Издвојуваме

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

Мајкрософт денеска соопшти дека ќе го купи гигантот во индустријата за видео игри, компанијата Активижн Близард (Activision Blizzard), за 68,7 милијарди долари и тоа во готовина. Договорената цена значи дека Мајкрософт ќе плати 95 долари […]

„СпејсИкс“ лансираше ракета со нова партија интернет сателити „Старлинк“  - МИА
Издвојуваме

Украински сателит е лансиран во вселената со ракета на SpaceX

На 13-ти јануари украинскиот сателит „Сич-2-30“ беше лансиран во орбитата со помош на ракета на компанијата на Илон Маск „SpaceX“. Лансирањето се спроведе од американскиот вселенски центар Кенеди во Кејп Канаверал, САД. Самата мисија беше […]

Издвојуваме

Samsung на CES 2022, ги претстави најновите Bespoke фрижидери со француски врати и нови Bespoke апарати за домаќинство, како и можност за интегрирање на SmartThings технологијата

Покрај новите модели на Bespoke фрижидери, на меѓународниот саем беа претставени кујнскиот сет Bespoke, правосмукалката Bespoke Jet™ и машината за перење и сушење Bespoke, а дополнително беа претставени можностите за SmartThings Hub технологијата на уредите […]

Издвојуваме

Samsung го претстави новиот Galaxy S21 FE 5G-врвен паметен телефон дизајниран по мерка на корисникот

Најновиот член на семејството Galaxy S21 се карактеризира со моќни перформанси, камера со професионален квалитет и совршено поврзување со екосистемот во познатиот елегантен дизајн – Компанијата Samsung Electronics го претстави новиот паметен телефон Galaxy S21 […]

Издвојуваме

„Добре дојде дома – со љубов, Халкбанк“ – подарете им среќа и прегратки на најблиските што доаѓаат дома за празниците

Во емотивна завршница за оваа 2021 година, Халкбанк чести изненадувања и прегратки за вашите најдраги на Меѓународниот аеродром Скопје. „Слетав. Се гледаме за кратко“ – ова се зборовите што изминатите речиси две години не ги […]

Издвојуваме

Samsung во партнерство со Netflix покрај париската мода, ги носи популарните модерни уреди во втората сезона на хит серијата „Емили во Париз“

Спојот на париска убавина со најновите уреди и иновации на Samsung – Компанијата Samsung Electronics во своето актуелно партнерство со најголемата платформа за гледање серии и филмови– Netflix, објави ексклузивни новости за излегувањето на втората […]

Издвојуваме

Најгледаната новогодишна ТВ програма и годинава ќе биде на Мртв1 со Преспав

Охо продукција и МРТВ најавуваат 3 – часовна новогодишна програма со многу песни, танцови изведби и хумор насловена како Преспав Мјузик Хол, што ќе се емитува на 31.12.2021 со почеток во 21:00 часот на МРТ1. […]

Издвојуваме

Набавете зимска опрема за велосипедизам со HalkPay и GarminPay и учествувајте во наградната игра „Активирај Супермоќ“

Возењето велосипед има бројни придобивки по здравјето на човекот – се грижи за срцето и заштитува од кардиоваскуларни заболувања, помага за губење на килограми, но, исто така претставува и еколошко превозно средство кое ја заштитува […]