Откриен најстариот „град на бисери“ во Персискиот Залив

Група археолози од Обединетите Арапски Емирати тврдат дека го пронашле засега најстариот откриен „град на бисери“ во тоа поднебје. Тој се наоѓа во Персискиот Залив, на островот Синија, источно од емиратот Ум ал-Кувејн. Наодите на археолозите откриваат дека градот е една од „најголемите зачувани урбанизирани населби некогаш пронајдени“ во она што денес е ОАЕ, и се верува дека во него …

Continue Reading

Јовановски: Замрзнувањето на цените не е пазарно решение

Замрзнувањето на цените не е пазарно решение, смета Зоран Јовановски, потпретседател и советник во Кабинетот на претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија за макроекономски прашања и јавни финансии. Според Јовановски, товарот од кризата не треба да го носи само една индустрија, туку треба да падне врз грбот на сите по малку. Државата, пак, треба да даде таргетирана финансиска помош …

Continue Reading

Во Струга одбележан Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

Со мини саем со творби и сувенири изработени од децата од здруженијата „ОРТУС“ и „ЦФДК“, забавна програма и сензибилизирачки марш „Со нас, не за нас“ денеска во Струга беше одбележан Светскиот ден на лицата со Даунов синдром – 21 март. Целта на настанот, според Еди Кела од здружението за грижа на лица со посебни потреби „ЦФДК“ е подигање на јавната …

Continue Reading

Отворено писмо до Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска

По недобиениот одговор од упатената иницијатива за усогласување на платите на директорите на културните установи доставена до архивата на Министерството за култура во октомври 2022 година, го упатуваме ова отворено писмо до вас преку медиумите и јавните гласила. Имајќи ја предвид постојната разлика на платите во културата, а во корелација со работниот обем и одговорноста на работните обврски, како и …

Continue Reading

Нацева Фуштиќ: Нема никаква опасност од детето што има варичела

Директорката на Детската клиника Стојка Нацева- Фуштиќ потврди дека кај нив е примено 17-годишно момче кое има овчи сипаници. Нацева-Фуштиќ во изјава за МИА вели дека нема никаква опасност од детето бидејќи тоа е изолирано и има протоколи по кои се работи. – Станува збор за дете со церебрална парализа, неподвижно, на респираторна поддршка беше цел месец ипол на интензивна, …

Continue Reading

МТСП: Предлог законот за родова еднаквост ја унапредува родова еднаквост во општеството, целиме кон општество без стереотипи, враќањето назад е уназадување на општеството

Креирањето на законски решенија кои имаат за цел унапредување на правата на сите граѓани, согласно потребите на едно современо општество е приоритет и сериозна обврска во работењето на Министерството за труд и социјална политика. Во таа насока, на транспарентен начин, со вклученост на сите засегнати релевантни чинители во општеството се креираат сите законски решенија кои се во негова надлежност. Поаѓајќи …

Continue Reading

ЕК: Уплатени дополнителни 1,5 милијарди евра макрофинансиска помош за Украина

Европската комисија соопшти дека денеска ја исплатила втората рата од 1,5 милијарди евра, во рамки на вкупната макрофинансиска помош за Украина до 18 милијарди евра. „Денешната втора исплата на Украина од 1,5 милијарди евра ја покажува силната поддршка на ЕУ за Украина. Земјата постигна значителен напредок во трансформативните реформи, како што е владеењето на правото. Ова исто така ќе ги …

Continue Reading

Ѓорѓиевски: Кисела Вода е првата општина која вработи лице со Даунов синдром

Градоначалникот на општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски денеска го потпиша дговорот за вработување со Стефан Трпковски од Скопје, со што Општината го вработи првото лице со Даунов Синдром. -Видно возбуден, Стефан му раскажа на градоначалникот за своите таленти, за кошарката која била негова прва љубов, за модерните танци и освоеното второ место на Специјалната олимпијада за танцови игри, за пливањето …

Continue Reading

Работна средба на потпретседателот на Собранието Исмаили со кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо

Потпретседателот на Собранието, Хусни Исмаили денеска оствари работна средба со кинескиот амбасадор Џанг Syo. На состанокот, како што информираат од собраниската прес-служба, беше разгаварано за одличните билетарните односи помеѓу двете земји во минатото, како и за продлабочување на истите односи во иднина. – На средбата се разговараше за проширување на интерпарламентарната соработка меѓу двете земји, како и за соработката во …

Continue Reading

Министерот за здравство Меџити одржа состанок со претставници на Лекарската комора

Министерот за здравство, Фатмир Меџити одржа состанок со Лекарската комора, на кој централна тема беше справување со предизвиците на миграцијата на лекарите и предизвиците со кои се соочуваат во нашата држава, соопштија од Министерството. На средбата, велат од МЗ, беше истакнато дека препознаваме вредниот придонес што лекарите го даваат во нашиот здравствен систем и ја разбираме важноста да се осигураме …

Continue Reading