Софиското Јавно обвинителство поведе предистрага за закани против Пендиков

Окружно јавно обвинителство на Софија поведе предистражна постапка поради закани по животот упатени кон Христијан Пендиков, кој беше повреден во инцидентот пред угостителски објект во Охрид на 19 овој месец. Како што информира портпаролката на Јавното обвинителство, Сијка Милева, Пендиков поднел пријава до Генералната дирекција за борба против организираниот криминал (ГДБОП) при бугарското Министерството за внатрешни работи дека во објава …

Continue Reading

Османи – Џаин: Континуирана поддршка од Шведска за интеграција на Западен Балкан во EУ

Актуелните претседавања на Шведска со Европската Унија и на Северна Македонија со ОБСЕ беа меѓу темите за кои денеска на средба разговараа министерот за надворешни работи Бујар Османи и шведската амбасадорка во земјава, Ами Ларсон Џаин. Како што соопшти МНР, Османи и Џаин разговараа за зачленувањето на Шведска во НАТО и безбедносната состојба во Европа, за шведското претседавање со Меѓународна алијанса …

Continue Reading

Aбазовиќ се надева дека Црна Гора ќе добие нов претседател

Претседателот на црногорската Влада во технички мандат Дритан Абазовиќ денеска изјави дека се надева оти Црна Гора на претседателските избори ќе добие нов претседател и дека би било добро тоа да биде некој заеднички, како што рече, граѓански кандидат. Говорејќи за обновените преговори за формирање влада со парламентарно мнозинство од 30 август 2020 година, тој рече дека е подготвен да …

Continue Reading

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

Советот на ЕУ денеска ја продолжи важноста на рестриктивните мерки насочени кон одредени сектори на економијата на Руската Федерација за шест месеци, до 31 јули. Санкциите првпат беа воведени во 2014 година како одговор на руските активности за дестабилизација на ситуацијата во Украина, а значително беа проширени од февруари 2022 година, откако Русија ја изврши агресијата врз Украина. Во моментов, …

Continue Reading

Петровска – Вучевиќ: Одржување на стабилноста во регионот е од приоритетно значење

Унапредувањето на соработката во доменот на одбраната, како и учеството на земјите во регионалните иницијативи како платформи за зајакнување на регионалната стабилност и безбедност беа тема на разговор на денешната работна средба во Скопје меѓу министерката за одбрана Славјанка Петровска и нејзиниот српски колега Милош Вучевиќ. Министерката Петровска истакна дека одржување на стабилноста во регионот е од приоритетно значење кое …

Continue Reading

Во Штип инфо сесија за Програмата „Креативна Европа-потпрограма култура“

Во Штип денеска се одржа инфо-сесија за потенцијалните корисници на програмата „Креативна Европа – потпрограма култура“. Билјана Прентоска од Министерството за култура вели дека информативните сесии се за тековните повици на категориите „Проекти за соработка“ и „Циркулација на европските книжевни дела“ за 2023 година. Различни здруженија, локалните институции и образовни установи можеа да се запознаат со сите можности и критериумите …

Continue Reading

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

 Во заедничка акција на инспектори од Секторот за контрола и истраги на Царинската управа со Одделот за крим полиција – Сектор за економски криминал и корупција на МВР, и инспектори од Управата за јавни приходи и Пазарната инспекција се запленети речиси половина тон тутун за наргиле, електронски цигари и течност за електронски цигари. -Вчера на неколку локации во Скопје во рамки на …

Continue Reading

Работен состанок на СКСЗМ со вицепремиерот Битиќи

Енергетиката, работната сила, градежништвото, царината и нелојалната конкуренција, беа само дел од темите на денешниот работен состанок на раководството на Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи. На состанокот кој се одржа во Комората, стана збор и за стопанствениците оштетени од поплавите во 2016 година во скопски Сингелиќ (населба Ченто). -На оваа средба се …

Continue Reading

Тренчевска: Не сакаме да направиме решенија што ќе ги уназадат работничките права

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со претставници од работната група од Законот за работни односи, државниот советник за трудово право, Миле Стојановски, кабинетската советничка, Ленче Коцевска, раководителката на секторот за политики од областа на трудовото право и политики за вработување, Маја Папатолевска и директорката на државниот инспекторат за труд, Весна Томовска, присуствуваа на четвртата јавна расправа …

Continue Reading

Нетанјаху: Холокаустот никогаш повеќе нема да му се случи на нашиот народ

 Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска по повод Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот, кога им се оддава почест на сите убиени од нацистите и нивните соработници, на денот на ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц пред 78 години, рече „Ветуваме дека тоа никогаш повеќе нема да му се повтори на нашиот народ“. „Разликата сега е во тоа што еврејскиот народ …

Continue Reading