–>

Причината поради која слабееме кога ќе престанеме да јадеме леб

bread
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Лебот е омилена храна за многу луѓе и тешко е да се замислат оброци без него, но познато е дека влијае на тежината.

Често слушаме од луѓето кои решиле да ослабат дека го исфрлаат лебот од исхраната бидејќи го забрзува слабеењето.

Што навистина се случува во телото кога ќе го исфрлиме лебот од исхраната?

Губење на вишокот вода
Лебот е полн со јаглехидрати, а нивното нагло исфрлање ќе влијае на телото и ќе доведе до слабеење. Сепак, не станува збор за брзо слабеење, туку за исчезнување на водата што се акумулира во телото.

Телото складира јаглехидрати во форма на гликоген, млечна киселина која собира вода. Секој грам јаглехидрати задржан во телото задржува и врзува три до четири пати повеќе од неговата тежина во вода.

Помала потреба за храна

Познато е дека јаглехидратите предизвикуваат нагло зголемување и скок на шеќерот во крвта, кој потоа нагло опаѓа, а тоа предизвикува чувство на глад и потреба за храна. Ова е уште една причина зошто лебот влијае на килограмите бидејќи е полн со јаглехидрати.

Тоа не значи дека лебот треба целосно да го исфрлите од исхраната, туку само празните калории и белиот леб да ги замените со леб од цели зрна кои го регулираат и балансираат шеќерот во крвта.

Повеќе енергија и подобро варење

Белиот леб, за разлика од црниот или интегралниот леб, не содржи влакна, кои се многу неопходни за нормално функционирање на цревата и варењето. Таквата храна предизвикува запек и дигестивни проблеми. Откако ќе го отстраните белиот леб од менито и ќе ги вклучите интегралните житарки во вашата секојдневна исхрана, варењето почнува да работи нормално и лесно.

Исто така, јаглехидратите се храна и гориво за мозокот. Ако е квалитетен, мозокот работи нормално, без потешкотии, но ако храната за мозокот не е здрава, телото реагира негативно, предизвикувајќи чувство на мака и замор.

А нутриционистот Кејси Барнс истакнува дека е важно да внесувате јаглехидрати во организмот во умерени количини, а тоа е нешто што не смеете да го заборавите.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK