Необично вкусен пудинг од авокадо

Иако авокадото нема некој посебен вкус, препорачливо е да се употребува во исхраната бидејќи е одличен извор на хранливи материи вклучувајќи: магнезиум, калиум, витамини Б2, Б3, Б5, Б6, витамин Ц, витамин Е, витамин К. Некои витамини како на пример, витаминот Е, најкорисни се кога се внесуваат директно од храната, бидејќи нивната апсорпција кога се зимаат како суплементи не е толку …

Continue Reading

Природен сок од цвекло за беспрекорно здравје и брз метаболизам

Сокот од цвекло се користи како природен лек со децении, бидејќи е исклучително здрав вид зеленчук. Содржи многу витамини и минерали, пред сè фосфор, калиум и сулфур, кои се важни за создавање на еритроцитите, а исто така содржи пигмент беталаин, кој има антиоксидантни и антиинфламаторни својства благодарение на кои се елиминираат слободните радикали од телото. Сокот од цвекло го зголемува …

Continue Reading

Зошто се става парче магдонос на врвот од јадењето?

Во ресторан, пред послужувањето, готвачите честопати ставаат парче магдонос на врвот од јадењето. Зошто е тоа така? Освежувањето на здивот со грицкање свеж магдонос датира од времето на Старите Римјани. Тоа е, веројатно, една од причините поради којашто настанал овој обичај ширум светот. Друга причина е украсувањето на јадењето, што наводно потекнува од древните месарници каде што се ставало магдонос …

Continue Reading

Брилијантно греено вино за дополнително уживање во зимската магија

Зимскиот период и ладното време се познати по големиот број на празници, семејни дружби и уживање во закуски и напитоци. Коктелите и напитоците се секогаш добредојдени за да ја надополнат празничната трпеза. Како традиционален зимски напиток се издвојува виното. Освен што е одлично како народен лек, го подобрува расположението и стоплува, тоа го прави да биде полн погодок за студените …

Continue Reading

Подготовка на брзи и лесни енергетски залчиња

Сите знаеме дека благите „награди“ во текот на денот ни ја подобруваат енергија и тоа е доволна причина да се обидеме самите да си подготвиме нешто што ќе претставува здрава замена за чоколадите и ќе го обожуваме. Oвој вкусен рецепт што ќе го споделиме содржи оризови галети, банана, мед и путер од кикирики кои го прават да биде нутритивно и …

Continue Reading

Препечената храна е опасна по здравјето

 Дали скарата или која било „поизгорена“ храна е опасна и нездрава – е дебата што никогаш не завршува… Некои тврдат дека таква храна е исклучително опасна по здравјето, а други не гледаат проблем во сѐ тоа. Претставничката на Европската агенција за безбедност на храна во Хрватска, д-р Јасенка Петриќ смета дека изгорените делови од храната дефинитивно треба да се избегнуваат …

Continue Reading

Рецепт со кој „принцес-крофните“ речиси секогаш успеваат

 „Принцес-крофните“ се обожавани од многумина, но при подготовката, тие не секогаш успеваат… Следува рецепт – малку поинаков од класичниот, но подеднакво вкусен, со кој што „принцес-крофните“ речиси секогаш успеваат. Потребни состојки: 200 мл вода, пет лажици брашно, две лажици масло, три јајца, шеќер во прав за посипување и за полнење – една кесичка шлаг-крем. Начин на подготовка: Се истура вода …

Continue Reading