–>

Детоксирајте го телото по летната сезона: Овие растенија можат да ви помогнат

DETOX
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Летото е синоним за одмор. Сепак, во овој период од годината имаме тенденција да ја занемариме општата состојба на телото, бидејќи се препуштаме на атрактивни дестинации, сончање и вкусна храна. Конечно, понекогаш се враќаме од одмор со недостаток на енергија и треба да направиме нешто околу тоа.

Како можете да му помогнете на вашето тело (и ум) да бидат во топ форма?

Еден од методите ни го претставија експертите на ИМО, бренд специјализиран за производство и дистрибуција на додатоци во исхраната, пишува womenshealthmag.com.

1. Елиминирајте ги токсините
Произволното јадење во комбинација со погрешни навики може да влијае на работата на цревниот транзит, што е многу важно за намалување на надуеноста и проблемите со варењето. Затоа е важно да ги следите правилата за да останете здрави и фит. Пред сè, добро е да избегнувате прибегнување кон строги диети.

Зелено светло за урамнотежена исхрана, многу вода (најмалку 3 литри на ден) и овошни сокови кои го прочистуваат телото. Треба да избегнувате или барем да го ограничите високиот внес на шеќер и млечни производи, кои се тешко сварливи, и да се воздржувате од алкохол. За време на периодот на детоксикација, важно е да спортувате или вежбате. Причината за тоа е што вежбањето ја зголемува телесната температура, а со тоа и производството на пот, што помага во брзото исфрлање на токсините, подобрување на циркулацијата на крвта, квалитетот на сонот и намалување на нивото на стрес.

2. Исчистете го телото
Во природата, можно е да се најде голем избор на корисни растенија за прочистување, одводнување и детоксикација на телото. Потребно е само да се потсетиме како на почетокот на 20 век некои лекари открија дека крвта е полна со отрови кои главно потекнуваат од цревата (автоинтоксикација) поради дејството на бактериите кои живееле на некоја несварена храна во дебелото црево.

Последиците од ова? Замор, оток, раздразливост, несоница и вишок килограми. Црниот дроб врши голем број важни функции за нашето тело. Во многу стресни периоди, кога јадеме неправилно или користиме лекови; важно е да го негувате со отстранување на токсините кои се насобрале во него. Следнава храна може да ви помогне во ова:

Ананас

Ова овошје е добро познато по својата висока диуретичка моќ, но можеби малку луѓе знаат дека повеќето од пријавените придобивки од внесот на ананас, или природните лекови извлечени од стеблото или овошјето, се вртат околу бромелаин. Бромелаинот е активна состојка која освен што ја поттикнува диурезата преку спречување на задржување течности, придонесува и за подобро варење. Помага и во асимилацијата на протеините, покрај тоа што има изразена антиоксидантна моќ.

Ѓумбир

Откако ги разбравме придобивките од комбинацијата на млеко и ѓумбир и како тоа може да ви помогне да изгубите тежина, сега ја разгледуваме неговата способност да ги отстранува нечистотиите или да го смири желудникот.

Артишок

Во петнаесеттиот век, артишокот веќе бил широко распространет во Италија, познат по тоа што ги ублажува дигестивните проблеми, благодарение на неговите антиоксидантни својства и ја фаворизира хепатобилијарната функција.

Глуварче

Уште во 10 век, арапските лекари го препорачале глуварчето поради неговото прочистувачко дејство. Тоа е растение познато по тоа што го помага варењето, го регулира протокот на жолчката и промовира диуреза. Особено, глуварчето помага во детоксикација и прочистување на органите, особено за време на промената на сезоната. Почнувајќи од 16 век, дури се зборуваше за „терапија со глуварче“, која се засноваше на употребата на глуварчињата за детоксикација и прочистување на органите.

Цикорија

По потекло од Грција, тоа беше повеќе лек отколку храна за античките Грци. Меѓу неговите придобивки, се издвојува способноста за ублажување на тешкото варење.

Млечен трн

Тоа е билка која има важни анти-хепатотоксични и антиинфламаторни својства. Често се користи во случаи кога сакате да го „исчистите“ црниот дроб.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK