Нелт Група продолжува со забрзување и развој до 2025 година

– Менаџерите и директорите на сите компании на Нелт Група се собраа на еднодневна конференција на која беше презентиран статусот на стратешките проекти, беа разгледани досегашните резултати и претставени плановите, една година по лансирањето на бизнис стратегијата „Accelarate 2025“. Извршниот директор на Нелт Група, Милош Јелиќ, ги потсети присутните на триесетгодишниот развој на Нелт, од мал семеен бизнис до меѓународен …

Continue Reading

Пантелеон ГС: Креиравме можности за успешна кариера со американски плати во Македонија

Како да се изгради успешна кариера и да се задржат квалитетните кадри во домашната земја? Понекогаш успешната кариера не е поврзана со напуштање на земјата. Оваа теза е точна за стотина млади професионалци кои работат за американски компании, а живеат во Македонија. Тие не ја напуштаат земјата туку работат за американскиот пазар. Компанијата Пантелеон ГС е пример за компанија што …

Continue Reading

Што, по ѓаволите, не е во ред со ТикТок?

25 март 2023 Политико Западните влади се лути на ТикТок. Кинеската апликација која ја сакаат тинејџерите ширум светот е обвинета дека овозможува шпионирање, не ги штити личните податоци, па дури и ја корумпира младината. Владите во СAД, Велика Британија, Канада, Нов Зеланд и ширум Европа одлучија во последните месеци да ја забранат употребата на TikTok на официјалните телефони. Ако се …

Continue Reading

Уште една банкарска криза? ЕЦБ уверена во финансиската отпорност на еврозоната

25 март 2023 АФП, АНСА, БТА, дпа, СТА Неодамнешното пропаѓање на банката Силикон Вели (Silicon Valley Bank) во САД и кризата со Кредит Свис (Credit Suisse) во Швајцарија во текот на викендот предизвика загриженост за целиот меѓународен финансиски сектор. Додека европските влади и финансиски институции одблизу ја следат состојбата, не е сѐ толку црно. Во понеделникот, европските и финансиските лидери …

Continue Reading

Дали класичното новинарство умира? „Ќе има многу збогувања во редакциите. Еве кој ќе преживее“

(Јутарњи лист) Директорот на германскиот медиумски концерн Аксел Спрингер најави отпуштања во Билд и Ди Велт како дел од транзицијата кон дигитален бизнис. Извршниот директор на Аксел Спрингер, Матијас Допфнер, во вторникот испрати е-пошта до вработените во која најави отпуштања во Билд и Ди Велт, бидејќи тие продолжуваат да се трансформираат во „чисто дигитална медиумска компанија“ со цел да ги …

Continue Reading

Wine and Music Sessions – започнува ново музичко и винско доживување во Скопје 

Аудиокултура заедно со Винарија Камник започнуваат серија посебно конципирани настани на кои се спојуваат доживувањата на музика и виното, под мотото „Музиката спојува, виното инспирира“.   Оваа петочка ноќ, првата од Wine and Music Sessions помина со настапот на Јован Милошевски на акустична гитара, македонски виртуоз кој живее и работи во Шпанија како професор со сопствено училиште во Палма де …

Continue Reading

Електраните и фабриките на ФЕРО ИНВЕСТ – дел од студиската посета на странска делегација во програмата за борба против климатските промени

Делегација од 30 лица од организации и институции од областа на енергетиката, енергетската ефикасност, енергетската транзиција, зелената енергија и зачувувањето на животната средина од Франција, Австрија, Швајцарија, Словенија, Романија, Бугарија, Украина и неколку општини од нашата земја, посетија дел од фабриките и електраните на групацијата ФЕРО ИНВЕСТ, како лидер во енергетската транзиција кај нас. Присутните се запознаа со енергетски ефикасните …

Continue Reading

Како да креирате романтични видеа кои ќе се истакнат?

Новите трендови на социјалните мрежи налагаат сè повеќе креирање на видео контент, тоа значи дека за да бидете во чекор со времето и секогаш да бидете во центарот на вниманието потребно е да развиете нови вештини за креирање на видеа – за среќа истите можете да ги снимате и уредувате со помош на вашиот генијален паметен телефон – кој друг …

Continue Reading

Експертите на Samsung за ТВ уреди ги откриваат важните достигнувања, но и она што нè очекува во иднината на технологијата на екранот

Samsung Electronics ја обликува историјата на телевизорите преку развојот на своите технолошки иновации, од FHD, преку 4K, до 8K, благодарение на далекувидната стратешка визија и неуморната страст за носење нови технологии на пазарот. Научивме малку повеќе за досегашните достигнувања на полето на технолошките иновации кај ТВ уредите, како и за иднината на технологиите на уредите со екран, од експертите за …

Continue Reading

ФОЈА слави 18 години, со забава и бројни изненадувања!

Градинарскиот центар ФОЈА на 9ти март ќе го одбележи својот 18-ти роденден со забава и многу изненадувања за сите посетители. Сите оние кои ќе дојдат во ФОЈА во четврток од 12:00 до 18:00 часот, ќе уживаат во роденденската атмосфера, збогатена со одлична музика, закуска и други изненадувања. Ќе можат да купат производи по специјален роденденски попуст од 18% на целиот …

Continue Reading