Како до поубава трпезарија – 10 совети за подобро организирање и декорирање

trpeza
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Трпезаријата е срцето на вашиот дом. Тоа е место каде што се собираме со семејството и пријателите за да споделиме оброци и да креираме спомени. Без разлика дали вашата трпезарија е во свечен стил или претставува лежерен простор за јадење, организирањето и украсувањето на овој простор може да направи голема разлика во амбиентот на вашиот дом. Во овој текст, ќе ви презентираме сеопфатен водич за тоа како да ја организирате и декорирате вашата трпезарија.Првин одредете ја намената на вашата трпезарија

Првиот чекор во организирањето и украсувањето на вашата трпезарија е да ја одредите нејзината намена. Дали ќе се користи првенствено за специјални вечери или ќе биде простор за секојдневна исхрана? Дали ќе се користи за други активности, како што се школските домашни задачи или забавни и друштвени игри? Вашата самопроценка како планирате да го користите просторот ќе ви помогне во водењето на одлуките кои ви претстојат за украсување.

Размислете за тоа каков е вашиот стил

Вашата трпезарија треба да го одразува вашиот личен стил. Одвојте малку време за да размислите што ви се допаѓа и што прави вие да се чувствувате удобно. Дали претпочитате традиционален или модерен изглед? Дали ве привлекуваат светли, смели бои или попригушени нијанси? Користете го вашиот личен стил како почетна точка при изборот на мебел и декор.

Изберете ја фокусната точка на просторот

Секоја соба има потреба од фокусна точка и вашата трпезарија не е исклучок од ова правило. Фокусната точка може да бидат прозорците доколку имаат убава светлина, некое уметничко дело или мебел како што е комода или шкафче. Откако ќе ја изберете фокусната точка, распоредете го остатокот од просторијата околу неа.

 

Изберете каков мебел ќе ставите во трпезаријата

Мебелот во вашата трпезарија е клучен за создавање функционален и стилски простор. Изберете трпезариска маса која одговара на вашите потреби и на вашиот стил. Размислете за големината на вашиот простор и бројот на луѓе што планирате да ги сместувате. Размислете и за обликот на трпезариската маса – тркалезните или овалните маси се одлични за создавање интимен амбиент, додека правоаголните маси се подобри за поголеми собири.

Изберете столици кои се удобни и ја надополнуваат вашата маса. Тапацираните столчиња се одличен избор за создавање пријатна атмосфера, додека дрвените столчиња можат да додадат чувство на елеганција. Не заборавајте да додадете дополнителни парчиња мебел, како што се комода или мала маса за дополнително складирање и простор за сервирање.

Инвестирајте во квалитетно и пријатно осветлување на трпезаријата

Доброто осветлување е клучно во секоја трпезарија. Погрижете се вашиот простор да биде добро осветлен со комбинација на таванско осветлување и прикриено ѕидно осветлување. Размислете за поставување на лустер над вашата трпезариска маса за да креирате централна фокусна точка. Столните ламби или ѕидното осветлување, доколку се со нежен акцент и не се во висина на погледот, може да додадат дополнително осветлување и пријатен амбиент.

Вклучете текстура и боја при декорирањето

Вградувањето на текстура и боја при дизајнирањето на вашата трпезарија може да помогне да се создаде топла и привлечна атмосфера. Размислете за додавање тепих или завеси во модел и боја кои ќе ви одговараат. Додадете текстура со разни ткаени украси за маса. Користете шарени украсни парчиња, како што се вазни или држачи за свеќи за да додадете мала шареноликост низ собата.

 

Додадете уметнички дела и украсни додатоци

Уметничките дела и украсните додатоци можат да додадат стил во вашата трпезарија и истата да ја персонифицираат. Закачете уметнички дела на ѕидовите или додајте украсни чинии или послужавници на комодата до ѕидот. Користете украсни додатоци како свеќи или некое други централно парче за украс за да создадете пријатна атмосфера.

Создадете кохезивен изглед

Создавањето кохезивен изглед во вашата трпезарија е важно за да постигнете вклопено и симбиозно чувство. Изберете мебел и декор што се надополнуваат еден со друг. Користете слична палета на бои низ собата и размислете да додадете елементи како што се перници или завеси во иста шема во дневната соба за сите елементи да бидат заедно поврзани и надополнети.

Вложувајте напори просторот секогаш да биде добро организиран

Одржувањето на вашата трпезарија да биде добро организирана е клучно за создавање функционален простор. Користете ги опциите за складирање, како што се комода или шкаф за складирање дополнителни садови или чаршафи. Размислете за користење на мала количка за чување чаши и садови за сервирање. Користете организатори за фиоките или корпи за да ги организирате сите пропратни предмети како што се прибор, салфетки и други додатоци.

 

Додадете го вашиот личен стил

Додавањето личен стил во вашата трпезарија може да направи просторот да биде уникатен и посебен за вас и вашето семејство. Еден од начините да го направите ова е со поставување семејни фотографии или уметнички дела кои имаат за вас сентиментална вредност. Прикажувањето на збирка на предмети или украси што имаат посебно значење за вас, како што се украси или предмети кои сте ги наследиле, исто така може да додаде личен стил. Поставувањето на свежо цвеќе или растенија исто така може да оживее просторот и да го одрази вашиот личен вкус. Кој и да е вашиот избор, запомнете дека вашата трпезарија е одраз на вашиот личен стил кадешто вие и вашите гости треба да се чувствувате релаксирано како дома.

 

Организирањето и украсувањето на вашата трпезарија е важна задача поради неколку причини. Прво, добро организирана трпезарија може да создаде функционален и пријатен простор за јадење и забава. Имајќи предодредено место за складирање садови, чаршафи и прибор за јадење може да го олесни и да го направи поефикасно подготвувањето на оброците и чистењето кое следува. Дополнително, добро украсената трпезарија може да влијае и на чувствата на вашите гости и искуството кое ќе го доживеат кога ќе ги пробаат вашите вкусни јадења. Топол и привлечен трпезариски простор може да направи гостите да се чувствуваат удобно и опуштено, додека пак било каков неуреден простор може да има спротивен ефект.

Наш финален совет е дека добро организирана и уредена трпезарија може да додаде вредност на вашиот дом. Прекрасната трпезарија може да биде и клучна продажна точка за идни потенцијални купувачи, а исто така може да го зголеми и чувството на уживање што вие и вашето семејство го креирате и добивате од вашиот дом.

 

Овој текст првично е објавен на Андромеда мегамаркет.

InternetOglasnik.com го подготви овој текст со цел подобро информирање на своите корисници за актуелни теми. На InternetOglasnik.com можете на најдете голем број на објавени огласи. Доколку имате возила, недвижности или други предмети за огласување, истите можете бесплатно да ги огласитеInternetOglasnik.com е бесплатен интернет огласник каде продавачите и купувачите се среќаваат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK