Родителите понекогаш несвесно создаваат анскиозност кај децата

Анксиозноста е проблем што го има и кај возрасните и кај децата, а клиничките истражувања покажуваат дека над 20 отсто од младите се борат со оваа појава. Затоа, стручњаците препорачуваат дека за родителите е важно што порано да се работи на односот со децата. Најчести признаци за посериозна вознемиреност кај децата се главоболка, забрзано чукање на срцето и стомачни болки, …

Continue Reading

Како да го подготвите детето за престој в болница?

Помислата да се оди в болница или кај лекар сама по себе создава стрес и непријатност кај луѓето, а особено кај децата. Следат совети што може да помогнат времето во болница за родител со дете да мине побрзо и побезболно. За почеток, мајката и таткото треба да се подготват за сè што следи. Мора да бидат свесни дека тие се …

Continue Reading

Најчести пет вида детски бес

Според психолозите, детскиот бес се дефинира како емоционални изливи на гнев кај деца под пет години. Тоа се јавува во облик на ненадејни, неконтролирани епизоди на гнев и плачење, во повеќето случаи – без очигледна причина. Според познавачите, има пет различни видови бес. Следи објаснување за тоа како да се реагира на секој од нив. Привлекување внимание или изразување конкретно …

Continue Reading

Лошото расположение на таткото влијае на интелектуалниот развој на детето

Таткото кој не е расположен, кој постојано е мрзeлив и не може да ги контролира емоциите, лошо влијае на психолошката состојба на детето, вели науката. Државниот универзитет во Мичиген спроведе ново истражување на оваа тема, а нивните резултати не само што ја нагласуваат важноста на улогата на таткото во животот на детето, туку докажаа и дека целокупната ментална состојба и …

Continue Reading

Како детето да се оттргне од паметните уреди во зимскиот распуст?

За време на зимскиот распуст активностите на отворено се намалуваат, па родителите, најчесто за да си олеснат себеси, им дозволуваат на децата да минуваат повеќе време „пред екраните“. Тоа, сепак, не е најдобрата опција за малечките, велат стручњаците. Конзумирањето медиумски содржини може да им наштети на децата при развивање емпатија, бидејќи ги отуѓува од социјалните интеракции и така тие го …

Continue Reading

Лука, Јана и Софија најчести имиња во земјава

– Јана и Софија го делат првото место како најчести женски имиња, а со убедливо водство кај машките имиња е Лука – дури 213 родители си го крстиле детето со тоа име. Според последните податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година меѓу најпопуларните имиња кај новородените женски бебиња се Јана, Софија, Ана, Мила, Хана, Бисера, Мелек, Алина…, додека …

Continue Reading

Расте бројот на склучени, но и на разведени бракови во државава

Бројот на склучени бракови во државава бележи пораст, но зголемување има и кај бројот на разведени бракови. Според последните податоци објавени од Државниот завод за статистика (ДЗС), бројот на склучени бракови во 2021 година, е зголемен за 29.8 отсто,  во споредба со претходната година и изнесува 13 337 бракови. Најмногу бракови 1 981 или 14.9 отсто, се склучени во месец …

Continue Reading

Мишел Обама: Десет години не можев да го поднесам Барак

Поранешната прва дама на САД Мишел Обама изјави дека 10 години „не можела да го поднесе“ својот сопруг, поранешниот американски претседател Барак, пренесува „Гардијан“. Во интервју за „ТВ револт“, таа ја претстави својата книга, па раскажуваше и како грижата за нивните ќерки кога биле мали, им го оптоварувала бракот. Мишел е со Барак е во брак околу 30 години. Таа …

Continue Reading

Мажите побрзо се вљубуваат од жените

Истражување објавено во „Журналот за социјална психологија“ (Journal of Social Psychology), посочува дека мажите се вљубуваат побрзо од жените. Според наводите, исто така, мажите почесто велат „те сакам“. Иако многумина веруваат дека жените се поемотивни, на мажите им се потребни во просек 88 дена да се вљубат, а на жените – приближно 134 дена. Мариса Харисон, една од авторите на …

Continue Reading

Жените во Романија добиваат бесплатна психолошка помош по породувањето

Романија одобри нацрт-закон со којшто жените ќе добијат право на бесплатно психолошко советување по породувањето. Досега тоа им беше достапно само додека се в болница. Иницијаторите на законот, инаку претставници од опозицијата, сметаат дека сегашниот систем е недоволен, бидејќи во месеците по раѓањето на детето се случуваат големи емоционални и психолошки предизвици. Согласност дале и мнозинството парламентарни партии, а според …

Continue Reading