Интересно со Опсервер

Мали трикови на турската кујна за сладокусците

– Ако дневното мени стане премногу едноставно и монотоно, убаво би било да се додаде нешто ново на трпезата. Решението, можеби, се малите трикови на турската кујна… Иако кај нас е потешко да се најдат некои […]

Магазин

Како најдобро да го регулираме варењето на храната

Целосниот баланс на организмот зависи од ефективното варење на храната, а истото го поттикнува и доброто расположение. При овој процес големите нерастворливи молекули храна се разградуваат на помали честички коишто понатаму се апсорбираат во организмот. […]

Промо

Зошто енергетските барови на Виталиа се совршената здрава ужина?

Знаете ли дека првите енергетски барови воопшто не биле направени за да се користат на Земјата, туку биле произведени како „брза практична храна“ за астронаутите кои ја истражувале вселената? Но од 1960-тите кога беа измислени […]

Робот почнува работа во ресторан во САД – ќе прави 160 хамбургери на ден - МИА
Интересно со Опсервер

Храна која ги прави луѓето посреќни

– Одредени истражувања покажуваат дека одредени видови храна предизвикуваат поголемо чувство на среќа кај луѓето. Германската компанија за испорака на храна „Лиферандо“ (Lieferando) спроведе анкета на 2.158 испитаници во текот на 2020 година и ги анализираше […]

Рецепти

Како се подготвуваат ќебапи подобри од месарница? Ова е вистинскиот рецепт

Ќебапите се составен дел или додаток на ручекот кога станува збор за неделен пикник или собирање на семејството во домот. Но, доколку сте често незадоволни од меленото месо и купениот ќебап, ние ви предлагаме начин […]

Бизнис и економија

Новозеландска биотехнологија за одржување на храната свежа: Млекарскиот гигант Fonterra потпиша договор со VitaKey

Новозеландскиот млечен гигант Fonterra денес соопшти дека склучил партнерски договор со биотехнолошката фирма со седиште во САД VitaKey, за да разгледа начини за продолжување на свежината и хранливите материи на производите, со користење на пробиотски […]