ТИРЗ: Скопје се искачи на 1 место како најрентабилен европски град со средна големина за инвестирање

Скопје се најде на врвот на ТОП 10 европски градови со средна големина според ефективноста, односно рентабилност за инвестирање на рангирањето кое го прави економското списание ФДИ интелеџенс, дел од реномираниот меѓународен весник за економија, Фајненшл Тајмс. Ова е скок од четврто место на кое беше главниот македонски град на минатогодишното рангирање. Годинава и регионот на Скопје исто така се …

Continue Reading

Трајко Вељаноски: Државната Изборна Комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање

Државната Изборна Комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање. Согласно чл.22 од Уставот на РМ единствени услови за да бидеш избран и да избираш е да си државјанин на Република Македонија и да си полнолетен. Сите документи ( лични карти, пасоши ) служат само за индетификација на личноста а правото …

Continue Reading

ГЛЕДАЈ: Руски војници го проверуваат напуштеното оружје на НАТО во Авдеевка

Руските војници заробиле оружје и муниција од НАТО, како и сателитски терминали Старлинк во хемиската фабрика Авдеевка, според новото видео објавено од Министерството за одбрана во саботата. Официјални лица во Москва рекоа дека напуштениот хардвер го пронашле руски напаѓачки групи кои влегле во фабриката за кока-кола и хемиски производи Авдеевка, најголемиот објект од ваков вид во Европа, кој стана клучот …

Continue Reading

Со поддршка од Клиника Жан Митрев се одржа вториот симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри

Вториот годишен симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри се одржа со поддршката на Клиника Жан Митрев. Целта на поддршката од Клиника Жан Митрев е да се даде особен придонес кон зацврстувањето и развојот на сестринската професија во нашата земја. На симпозиумот учествуваа кардиолошки сестри од сите јавни и приватни здравствени установи со оддел кардиологија а беа вклучени и учениците од …

Continue Reading

ЕНЕРГЕТСКА ТРАНЗИЦИЈА ИЛИ ЕНЕРГЕТСКИ ХАОС? (I дел)

Минатите денови и месеци во јавноста често се зборува за (не)успесите во енергетскиот сектор во Република Македонија (РМ). Но факт е дека РМ нема доволно производство на електрична енергија и годишно увезува за износ од околу 200 милиони евра Пред две години кога имаше енергетска криза, направи увоз од околу 400 милиони евра. Тука не се опфатени големите потрошувачи кои …

Continue Reading

Случајот со Леонид ги откри сите слабости на Фондот: Се кратат пари за лекување и за операции на срце во приватните клиники

Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) уште повеќе го навлече гневот на граѓаните и на пациентите откако на брифингот со новинарите раководните лица на оваа институција рекоа дека вината за случајот со Леонид Игнов не ја гледаат во себе. За ФЗОМ, виновна е првостепената лекарска комисија која не ги содржела конкретните побарувања за пациентот да добие одобрување за рехабилитација, но и …

Continue Reading

Азески во Брисел на средба со Жорж-Луи Бушез

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, кој годинава е и претседател на Асоцијацијата на балкански комори (АБК), Бранко Азески во Брисел имаше работен ручек со Жорж-Луи Бушез, претседател на владејачката партија Реформистичко движење (Mouvement réformateur-MR). Средбата се одржа во седиштето на партијата, каде присуствуваше и Марија Кумбароска, претставникот на Стопанската комора во Брисел.  На средбата се разговараше за неколку …

Continue Reading

Собрание на љубовта во Христа во чест на Св. Партениј и именденот на Старецот

Нашите монашки Обители, заедно со илјадниците верни дојдени од сите краишта на нашата Татковина, но и од сите соседни земји, празнувајќи го споменот на Светиот Партениј Лампсакискиот Чудотворец, во големи торжества го прослави именденот на нашиот Старец и игумен на Свештената Бигорска Обител, епископот Антаниски г. Партениј. На празничната Вечерна богослужба, присуствуваше Неговото Преосвештенство, Епископот Аморејски и Игумен на Свештената …

Continue Reading

Клиника Жан Митрев организира работилница за борба против срцево-садови заболувања

Неделата посветена на борбата против срцево-садови заболувања, Жан Митрев Клиника ја обележува со едукативни работилници за борба против овие заболувања. Целта на овие работилници е да се научат да се препознаат знаците и ризиците од срцево-садови заболувања и да се превенираат со правилен личен развој и раст. Како дел од традиционалната соработка со Црвен Крст на град Скопје, на денешната …

Continue Reading