Санкционирани 69 возачи за брзо возење на територијата на СВР Битола, еден од нив со 2,61 промили алкохол

Санкционирани се 69 возачи за брзо возење на територијата на СВР Битола. Меѓу нив е и возач со измерени 2,61 промили алкохол, информираат попладнево од Секторот за односи со јавност и протокол при Министерството за внатрешни работи. – Во периодот од 10 до 14 часот денеска на територијата на СВР Битола, спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи, …

Continue Reading

Во Парламентот во Софија се подготвува декларација по нарушување на односите со Скопје

Бугарската собраниска Комисија за надворешна политика, на нејзината последна седница, едногласно усвои декларација, која треба да се стави на гласање на пленарна седница, а во која се изразува осуда поради „актите на насилство врз Бугарите, нивните клубови и организации“. Со декларацијата се осудува и насилството врз Христијан Пендиковски. Во документот што го објави БГНЕС, се осудуваат, како што се вели, …

Continue Reading

Хрватскиот шеф на дипломатијата Грлиќ Радман на средба со српскиот колега Дачиќ

Хрватскиот шеф на дипломатијата Гордан Грлиќ Радман денеска е во посета на Хрватската куќа во Суботица и хрватската заедница на северот на Војводина и порача дека неговото доаѓање е можност да се разговара со претставниците на Србија за добрососедските односи меѓу двете земји. По посетата на Хрватскиот национален совет, министерот Грлиќ Радман ќе разговара со српскиот министер за надворешни работи …

Continue Reading

На претседателските избори во Чешка води генералот Петр Павел

Во вториот круг директни избори за нов претседател на Чешка води пензионираниот генерал, поранешен шеф на Воениот комитет на НАТО, Петр Павел. По пребројувањето на гласовите од 50 отсто од избирачките места, Павел води со 55,25 отсто освоени гласови, додека поранешниот популистички премиер, лидер на опозицијата, петтиот најбогат милијардер во Чешка, Андреј Бабиш (68) има 44,74 проценти од гласовите. Модели …

Continue Reading

Пендаровски не се чувствува загрозен за личната безбедност, по изјавите на Џамбаски

Претседателот Стево Пендаровски вели дека не се чувствуа загрозен за личната безбедност по изјавите на бугарскиот еврпратеник Ангел Џамбаски. -Се шегував на оваа тема, само треба да ги изгаснеме светлата, затоа сме на една ваква локација, длабоко во шума скриени и секоја вечер откако Џамбаски ја даде таа изјава, спијам во различен стан. Се разбира, се шегувам, одговори Пендаровски на …

Continue Reading

Иран: Го истражуваме нападот врз Амбасадата на Азербејџан

Иран го осуди оружениот напад врз Амбасадата на Азербејџан во Техеран и соопшти дека го истражува нападот со „висок приоритет и чувствителност, со посебни инструкции од политичките и безбедносните власти“. Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Иран, Насер Канани, изјави дека најостро го осудуваат нападот врз Амбасадата на Азербејџан во Техеран, во кој едно лице загина, а две се …

Continue Reading

Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти земјата во рок од две недели

Министерството за надворешни работи на Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти територијата на Руската Федерација во рок од две недели, јавува Анадолија. Во соопштението на руското Министерство за надворешни работи се наведува дека Летонија претходно одлучила да го намали нивото на дипломатските односи со Русија. Потенцирајќи дека Летонија оваа одлука ја донела од солидарност со другите …

Continue Reading

Ковачевски: Одбележувањето на Св. Сава, националниот ден на српската заедница, за нас и за нашата држава значи негување на сите вредности

Одбележувањето на Св. Сава, националниот ден на српската заедница, за нас и за нашата држава значи негување на сите вредности по кои духовниот и интелектуалниот творец на идејата за српската државотворност ќе остане запаметен во историјата на народите на овие простори. Основоположникот и првиот архиепископ на Српската православна црква, Св. Сава учеше на трпеливост, помирување меѓу луѓето, ширење на љубов …

Continue Reading

Вашингтон и Москва го осудија терористичкиот напад во Источен Ерусалим

САД го осудуваат терористичкиот напад на синагога во Израел, изјави заменик портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател. Тој додаде дека високи американски претставници се во контакт со нивните израелски колеги и дека не очекува никакви промени во планираната посета на Ентони Блинкен на Израел следната недела. Заменик-претседателот на Советот на Руската Федерација (Горниот дом на парламентот), Константин Косачев ја изрази …

Continue Reading

Осум лица загинаа во напад во синагога во Ерусалим

Осум лица загинаа во пукање во синагога во Ерусалим, а десет се повредени, соопшти денеска израелското Министерство за надворешни работи, јави Си-Ен-Ен. Маген Дејвид Адом од израелската служба за спасување  соопшти дека стрелецот бил неутрализиран на местото на настанот и дека некои од повредените се во критична состојба. Израелската полиција го опиша како „терористички напад“ и рече дека се случил …

Continue Reading