Бизнис и економија

РАКУПЕН – ОНЛАЈН ПРОДАВНИЦА КОЈА Е СПОЈ НА ПРОДАВАЧИТЕ И КУПУВАЧИТЕ

Се на едно место – Ракупен.мк Купувањето онлајн и дигитализацијата одамна се реалност во светот. Во последен период, пред сè поради новонастанатата состојба со коронавирусот, граѓаните во Македонија почнаа да ги менуваат своите навики за […]

Бизнис и економија

Huawei MateBook 13 – Лаптоп за успешни бизнисмени!

Конечно, малиот џин дојде во наши раце! Huawei MateBook 13. Компанијата која својот бренд го крена на пиедесталот на најдобрите технолошки компании во светот благодарение на одличните мобилни телефони, полека но сигурно почна да се […]

Магазин

МВС изврши маневар за избегнување судар во орбитата

 – НАСА објави дека Меѓународната вселенска станица (МВС) превентивно извршила маневар за избегнување судар. Тоа се случило синоќа, во миг кога крај неа минало непознато парче вселенски отпад. Маневарот, што американските и руските астронаути го […]

Новости - Слајдер

Вредноста на Тесла падна за 50 милијарди долари

– Инвеститорите ја намалија пазарната вредност на „Тесла“ за 50 милијарди долари откако извршниот директор на компанијата Елон Маск изјави дека е можно радикално намалување на цената на автономните електрични возила на 25.000 американски долари, но […]

НАСА ќе купува Месечев прав од приватните компании - МИА
Новости - Слајдер

НАСА: Испраќањето луѓе на Месечината ќе чини 28 милијарди долари

Вашингтон, 22 септември 2020 () – Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА вчера го објави планот за праќање човечки екипаж на Месечината до 2024 година. Тоа ќе чини вкупно 28 милијарди долари. Буџетот е планиран за […]

Површината на арктичкиот морски мраз по втор пат падна под 4 милиони квадратни километри - МИА
Новости - Слајдер

Површината на арктичкиот морски мраз по втор пат падна под 4 милиони квадратни километри

Њујорк, 22 септември 2020 () – Површината на арктичкиот морски мраз падна под четири милиони квадратни километри по втор пат откако почна сателитското снимање во 1979 година, соопшти американскиот Национален центар за податоци за снег […]

Србија испрати протестна нота на ЕУ поради преставувањето на Никола Тесла за Хрват - МИА
Новости - Слајдер

Лабораторијата на Тесла во САД ќе стане музеј

Њујорк, 21 септември 2020 () – Варденклиф, единствената преостаната лабораторија на Никола Тесла, што се наоѓа на Лонг Ајленд (САД), е на чекор до нејзино претворање во Музеј Тесла, изјави директорот на лабораторијата, Марк Алеси. […]

Новости - Слајдер

Телефон кој долго се очекуваше – Samsung Galaxy Z Fold2 пристигна во Македонија

– Samsung Galaxy Z Fold2, предводникот на третата генерација на телефони на преклоп, од денеска може да се купи во Македонија. Станува збор за уред со софистициран дизајн, кој во потполност го менува обликот на […]

Бизнис и економија

Кариерен Tech Самит – едукативен настан за сите почетници во ИТ секторот

Кариерен Tech Самит е онлајн едукативен настан во организација на Women in Tech Macedonia кој ќе се одржи оваа сабота, на 19-ти септември 2020 година со почеток во 11:00 часот. Настанот има едукативна и советодавна […]

Сони создава роботи за осамени Плејстејшн гејмери - МИА
Новости - Слајдер

Новиот Плејстејшн 5 во ноември за 400 и 500 долари

Токио, 17 септември 2020 () – Јапонската компанија Сони објави дека следната генерација на својата позната конзола за видеоигри, Плејстејшн 5 ќе ја пушти во продажба во ноември. Јапонската компанија објави дека новата конзола ќе […]