Фустани со џебови, рамноправност и поддршка – се одржа првата модна ревија посветена на финансиската слобода на жените

На уникатниот настан организиран од страна на Халкбанк, петмина македонски креаторки и креатори ги претставија своите уникатни модели на фустани со џебови како симбол за финансиска рамноправност на жените. Во петокот, во „Дабл Три Хилтон“ (DoubleTree by Hilton), во присуство на голем број јавни личности, модни икони и жени од бизнис-заедницата во нашата земја, се одржа настан за паметење. Креативната …

Continue Reading

Џастин Тимберлејк во новата кампања на „Луј Витон“

Американскиот поп-пејач Џастин Тимберлејк е дел од новата рекламна кампања на „Луј Витон“. Имено, модниот бренд неделава, во соработка со јапонскиот дизајнер Јајои Кусама, ја објави својата колекција „Создавање бесконечност“ (Creating Infinity). Во оваа, како што ја нарекоа, надреалистичка кампања со авангарден стил, Тимберлејк носи сина јакна со точки и – чанта украсена со мотиви на тиква, со потпис на …

Continue Reading

Хајди Клум на насловницата на грчкото издание на „Вог“

Хајди Клум е ѕвезда на насловната страница на грчкото издание на „Вог“, каде што на три месеци пред 50-от роденден, германската манекенка го покажа своето лице речиси без шминка. Клум позира во полупроѕирна блуза (без градник), мини-здолниште во крем-боја и сандали за насловницата на светски познатото списание, којашто беше објавена вчера. На друга слика од истото издание, таа е во …

Continue Reading

Ред Бул шкртачки настан во живо со Бреинстер и Бреинстер Некст колеџ – патување во Амстердам и ваучери за учење дизајн за најдобрите

Едукативно-технолошката организација Бреинстер, Бреинстер Некст колеџот и Ред Бул организираат настан по шкртање во живо, кој е дел од глобалниот натпревар „Red Bull Doodle Art“, а за најдобрите следуваат вредни награди, како патување во Амстердам на финалниот натпревар и ваучери за учење дизајн. Настанот, кој е дел од соработката меѓу Бреинстер и Ред Бул ќе се одржи на 18 март …

Continue Reading

ОБЈАВЕН МЕЃУНАРОДНИОТ КОНКУРС ЗА СТРИП – ВЕЛЕС 2023

Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес го објави традиционалниот МЕЃУНАРОДЕН КОНКУРС ЗА СТРИП. Според пропозициите: – Право на учество имаат сите автори од цел свет, без разлика на полот и возраста; – Должината на стрипот да биде од 1 до 6 табли, и тоа на А4 формат (мин.300дпи ако се испраќа по електронски пат). Доколку стрипот е на …

Continue Reading

Денови на италијански дизајн: утре мастерклас на ДОДО АРСЛАН во Скопје

Утре, со почеток во 10.00 часот во Амфитеатарот на Машинскиот факултет во Скопје, Додо Арслан, еден од најпознатите италијански дизајнери, ќе одржи мастерклас посветен на италијанскиот дизајн. Додо Арслан е италијански дизајнер со ерменско потекло, кој живее меѓу Италија и Флорида. Тој е специјализиран за дизајн на мебел и светлечки тела, како и индустриски производи. Прогласен е од Министерството за …

Continue Reading

Ќерката на Мила Јовович на рeвија на Модната недела во Париз

Ќерката на холивудската глумица Мила Јовович и режисерот Пол Андерсон, се прошета на ревијата за новата колекција на брендот „Миу Миу“ на Модната недела во Париз. Potrebbe essere un’immagine raffigurante 1 persona, in piedi e calzature Надежната Евер Андерсон (15) се појави облечена во „тексас“-фустан, искомбиниран со црвена чанта и необични чевли создадени како некаков спој од чизми и апостолки. …

Continue Reading

Жизел Бундшен обвинувана за сатанизам

Манекенката Жизел Бундшен е обвинувана за сатанизам откако неодамна на насловната страница на „Вог Италија“, се појави со поза за којашто некои веруваат дека го претставува ѓаволот. Имено, критикувачите најдоа поврзаност меѓу поставеноста на супермоделката со ликот на Бафомет – еретичко-сатанско суштество од историските записи за Инквизицијата од 14. век. „Забележете ја сличноста на положбата на нејзините раце, со линиите …

Continue Reading

Камелијата како вечна тема на „Шанел“

Цвеќето камелија како вечна тема и можеби најсилната инспирација на модната куќа „Шанел“, беше главен мотив и на ревијата на последниот ден од Модната недела во Париз. Голема камелија „никна“ на модната писта, но и помали „цветаа“ на чевлите или како копчиња на фустаните од колекцијата на куќата за висока мода. Според модната куќа, камелијата смирува, има изразена мекост и …

Continue Reading

Модата е уметност, a дизајнот знае за етика • по 26 пат FWSK

Fashion Weekend Skopje, со оправдано уверување дека модата е уметност, повеќе од две децении го организира Модниот викенд, кој оваа година од 9 до 11 март по 26 пат ќе се случи на нова локација и со нов концепт. Мотото на 26-то издание на FWSK е “Јазикот на етиката и дизајнот”, локацијата ќе биде East Gate Mall, а календарски настанот …

Continue Reading