издавачки куќи, повеќе од 30 промоции на книги на домашни и странски автори, Саемот на книга започнува на 18 април!

издание на Саемот на книга, кое годинава се одбележува под мотото „Приказна се чита“, повторно ќе се одржи во арената Борис Трајковски во периодот од 18 до 24 април. Во текот на седумте саемски денови посетителите ќе можат да си одберат книги од богатата понуда на домашни и странски автори од преку 60 издавачки куќи од Македонија и регионот, а …

Continue Reading

Проф. Цицонков: Гасификација на Македонија – ДАЛИ Е ВЕЌЕ ДОЦНА?

  (Прв дел)   Во земјава постои погрешна перцепција дека природниот гас е еколошко гориво. Тоа припаѓа во групата на фосилни горива (јаглен, нафта и гас) така што при нивно согорување се ослободува јаглерод-диоксид (СО2) кој е главен причинител на глобалното затоплување, т.е. климатските промени.   Денес во Република Македонија (РМ) природен гас пристигнува преку еден гасовод од Бугарија преку …

Continue Reading

Сончево и топло, температурата до 29 степени

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 23 до 29 степени. Во Скопје сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до …

Continue Reading

Во живо: Николоски на средба со граѓани во Гевгелија

Тој со нив ќе разговара за низа актуелни теми, ќе ги слушне нивните проблеми и ќе се осврнат кој очекувањата од претстојните избори. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, ќе оствари средба со граѓани во Општина Гевгелија. Тој со нив ќе разговара за низа актуелни теми, ќе ги слушне нивните проблеми и ќе се осврнат кој очекувањата од претстојните избори. Средбата …

Continue Reading

Samsung Electronics е на врвот на глобалниот пазар на телевизори 18 години по ред

Samsung Electronics уште еднаш ја покажа својата доминација на глобалниот пазар на телевизори, означувајќи невидено 18-годишно водство на чело на индустријата  – Истражувачката компанија Omdia извести дека Samsung постигнал 30.1% удел на глобалниот пазар на телевизори во 2023 година, зајакнувајќи го својот статус како лидер во индустријата уште од 2006 година. Овој успех е во голема мера резултат на стратегиската …

Continue Reading